پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
فرجام بی سرانجام آونگانیان
استان مرکزی

فرجام بی سرانجام آونگانیان

Virtual editor
24 بهمن 1396
بازدید: 224
نظرات: 0

تجمع یکصد نفر از کارکنان آونگان مقابل دادگستری

فرجام بی سرانجام آونگانیان

گروه اقتصاد و صنعت : امروزه اعتراضات کارگری به یکی از تکراری ترین رخدادهای تلخ جامعه تبدیل شده است. در استان صنعتی مرکزی که از جمعیت کارگری قابل توجهی برخوردار است و بحران تولید و اشتغال، دامنه بسیاری از واحدهای صنعتی و حتی مادر تخصصی را فراگرفته است؛ طبیعتا دامنه این اعتراضات نمود بیشتری در فضای جامعه دارد. به جرأت می توان گفت زمزمه های ناآرامی های کارگری از بحران واحدهایی همچون شرکت صنایع و آونگان در استان مرکزی به گوش رسید و امروز با گذشت سال ها از ناآرامی های کارگری در آونگان، هنوز بسیاری از مشکلات عده ای از کارکنان و پرسنل این شرکت در هاله ای از ابهام و بلاتکلیفی مانده است و با وجود قول های فراوان مقامات عالی رتبه کشوری و استانی، هنوز سرانجامی برای این واحد بزرگ صنعتی تعریف نشده است. اعتراضات کارگران آونگان طی سالیان اخیر، علی رغم استمرار و گستردگی تجمعات، گاها فرصتی مطلوب در اختیار برخی کاندیداهای مجلس برای تبلیغات و پیروزی در انتخابات قرار داد چرا که بسیاری از آنها با شعار حمایت از جامعه کارگری و صیانت از صنعت داخلی، قول مساعدت به کارگران مجموعه آونگان دادند در حالی که نه تنها شعارهای نمایندگان مجلس که حتی قول مقامات و مدیران دولت نیز در دوره های قبل و قبل تر نتوانست آونگان را حفظ نماید.

دامنه اعتراضات آونگانیان از مقابل کارخانه اراک به استانداری، فرمانداری، دفتر امام جمعه و حتی به دفتر مرکزی تهران و میدان بهارستان نیز کشیده شد ولی نادرستی نحوه واگذاری این واحد بزرگ و پرچم دار صنعتی به بخش خصوصی آنچنان ریشه دار و غیر اصولی بوده که این واحد تولید کننده ی سالانه 300 هزار تن دکل را از پا درآورده و به ورطه نابودی کشانده است. اکنون از 800 نیروی انسانی شاغل در آونگان که حدود یکصد نفر در آستانه بازنشستگی، همچنان بلاتکلیف مانده اند. نماینده بازنشستگان آونگان در گفتگو با عطریاس با انتقاد از فرجام بی سرانجام خود در آونگان گفت: چهار سال است درگیر دادگاه و انجام روال قانونی پرونده خود هستیم ولی هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.  سید نورالدین ابطحی ادامه داد: آخرین مزایده آونگان تاریخ 10 بهمن ماه سال جاری بوده که برگزار شده و حتی به خریداری که از سوی دفتر امام جمعه با پیشنهاد رقم 10 میلیارد تومان اعلام آمادگی کرد نیز پاسخی داده نشد. چرا که دادگستری یک رقم کارشناسی به قیمت 76 میلیارد تومان اعلام کرده و می گوید باید این رقم از سوی خریدار یکجا واریز شود. در حالیکه رقم کارشناسی اول دادگستری 98 میلیارد و 413 میلیون تومان بوده که چون کسی در مزایده اول شرکت نکرد این رقم به 76 میلیارد پس از کارشناسی سوم کاهش یافت.

وی افزود: یکصد نفر از کارگران و پرسنل آونگان به خاطر وضعیت نامعلوم حقوق و سنوات و پاداش و… علی رغم طی شدن راهکارهای قانونی در بلاتکلیفی به سر می برند.

ابطحی گفت: در جلسه ای که اخیرا با رئیس کل دادگستری اراک داشتیم مقرر شده است سه بانک صادرات، سپه و تجارت سهام آونگان را خریداری نمایند و تا اول اسفند ماه نیز به آنها مهلت داده شده است. نماینده بازنشستگان آونگان بیان کرد: شاید تا اول اسفند هیچ یک از بانک های نامبرده اعلام خریداری نکردند، تکلیف این یکصد نفر چه می شود؟ ابطحی گفت: انتظار می رود اداره ورشکستگی دادگستری هر چه سریع تر به وضعیت این پرسنل بلاتکلیف آونگان رسیدگی کند تا این افراد که سال ها عمر خود را در آونگان گذرانده اند به حقوق قانونی خود برسند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*