پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
28 دی 1397
اقتصادی

آذرآب از فهرست واحدهای بحرانی خارج شد

سردبیر مجازی
14 بهمن 1396
بازدید: 168
نظرات: 0

در بررسی فضای کارگری استان، عنوان شد:

آذرآب از فهرست واحدهای بحرانی خارج شد

حیات هپکو به مدیریت و سرمایه در گردش نیاز دارد

فضای کارگری استان تقریبا آرام است و در حال حاضر هیچگونه تنش کارگری وجود ندارد

اجرای 600 برنامه در ایام دهه فجر در سطح استان با محوریت کارگران و خانواده های آنان به نقل از مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مورد توجه جامعه کارگری استان قرار گرفت. این خبر در حالی در اولین روز از ایام دهه فجر منتشر شد که استان مرکزی در ماه های اخیر، فضای کارگری مطلوبی را تجربه نکرده و به واسطه بحران های کارگری و ناکارآمدی مدیریتی در برخی واحدهای صنعتی، در کانون ناآرامی های کارگری کشور قرار گرفت. اینکه از میان مجموعه برنامه های دهه فجر استان، تعداد 600 برنامه با محوریت کارگران اجرا شود نشان دهنده اهمیت نقش این قشر در شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی کشور و استان مرکزی است؛ و این خود می تواند روزنه امیدی بر ساختار گاها ناآرام و آشفته کارگری استان صنعتی مرکزی باشد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در گفتگو با عطریاس با تأکید بر اینکه فضای کارگری استان تقریبا آرام است، اظهار داشت: در حال حاضر هیچگونه تنش کارگری وجود ندارد و دو سه شرکتی که در اراک با بحران های کارگری مواجه بودند نیز شرایط آرامی را تجربه می کنند.

آبایی افزود: آذرآب، از لیست شرکت های بحرانی خارج شد که این اتفاق خوب به جهت تغییر مدیریت و جذب پروژه های مطلوب و نیز پرداخت حقوق معوقه کارگران رخ داده است شرکت هپکو نیز که حدودا سه ماه حقوق معوق دارد اکنون شرایط نسبتا آرامی دارد و کارگران قول ادامه همکاری داده اند و سازمان خصوصی سازی نیز تعهد داده که تا پایان بهمن ماه، دو ماه حقوق معوق کارگران هپکو را پرداخت نمایند.

وی در خصوص وضعیت واحدهای بحرانی ساوه نیز گفت: در ساوه دو شرکت نبرد لوله صفا و پروفیل ساوه نیز معوقات حقوقی دارند که از طریق مدیریت ارشد استان و مسوولان مربوطه، پیگیر حل مشکلات آنها هستیم و خوشبختانه در حال حاضر تجمع کارگری در این شهرستان نیز به پایان رسیده است.

رئیس کانون شورای اسلامی کار استان نیز در گفتگو با عطریاس در خصوص فضای کارگری استان گفت: با توجه به شرایطی که به لحاظ اقتصادی بر وضعیت مالی واحدهای تولیدی و صنعتی استان سایه افکنده، برخی واحدهای صنعتی و تولیدی استان از جمله هپکو و آذرآب با مشکلات جدی مواجه شدند که با تدابیری که از سوی مدیریت ارشد استان اندیشیده شد، مشکلات شرکت آذرآب تا 90 درصد مرتفع گردید و معوقات کارگری آن به طور کامل پرداخت شد. همچنین پروژه های قابل توجهی برای این واحد بزرگ صنعتی جذب شد و کارگران مشغول به کار شدند.

ابوالفضل پوروفایی ادامه داد: در حال حاضر تنها نیاز شرکت آذرآب رقم سرمایه در گردش است که از 50 میلیارد تومان مصوبه سال گذشته تاکنون 20 میلیارد آن جذب شده است و پیش بینی می شود مابقی این رقم نیز تا پایان سال جذب شود و مشکل شرکت آذرآب به طور کامل حل شود.

نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور افزود: در خصوص شرکت هپکو هنوز به نتایج مثبتی نرسیده ایم چرا که بحث تغییر مدیریتی در این واحد صنعتی مطرح است و هنوز شرایط تثبیت مدیریت بر این مجموعه حاکم نشده است.

وی بیان کرد: با سازمان خصوصی سازی کشور پیرامون موضوع مدیریت هپکو رایزنی های جدی صورت گرفته است چرا که ابتدا باید مشکل مدیریتی هپکو حل شود تا کارفرما و صاحب شرکت مشخص شود.

پوروفایی تصریح کرد: فردی که می خواهد مدیریت هپکو را به عهده بگیرد می بایست آورده نقدی داشته باشد چرا که اگر فردی بخواهد بدون آورده نقدی و تأمین اعتبار حمایتی از سوی دستگاه های استان، هپکو را مدیریت کند، نمی تواند موفق باشد چون در حال حاضر هپکو مشکلات مالی بسیاری با سازمان تأمین اجتماعی، دارایی، دستگاه های خدمات رسان استان و سایر بخش ها دارد.

نماینده کارگران در شورای عالی اشتغال کشور تأکید کرد: شرکت هپکو علیرغم برخورداری از ظرفیت و پتانسیل نیروی انسانی و تجهیزات مطلوب به مدیریت کارآمد و سرمایه در گردش و نقدینگی نیاز دارد و تنها با این موارد سرنوشت ساز می تواند دوباره پا بگیرد و توان رقابتی خود را کسب کند.

وی ادامه داد: شرکت هپکو تا روزگاری که  بالغ بر 1500 نیروی انسانی داشت و سالانه حدود 2000 دستگاه تحویل می داد فاصله زیادی ندارد مشروط بر اینکه اضلاع مثلث مدیریت، نقدینگی و سرمایه در گردش در این مجموعه حفظ شود.

رئیس کانون شورای اسلامی کار استان در بخش پایانی اظهارات خود در گفتگو با عطریاس بیان داشت: بسیاری از واحدهای صنعتی استان با حداقل ظرفیت کار می‌کنند؛ قیمت تمام شده محصولات تولیدی آنها بالاست در حالی که کالاهای مشابه وارداتی، زیر قیمت تمام شده این تولیدات است بنابراین باید تدابیری در راستای افزایش ظرفیت تولید واحدهای صنعتی و تولیدی استان ایجاد شود تا توان رقابت آنها افزایش یافته و بتوانند از بحران های مالی و اقتصادی عبور کنند.

پوروفایی گفت: مجموعه بزرگی همچون شرکت ماشین سازی که قلب صنعت استان محسوب می شود نیز با بحران جدی مواجه است که می بایست تا قبل از جدی شدن این مسأله، اقدامات اساسی برای رفع مشکلات مالی و پروژه ای این شرکت عملیاتی شود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*