پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
با رویکرد سیاسی انتخاب نشده ام
اجتماعی

با رویکرد سیاسی انتخاب نشده ام

سردبیر مجازی
24 بهمن 1396
بازدید: 133
نظرات: 0

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک در گفتگو با عطریاس

با رویکرد سیاسی انتخاب نشده ام

«محمد مرادی»، رئیس هیات انجمن های ورزشی استان مرکزی که قریب به یک ماه است به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک منصوب شده در مصاحبه اختصاصی با عطریاس از اصلی ترین مشکلاتش می گوید که این اداره با آن ها دست و پنچه نرم می کند و معتقد است که تنها راه حل برای برون رفت از این مهم اولویت قرار دادن افزایش مشارکت بانوان در امور اجتماعی ورزشی و توجه به استعدادیابی در امور مقدماتی ورزش قهرمانی است.

اصلی ترین اولویت شما در مدیریت اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک چه موضوعی است؟

ورزش بانوان و تسهیل حضور این قشر در امور اجتماعی مهمترین اولویت بنده در مدیریت اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک است. متأسفانه طی یک دهه گذشته غفلت هایی در حوزه بانوان به وجود آمد که عمده این غفلت ها در سطح کلان وجود داشت چرا که هیچگاه توجه مناسبی به فرهنگ سازی برای حضور بانوان در مسابقات ورزشی و امور اجتماعی نشد. در حال حاضر همه می دانند که اگر مادران شاداب و بانشاط باشند، جامعه ای شاداب شکل می گیرد و این موضوع نشان می دهد دیدگاه ها نسبت به گذشته تغییر کرده بنابراین اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک نیز از این فرصت به منظور تقویت حوزه بانوان استفاده خواهد کرد.

دیدگاه شما نسبت به استعدادیابی و توجه به پتانسیل های ورزشی چیست؟

در ورزش قهرمانی برای دستیابی به عناوین قهرمانی عبور از چهار مرحله مورد نیاز است که دو مرحله ابتدای آن شناسایی و جذب اشخاص مستعد ورزش می باشد به این معنا که خشت اول در ورزش قهرمانی، استعدادیابی است لذا اگر برنامه های جامع و مدون استعدادیابی را اجرایی کنیم قطعا می توانیم سبب رشد حوزه ورزش شهرستان و دستیابی به عناوین متعدد قهرمانی شویم بنابراین در همین راستا اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک به کمک دانشگاه اراک و آزاد اسلامی در حال تشکیل کارگروه های کارشناسانه استعدادیابی است و به زودی برنامه جامعی در این خصوص تهیه می شود.

از آن جایی که یک ماه است سکان هدایت اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک را در دست گرفته اید بزرگترین مشکل این اداره را چه می دانید؟

وضعیت مالی و اعتباری اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک موجب شده مشکلات گوناگونی بر سر راه پیشرفت ورزشی این شهرستان به وجود آید. در زمان های گذشته اعتبارات بسیاری وارد ورزش می شد اما متأسفانه از آنها در جهت اصلاح روش هزینه ها استفاده نشد و نه تنها سودی نصیب ورزش استان نگردید بلکه بدهی هایی نیز از آن ها بر گردن مدیریت فعلی افتاده است به طوری که در حال حاضر اداره شهرستان هنوز هم بدهی قبوض مصرفی آب، برق و گاز اماکن ورزشی را پرداخت می کند لذا اگر امروز نیز اعتبارات مالی به این اداره تزریق شود میزان قابل توجهی از آن برای پرداخت همین قبوض هزینه می شود.

آیا برنامه ای دارید که به دنبال حضور در مسند مدیریتی اداره ورزش و جوانان شهرستان، ریاست شما در هیأت انجمن های ورزشی با مشکل مواجه نشود؟

اعتقاد من در مدیریت، عدم انحصاری کردن وظایف است. باید توجه داشت که یکی از اصلی ترین دلایل بروز ضعف در حوزه ورزش استان مرکزی، عملکرد انحصاری و ریاست طلبانه برخی رؤسای هیأت های ورزشی است بنابراین در طی تمامی سال هایی که ریاست هیأت انجمن های ورزشی را بر عهده دارم با تفویض اختیار به سایر اعضای هیأت، امور جاری را پیش می برم به طوری که اگر امروز در هیأت حضور نداشته باشم ده ها نفر هستند که می توانند امور اجرایی را بدون بروز ضعف پیش ببرند و بنده تنها بر کار آنها نظارت کنم.

از روزی که شما به عنوان رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک منتصب شدید عده ای این انتصابات را سیاسی و به دنبال پیگیری یکی از نمایندگان مجلس عنوان می کنند، پاسخ شما نسبت به این سخنان چیست؟

من متولد شهر اراک هستم و سال ها به عنوان یک ورزشکار بومی در جهت توسعه حوزه ورزشی این شهر تلاش کردم و طی سال های گذشته بارها به عنوان سرمربی و یا سرپرست تیم های ملی پرچم ایران را در مسابقات بین المللی برافراشته نگه داشتم بنابراین اگر به رزومه من توجه شود دیگر نمی توان این انتصاب را به دلایل سیاسی نسبت داد چرا که من با یک رویکرد سیاسی انتخاب نشدم و سوابق من همواره رشد ورزشی را در سمت های تحت تصدی ام نشان می دهد.

آیا شرایط امروز برای از سرگیری فعالیت باشگاه شهرداری اراک مناسب است؟

در حال حاضر مدیر کل اداره ورزش و جوانان و نمایندگان شهرستان اراک پیگیری های مستمری را جهت راه اندازی مجدد باشگاه شهرداری انجام داده اند به همین دلیل امیدوارم این باشگاه هر چه سریع تر فعالیت خود را از سر بگیرید.

من نیز چندین بار با اعضای شورای شهر اراک مذاکراتی داشتم و شکی ندارم که آنها نیز ایراد محکمی برای راه اندازی مجدد این باشگاه دارند.

به هر سو در صورت راه اندازی باشگاه شهرداری در سال 97 اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک با تمام وجود حامی این باشگاه خواهد بود. تیم مدیریت جدید شهری نیز توجه کند که هزینه های میلیاردی و شاخ و برگ دادن اضافه به باشگاه شهرداری، ریشه این باشگاه را زد. بنابراین آنها باید در صرف هزینه ها کمال دقت و توجه را به خرج دهند.

شما جزء بنیانگذاران رشته ورزشی سپک تاکرا در استان مرکزی هستید، چه شد که به این ورزش روی آوردید؟

سال 80 که دانشجوی دانشگاه شهید رجایی تهران بودم به دنبال برقراری ارتباطات بین المللی با ورزش سپک تاکرا آشنا شدم و نهایتا این ورزش را در سال 81 به کمک چند تن از همکاران در اراک پایه گذاری کردیم.

در حال حاضر شرایط هیأت انجمن های ورزشی استان را چطور ارزیابی می کنید؟

هیأت انجمن های ورزشی یک هیأت تازه تأسیس و نوپا است که توانسته از سایر هیأت های ورزشی کشور پیشی بگیرد. این هیات در سال اول فعالیت خود توانست رتبه بیستم را در بین هیأت های ورزشی کشور به دست آورد و با گذشت چند سال به ترتیب رتبه های دوازدهم، هشتم و دوم کشور را از نظر ارزیابی عملکردی کسب کرد که این موضوع نشان دهنده عملکرد مثبت هیأت انجمن های ورزشی استان مرکزی می باشد. البته این هیأت سه سال پیاپی است که رتبه اول کشور را در بین سایر هیات های ورزشی کسب می کند که با توجه به موفقیت های به دست آمده در رشته سپک تاکرا، احتمالا برای چهارمین سال متوالی هیأت انجمن های ورزشی باز هم رتبه اول کشور را در ارزیابی عملکردی کسب می کند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*