پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ آذر ۱۳۹۸
وعده بر باد رفته
استان مرکزی

وعده بر باد رفته

Virtual editor
16 بهمن 1396
بازدید: 374
نظرات: 0

استاندار مرکزی نتوانست وعده خود را برای انتصاب یک زن به عنوان فرماندار عملی کند

وعده بر باد رفته

  • سینا علیدادی

 

«حسن روحانی» از همان ابتدای تصدی در سمت ریاست جمهوری، وعده های بسیاری را به منظور افزایش استفاده از بانوان در سطوح متعدد اجرایی و مدیریتی کشور داد، وعده هایی که طی چهار و سال نیم گذشته آنچنان که باید جامع عمل به تن نکرده، تا جایی که امروز انتقادات بسیاری در سطح کشور از سوی بانوان روانه دولت شده است. چندی پیش نیز وزارت کشور انتصاب فرماندار زن در استان مرکزی را رد کرد تا عدم استفاده حداکثری از بانوان این استان در دولت دوازدهم هم ادامه دار شود.

در آغاز دولت دوازدهم نیز وزارت کشور با اعلام خبری مبنی بر اینکه «احتمال استاندار شدن زنان بسیار کم می باشد» موجی از ناامیدی را به همراه داشت اما بلافاصله مجددا از سوی این وزارت خانه اعلام شد که دولت قصد دارد از بانوان برای سمت های فرمانداری، بخشداری و مدیرکلی بهره ببرد، موضوعی که با بررسی عملکرد دوره اول دولت تدبیر امید در خواهیم یافت که بیشتر به یک «وعده» شباهت دارد و قرار نیست هیچ بهره ای از آن نصیب جامعه بانوان شود.

طی دولت اول تدبیر و امید از بین 430 فرماندار شهرستان های کشور، تنها چهار تن از آن ها زن بودند، از سوی دیگر با وجود 1059 بخشدار بانو کمتر از یک درصد از آن ها یعنی سیزده نفر را زنان تشکیل می دادند.

البته استان مرکزی نیز که در عرصه های گوناگون شاهد فعالیت های گسترده بانوان در حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده از کم توجهی مدیران ارشد وزارت کشور مستثنی نمانده است به طوری که تا به امروز هیچ زنی به صندلی فرمانداری حتی یکی از شهرستان های این استان تکیه نزده و گویا قرار هم نیست تکیه زند.!

«سید علی آقازاده» که قریب به چهار ماه است به عنوان استاندار مرکزی منصوب شده پس از چند هفته حضور در این استان طی سخنرانی در همایش «ائتلاف برای توسعه» قول داد که اولین فرماندار زن را در استان مرکزی منصوب کند اما این مهم از همان لحظه موجی از اما و اگرها به راه انداخت چرا که عده ای معتقد بودند اولا گزینه ی بومی مناسبی برای این مهم در استان وجود ندارد و دوما اگر هم وجود داشته باشد گروه های فشار اجازه تحقق آن را نمی دهند. بنابراین امروز بسیاری تصمیم عجولانه استاندار را به منظور بیان نقطه نظرات خود، دلیلی اساسی برای آسیب دیدن حوزه بانوان می دانند، امری که عطریاس در گفتگو با فعالان سیاسی حوزه بانوان استان مرکزی به بررسی آن پرداخته است.

لابی های قدرتمند و گروه های فشار اجازه حضور فرماندار زن در استان مرکزی را نمی دهند

مرجان میرزاییان، عضو حزب اتحاد ملت استان مرکزی، دولت را مصمم به انتصاب یک فرماندار زن در این استان دانست و گفت: ریاست جمهوری و حامیان وی در انتخابات گذشته شعارهای بسیاری را در خصوص افزایش استفاده از بانوان در سطوح مدیریتی بیان کردند بنابراین اگر امروز روی کار آمدن بانوان در استان مرکزی با مشکلاتی روبرو شده می بایست بررسی شود که چه عواملی سبب بروز این مهم شده است.

میرزاییان ادامه داد: هر چند که استفاده بلاشک از بانوان در سطوح مدیریتی نظر دولت است اما باید توجه داشت که در استان مرکزی لابی های قدرتمندی وجود دارد که موفق شده در تصمیم گیری ها برای انتخاب فرماندار زن اثر بگذارد و نظر وزارت کشور را تغییر دهد.

وی افزود: اگر دیدگاه استاندار مرکزی عدم استفاده از بانوان در سمت های اجرایی و استراتژیک بود، هیچگاه در ابتدای حضورش در این استان، مبحث فرماندار شدن بانوان را مطرح نمی کرد لذا قطعا اراده ای برای عملی ساختن آن وجود دارد اما متأسفانه گروه های فشار و لابی های قدرتمند سیاسی به ویژه اصولگرایان در آن ایفای نقش کرده اند.

این فعال سیاسی حوزه بانوان استان مرکزی با اشاره به اینکه راه حل افزایش حضور بانوان در عرصه های مدیریتی کلان، حمایت جریان های سیاسی اصلاح طلب و اعتدالی را می طلبد، گفت: استفاده از ظرفیت های حوزه بانوان در تمامی امور اجرایی جزء مطالبات اصلی قشر بانوان در جامعه می باشد. اینکه گفته شود استاندار به صورت عجولانه روی کار آمدن فرماندار زن را مطرح کرده، درست نیست چرا که این موضوع سال هاست که جزء اصلی ترین مطالبات حوزه بانوان است.

میرزاییان ادامه داد: البته معتقد هستم با توجه به اینکه استاندار مرکزی از لابی های گسترده سیاسی و تضعیف کننده حوزه بانوان جلوگیری نکرده و مقهور گروه های سیاسی شده، شاید اشتباه کرده باشد. تیم مدیریت ارشد استان می بایست توجه کند که بر اساس نیازهای امروز جامعه بهره بردن از پتانسیل های بانوان الزامی است که برای محقق کردن این مهم باید تلاش مضاعف داشت.

وی افزود: البته استاندار طی ماه های گذشته با تشکیل کارگروه های مختلف در حوزه بانوان و برخی انتصابات، نشان داده که توجه ویژه ای به این حوزه دارد اما نکته قابل ملاحظه این است که بانوان مرکزی می بایست فعالیت خود را در حوزه های گوناگون افزایش دهند به طوری که مطالبات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را در رسانه ها مطرح کرده تا بتواند از حق خود دفاع کنند.

عضو حزب اتحاد ملت استان مرکزی اظهار کرد: بانوان استان مرکزی می توانند سمت های کلان مدیریتی را از آن خود کنند اما موضوع این است که این قشر جامعه تا چه حد بر این امر اهتمام دارد.

رد گزینه فرمانداری بانوان حساسیت برانگیز است

گلسا بهاروندی، دبیر حزب جوانان ایران اسلامی استان مرکزی نیز رد شدن گزینه فرمانداری زن در شهرستان آشتیان را حساسیت برانگیز دانست و گفت: با توجه به نگاه های جنسیتی موجود در جامعه اگر رد گزینه فرمانداری زن به دلایل جنسیتی باشد بسیار ناراحت کننده، خواهد بود.

تصدی یک بانو در سمت فرمانداری یکی از وعده های دولت و استاندار آن در استان مرکزی بوده، لذا تیم مدیریت ارشد دولت می بایست وعده های اصلی و اساسی را محقق کند.

بهاروندی ادامه داد: از آن جایی که بانوان توانمند بسیاری در استان مرکزی وجود دارند از استاندار انتظار می رود حداقل مطالبات مطرح شده جامعه را برآورده سازد چرا که حضور یک فرماندار زن در استان انتظار نامعقولی نیست.

وی افزود: قطعا می بایست بسترهای مناسبی جهت حضور بانوان در سمت هایی نظیر بخشداری فراهم گردد تا در سال های آتی دیگر شاهد بهانه جویی در خصوص عدم داشتن تجربه و رزومه مناسب نباشیم.

وی افزود: متأسفانه در ساختار اجتماعی امروز مطالبات بانوان در اولویت قرار ندارد و انتظارات این قشر از جامعه همواره در حاشیه است.

باید توجه داشت که در حال حاضر زنان نقش های بسیار مهمی را در جامعه ایفا می کنند لذا معتقد هستم رفع موانع فعالیت بانوان در حوزه های گوناگون می تواند بدون شک جامعه را به سمت توسعه متوازن سوق دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*