پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
24 آذر 1397
استان مرکزی

چرخه مبهم

سردبیر مجازی
16 بهمن 1396
بازدید: 149
نظرات: 0

واکنش جایگاه داران عرضه سوخت به خبر حذف کارتخوان:

چرخه مبهم

پول کارتخوان ها با تأخیر به حساب جایگاه داران بازمی گردد

  • زهره صادقی

کارتخوان از جایگاه های عرضه بنزین حذف شد. این خبر در تاریخ چهاردهم بهمن ماه در حالی در شبکه های اجتماعی  در فضای مجازی منتشر شد که بسیاری از مشتریان جایگاه های سوخت چند ماهی است که از مزایای این کارتخوان ها در جایگاه های سوخت بهره برده و سطح رضایتمندی بسیاری از متقاضیان سوخت و رانندگان خودروها به خصوص در جاده ها تأمین بود. ولی یکباره از سوی رئیس جایگاه داران سوخت، خبر حذف کارتخوان از جایگاه ها منتشر شد.

وی علت را مشکلات پیش آمده با بانک ها اعلام کرده و گفته است: تا اطلاع ثانوی جایگاه ها فقط در قبال دریافت پول نقد، بنزین تحویل می دهند. در حالی که طبق توافق قبلی با بانک ها قرار بود تا پایان روز، پول کارتخوان ها به حساب جایگاه های سوخت واریز شود اما هم اکنون این قاعده حدودا 12 روز بعد از تراکنش انجام می شود.  طبق اظهارات «حاج محمدرضا» از اواسط هفته گذشته، واریز با تأخیر پول از طریق کارت های اعتباری به دستگاه های پوز (pos) به حساب جایگاه داران سوخت موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم و جایگاه داران شده است و بر همین اساس، جایگاه داران با قطع کردن دستگاه های کارتخوان، وجه بنزین را فقط نقدی دریافت می کنند و به هیچ عنوان، کارت بانکی نمی پذیرند.

در استان مرکزی و شهر اراک نیز بیش از 36 جایگاه عرضه سوخت وجود دارد که به گفته مدیر یکی از جایگاه ها، برخی از سکوهای عرضه سوخت که هنوز اطلاعیه ی عرضه سوخت با پول نقد را نصب نکرده اند، با هزینه شخصی خود جایگاه را اداره می کنند چرا که با شرایط کارتخوان و طولانی بودن چرخه زمانی بازگشت پول به حساب جایگاه دار هرگز توجیه پذیر نیست. وی ادامه داد: کارمزد جایگاه های عرضه سوخت چند وقتی است به تأخیر افتاده است. در گذشته ظرف 15 روز کارمزدها واریز می شد ولی اکنون با بیش از 5/1 ماه تأخیر گاها به 75 روز نیز می رسد که این مسأله، مشکلات بسیاری در چرخه مالی جایگاه ها و پرسنل آنها ایجاد نموده است.

وی همچنین بیان کرد: از سویی دیگر وجه سوخت خریداری شده از شرکت پخش، به طور نقدی و بلافاصله پرداخت می شود ولی متأسفانه وجه واریز شده به کارتخوان های جایگاه با 24 ساعت تأخیر در روزهای تعطیل با 48 ساعت تأخیر به حساب جایگاه دار برمی گردد که این نیز مزید بر بسیاری مشکلات دیگر شده است.

این مدیر جایگاه عرضه سوخت در اراک، گفت: به طور میانگین هر جایگاه بین 25 تا 50 میلیون لیتر سوخت کارت می کشد و اینکه این پول تا 48 ساعت در حساب چه شرکت یا نهادی و با چه محاسباتی می ماند، جای سوال دارد که به گفته بسیاری از فعالان اقتصادی، این ارقام در حساب سایت شاپرک که شرکتی خصوصی بوده و با بانک مرکزی کار می کند ذخیره و بازگشت می شود که حتی این نیز یک چرخه نامعلوم و مبهم است.

وی تأکید کرد: مدیر هیچ جایگاهی نمی خواهد مراجعین و مشتریان خود را به دلیل نبود کارتخوان، ناراضی برگرداند ولی اجرای همین طرح ها از قبیل جمع آوری کارتخوان از جایگاه ها و نیز تأخیر در بازگشت پول به جایگاه خود منجر به ایجاد اختلال در شبکه عرضه و تقاضای سوخت و به تبع آن مشکلات دیگری در سایر حوزه هایی که عرضه و تقاضا از طریق کارتخوان صورت می گرفت ایجاد می نماید.

وی تأکید کرد: اجرای طرح جمع آوری کارتخوان ها صد در صد برای ما مشکل آفرین بوده و اختلال ایجاد می کند و تقاضا داریم مسوولان و مدیران بخش تأمین سوخت کشور، این معضل را با مدیران بانک مرکزی با جدیت بیشتری پیگیری و حل نمایند.

مدیر یکی دیگر از جایگاه های عرضه سوخت در اراک در گفتگو با عطریاس در انتقاد به طرح جمع آوری کارتخوان ها از جایگاه های عرضه سوخت گفت: می گویند علت اصلی اجرای این طرح، رعایت قوانین و مباحث امنیتی است و به نوعی جلوگیری از پولشویی در جایگاه هاست. ولی سوال اینجاست که در جایگاهی که کد شناسه دارد و میزان خرید و فروش سوخت در آن به طور شفاف از طریق سامانه مشخص است و حتی دستگاه های شبکه های جایگاه ها تنها تا رقم یک میلیون تومان پاسخگوی تقاضا بوده و یک ریال بیش از این رقم را هشدار داده و قفل می کند، چگونه ممکن است که در جایگاه، پولشویی صورت گیرد؟!

وی افزود: توان مالی جایگاه ها به میزان خرید سوخت از شرکت ملی پخش است. پس می بایست متناسب با توان مالی آنها، طلب آنها به موقع و به صورت آنلاین به حساب آنها بازگردد چرا که در غیر اینصورت توان ادامه فعالیت آنها کاهش یافته و رفته رفته اختلال در شبکه  عرضه و تقاضای سوخت و ترافیک سنگین متقاضیان و معطلی و بی برنامگی موجب ایجاد فضای ناامن و ناآرام در جامعه می شود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*