پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
28 دی 1397
اجتماعی

بودجه 97 برنامه محور نیست

سردبیر مجازی
16 بهمن 1396
بازدید: 178
نظرات: 0

عضو شورای اسلامی شهر اراک در انتقاد از بودجه پیشنهادی شهرداری:

بودجه 97 برنامه محور نیست

حسابرسی از شهرداری اراک آغاز شده است

  • محسن سجادی

صحن رسمی شورای اسلامی کلانشهر اراک این هفته در حالی برگزار شد که دو تن از اعضای شورای شهر در نطق پیش از دستور خود با انتقاد از بودجه پیشنهادی شهردار اراک خواستار رفع نواقض این بودجه شدند.

طوفان محمدی در نطق پیش از دستور ضمن انتقاد از بودجه پیشنهادی شهردار گفت: این روزها برای شورای شهر و مجموعه شهرداری اراک، روزهای سرنوشت ساز و تعیین کننده ای است.

وی افزود:  فرآیند بررسی و تصویب بودجه یکی از کلیدی ترین عواملِ در کیفیت عملکردِ سالانه شهرداری هاست که نیازمند صرف زمان و بررسی های دقیق است.

وی با اشاره به اینکه آنچه به عنوان سند بودجه سال 97  به شورای شهر تحویل شد با کاستی های روبروست گفت: همچون ادوار گذشته و علی رغم تاکیدهای فراوان بودجه اراک مبتنی بر برنامه دقیق و مدونی نیست.

وی با اشاره به کاستی های سند بودجه 97  سوالات خود را در مورد بودجه پیش بینی شده این چنین مطرح کرد: ما وارد بحران آب شدیم که هنوز باور نداریم و باید تمهیدات ویژه و دقیقی برای حفظ فضای سبز موجود داشته باشیم.

وی افزود: آیا میتوان با رقم پیشنهادی در بودجه 97 حتی یکی از این قنات ها را حفظ  یا مدیریت کرد ویا برای ریه های تنفسی اراک باغات سنجان و کرهرود برنامه ای دیده شد است؟

وی با اشاره به امکانات سازمان آتش نشانی گفت: اگر حادثه ای مانند آتش سوزی نیزارهای تالاب میقان در شهر اراک پیش آید سازمان آتش نشانی خدمات ایمنی میتواند بازوی قوی ستاد مدیریت بحران در اراک و استان باشد و در بحث مدیریت پسماند که از محور ها و دغدغه های دولت است آیا برنامه ای جامع برای حل این معضل بزرگ زیست محیطی تدوین شده است و یا برای توسعه فضای سبز کنونی که در دستور کار قرار گرفته برنامه مشخصی وجود دارد؟

محمدی افزود: بودجه در بعضی از سازمان ها  برنامه محور نبوده و به مسائل و دغدغه های کلان کشور دقت نشده است بودجه ی پیشنهادی، نتیجه ای جز عدم امکان نظارت صحیح بر عملکرد  شهرداری به همراه نخواهد داشت.

وی با اشاره به پیش بینی تامین مالی برای اجرای طرح 58 متری در بودجه 97گفت: بحث وچالش های 58 متری یکی از محوری ترین دغدغه های شورا در ماه های اخیر بوده است، اگر  عزم مراجع بالاتر  استانی بر اجرای  طرح است، در کمسیون تخصصی  مرتبط با 58 متری  هرچه زودتر  و پیش از  تصویب بودجه شهرداری باید نحوه ی تامین  منابع مالی اجرای  این پروژه  تعین تکلیف شود و سهم شهرداری در بخش  تملک  مشخص و در بودجه پیش بینی شود.

طوفان محمدی با اشاره به اینکه هنرمندان شهر اراک نیاز به حمایت دارند گفت: برخی به دلیل نبود امکانات مهاجرت کرده‌اند و یا هنر را کنار گذشته‌اند، مجموعه بناهای واقع در  پارک شهر  از پتانسیل بالایی برای ایجاد یک هسته هنری در شهر اراک برخوردارند؛ تحقق این مجموعه، نیاز به نگاه ویژه برای آماده سازی زیرساخت ها و راه اندازی مجموعه دارد.

محمدی همچنین خواستار ارائه گزارش تفصیلی از حسابرسی مالی شهرداری شد و گفت: حسابرسی شهرداری توسط شورا آغاز شده است، اما تاکنون نتیجه آن اعلام نشده است و این امر باعث می شود تا عملکرد مالی شهرداری و بدهی سازمان‌ها و نقاط ضعف مشخص شود و باید به سرعت این گزارش ارائه شود.

پیمان رشیدی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز با اشاره به اینکه بودجه 97  شهرداری اراک باید برنامه محور باشد گفت: اگر در بودجه 97 برنامه مدونی داشته باشیم کم و کاستی ها دیده می شود.

وی افزود: پارک بانوان دارای بودجه ای 8 میلیاردی است در حالی که به کم و کاستی های سازمان آتش نشانی توجهی نشده است سوال اینجاست پارک بانوان مهم تر است یا تجهیز کردن آتش نشانی؟

رحمتی دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک با اشاره به اینکه باید برای پیست آفرود و موتور سواری منطقه مناسب تری در نظر گرفته شود گفت: باتوجه به اینکه منطقه دره گردو تفریحی و بکر می باشد و تعداد زیادی از مردم برای تفریح و گردش به آنجا می روند شایسته است در حفظ و نگهداری این منطقه طبیعی و بکر دقت بیشتری داشته باشیم

وی افزود: برای ایجاد پیست آفرود قطعا نیاز هست تغییراتی در منطقه ایجاد شود که این با این تغییرات این منطقه طبیعی و بکر به دست بشر تخریب و باعث آلودگی زیست محیطی خواهد شد.

رحمتی در ادامه گفت: می بایستی با هماهنگی شهرداری، سازمان ورزش و جوانان و اداره راه و شهرسازی منطقه ای مناسب برای ایجاد پیست آفرود در نظر گرفته شود تا طرفداران این ورزش نیز متضرر نشوند.

دکتر کاوه فلک افلاکی در صحن رسمی شورای شهر اراک با تبریک به مناسبت ایام دهه فجر گفت : با وجود موانع و فراز و نشیب هایی که از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است اما دستاوردهای شگرفی از ابتدای انتقلاب تا کنون بدست آمده است.

وی افزود: تحقق عدالت همه جانبه و رفع فقر و اختلاف طبقاتی از اصلی ترین برنامه های نظام بوده است، ، اما همچنان شاهد فقر و اختلاف طبقات اجتماعی در جامعه هستیم که با اهداف بلند انقلاب سازگار و زیبنده نظام نیست .

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار شورای پنجم رسیدگی به مشکلات سازمان آتشنشانی مورد توجه شورای پنجم بوده است گفت: نبود تعداد کامل ست های تنفسی، لباس ضد حریق، ماسک فیلتردار و کلاه و چکمه و نبود نردبان 64 و 52 متری همچنین فقدان دوره آموزشی ویژه پرسنل، فقدان حضور روانشناس جهت کاهش فشار ناشی از کار و فقدان برنامه‌ریزی مدون و ادامه امور سازمان آتش‌نشانی با رویکرد روزمرگی را بخشی از مشکلات این سازمان عنوان کرد و گفت: امیدواریم رفع نواقص در بودجه 97 دیده شده باشد.

ایرج رضایی نیز در صحن شورای شهر اراک در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه شهرداری ها برای تامین مالی با بحران روبرواند گفت:مشکلات مالی شهرداری ها ناشی از طیف گسترده ای از مسائل کلان و خرد نظیر؛ جایگاه مبهم و تعریف نشده مدیریت شهری (شورا و شهرداری) در ساختار مدیریت کلان کشور، عدم استقلال و خودگردانی مالی شهرداری ها به دلیل فقدان استقلال مدیریتی آنها، ابهام و تأکید شدید دولت در کاهش نقش خود در اداره شهر، نارسایی های قانونی، دخالت نهادهای تأثیرگذار دیگر در شهر، ضعف های ساختاری و تکنیکی درون شهرداری، عدم شناخت کافی و علمی از اقتصاد شهر و… می باشد.

وی در ادامه خواستار تحقق راه اندازی و بودجه بندی دو سازمان سرمایه گذاری و سازمان فن آوری اطلاعات شد و گفت: سوال اساسی این است ،  شهر های هوشمند چه ساز و کاری دارندو شهرداری ها برای تحقق شهر الکترونیک که زیر بنای دولت الکترونیک است چه اقداماتی را انجام می دهند؟

وی مهم ترین دغدغه خود از شورا وشهرداری را در خصوص بودجه این چنین عنوان کردکه در بودجه ارائه شده توسط شهردار اراک چه برنامه ای برای تحقق بودجه پیشنهادی وجود دارد؟

تاجران شهردار اراک نیز درپاسخ به سوال اعضای شورای شهر اظهار کرد: قطعا جهت نواقص موجود در بودجه 97 که توسط شورای شهر مطرح می شود رسیدگی خواهد شد.

داود تاجران اضافه کرد: با توجه به نزدیکی به پایان سال و خرید نوروزی شهروندان 5 نقطه ویژه عرضه میوه و پوشاک تا پایان هفته پیش بینی خواهد شد که این امر در تمرکززدایی و رفع خلل در نقاط جمعیت‌خیز و پرترافیک شهر و ارائه اقلام ارزان‌قیمت موثر خواهد بود.

محصولی نایب رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز در ادامه گفت: سال هاست که بازارهای عرضه میوه و لباس شب عید با همکاری دستگاه های مختلف برگزار می شود و شهرداری تنها در تامین مالی این طرح کمک می کند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*