پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ تیر ۱۳۹۸
بی برنامه، کلی و ناعادلانه
اجتماعی

بی برنامه، کلی و ناعادلانه

Virtual editor
24 بهمن 1396
بازدید: 267
نظرات: 0

انتقاد مجدد اعضای شورای شهر اراک به بودجه پیشنهادی شهردار

بی برنامه، کلی و ناعادلانه

 

گروه شهری محسن سجادی:
اعضای شورای اسلامی شهر اراک اینبار نیز درصحن رسمی شورای شهر این هفته انتقادات خودبه  بودجه پیشنهادی شهردار را مطرح کردند و به بیان دیدگاهها و پیشنهادات خود در این خصوص پرداختند . تیم داری و آشروع فعالیت مجدد باشگاه ورزشی فرهنگی شهرداری اراک نیز یکی از مباحث جدی این جلسه بود که شوراییان به بیان دیدگاه های خود در این خصوص پرداختند .

سعید نادری:

 برنامه قابل قبولی در بودجه وجود ندارد

نادری عضو شورای شهر اراک در صحن رسمی شورای شهر اراک درخصوص حمایت از تیم داری شهرداری گفت: اینکه از ورزش حمایت کنیم خوب است اما باید توجه داشته باشیم که شهر اراک در گذشته تجربه باشگاه داری به صورت مشارکتی را در تیم فوتبال صنایع اراک داشته که ناموفق بوده است و باشگاه داری باید یک متولی مشخص داشته باشد.

سعید نادری افزود: شرکت آلومینیوم  که در ایجاد آلودگی هوا هرچند اندک سهم دارد باید دین خود را به اراک ادا کند . آلومینیوم از نظر اجتماعی وظایفی دارد که یکی از این وظایف تیم داری است.

نادری افزود: یکی از وظایف شهرداری رسیدگی به وضعیت فرهنگی و اجتماعی است  بنابراین شهرداری می تواند در ورزش سرمایه گذاری کند که اثرات اجتماعی مطلوبی در پی خواهد داشت  بنابراین نباید به باشگاه داری به عنوان هزینه نگاه کرد چرا که یکی از وظایف شهرداری ایجاد نشاط اجتماعی است.

وی افزود: هرچه سریعتر باید مانند شهرهای دیگر، باشگاه شهرداری را برای رشته های ورزشی مثل والیبال وبسکتبال که پتانسیل حضور حرفه ای در لیگ های برتر دارند را احیا کرد.

وی همچنین در خصوص بودجه 97 گفت: برنامه قابل قبولی که در بودجه ارائه شده باشد وجود ندارد . باید مشخص شود درحال حاضردربخش های مختلف درچه وضعیتی هستیم و در سال 97 به چه خواهیم رسید ؟ باید مشخص شود با مبلغ بودجه 97 در چه جهتی می خواهیم حرکت کنیم.

پیمان رشیدی:

توزیع بودجه 97 توزیع عادلانه نیست

پیمان رشیدی با اشاره به اینکه در برنامه ارائه شده برای بودجه ابهام وجود دارد گفت: بودجه براساس برنامه تهیه می شود و مساله مهمی که در تهیه بودجه وجود دارد توزیع عادلانه آن است.

وی افزود: شهر اراک دارای 5 منظقه است که مناطقی مثل فوتبال،کوی سجادیه،شهرک ولیعصر،کرهرود و… که در حاشیه قرار گرفته اند دیده شده اند؟ و چه تفاوتی بین حاشیه شهر و مرکز شهر وجود دارد؟ آیا ایستگاه های اتوبوسی که در مرکز شهر تعبیه شده است در حاشیه ها هم تعبیه می شود؟

رشیدی در ادامه گفت: طبق آمار مشاهده می شود سرانه فضای سبز دراراک وضع مطلوبی دارد اما دارای توزیع عادلانه و بر طیق اولویت نیست سوال اساسی اینجاست آیا در بودجه 97 توزیع عادلانه بودجه نیز دیده شده است؟

مرتضی سورانه :

باید برای اجرای فاز به فاز پروژه ها زمان تعریف شود

مرتضی سورانه : رفتار هایی که در شورا اتفاق می افتد مبتنی بر فرمول و ضابطه نیست و بیشتر بر مبنای لابی است.

شورای شهر و شهرداری دارای وظایف خاصی از جمله اداره شهر است اما متاسفانه به چشم یک قلک به آن نگاه می شود.

مدیران و مسئولین وظایف مدیریتی خود را معطل می گذراند و در پایان انتظار حمایت از شهرداری و شورای شهر را دارند، وظیفه حمایت از تیم های حرفه ای برعهده ارگان هایی مانند اداره ورزش و جوانان است اما می بینیم که مسئولان باشگاه ها به شورای شهر مراجعه می کنند.

وی افزود: کمیسیون ها باید برنامه مصوب و مدون داشته باشند و بر مبنای برنامه ها حرکت کنند و اعتبارات بر مبنای همان برنامه ها خرج شود تا مدیران ، شورای شهر را به چشم حیات خلوت نبینند. باشگاه آلومینیوم را شرکت آلومینیوم تاسیس کرده که طبیعتا باید خودشان پاسخگوی نیازهای باشگاهشان باشند شهرداری دارای مشکلات و دیون خاص خود هست و نمی تواند برای خود تعهد و هزینه جدید ایجاد کند . سورانه همچنین در خصوص ارائه بودجه گفت: آنچه به عنوان برنامه عملیاتی مطرح شد فاقد هرگونه تعریف زمان می باشد؛ باید برای اجرای فاز به فاز پروژه ها زمان تعریف شود و بدانیم تا پایان فصل بهار چند درصد پروژها پیشرفت خواهد داشت تا اشکالات بررسی و آسیب شناسی شودو برای بازه های زمانی دیگر نقایص رفع شود.

وی افزود: وقتی از پایش بودجه صحبت می کنیم باید وضع موجود شهر در موارد مختلف  تصریح شود و بدانیم شهرداری در کدام مناطق ضعف بیشتری دارد تا بودجه در آنجا صرف شود و اگر برنامه ارائه شده به صورت کلی گویی باشد مشاهده می کنیم که در آن نه وضع موجود مشخص شده و نه وضع مطلوب و نه نقطه ای که میخواهیم به آن برسیم.

فرزانه رحمتی:

در بودجه 97 توجهی به حاشیه شهر نشده است

فرزانه رحمتی گفت: شرکت آلومینیوم همیشه حامی باشگاه فرهنگی ورزشی خود بوده و هست و منابع قابل توجهی به این باشگاه اختصاص و تزریق کرده اما به نظر می رسد مشکل این تیم مدیریتی است .

رحمتی تصریح کرد : در شرایطی که تیم والیبال و بسکتبال شهرداری نتایج مطلوبی داشتند شهرداری باید به احیاء باشگاه خودش بپردازد بنابراین حمایت از تیم فوتبال آلومینیوم یک بحث انحرافی است .

وی در خصوص برنامه شهرداری برای سال آینده گفت: در برنامه سال آینده شهرداری برای اجرای بودجه 97 توجهی به حاشیه شهر نشده است برای مثال برای دیوار سازی ساحلی رودخانه شهر که فقط حدفاصل پل میرزای شیرازی تا پل کشتارگاه دیده شده است به مناطقی مانند کرهرود که رودخانه اش خطرناک و خطرساز است توجهی نشده است.

وی افزود: باید سیاست های کلی شهردار در خصوص بودجه 97 مشخص شود و بدانیم در حوزه های مختلف چه برنامه ای دارد.

رحمتی افزود: عزل و نصب ها در حوزه مالی شهرداری باید  با تصویب شورای شهر انجام شود و لازم است نسبت به رعایت هر چه سریع تر این موضوع اقدام شود.

طوفان محمدی:

 شهرداری باید برنامه ای برای اجرای بودجه به شورا ارائه دهد

طوفان محمدی رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک نیز گفت: درختان درشهراراک به تغذیه نیاز دارند، که ضعیف شدن آن ها کاملا مشهود است ؛ اگر مساله تغذیه حل شود درخت ها در برابر تنش و بیماری ها مقاومت بیشتری خواهند داشت.

وی در ارتباط با کاهش تولید زباله گفت: زباله های پلاستیکی به 500 سال زمان برای تجزیه نیاز دارند که پیشنهاد می شود در بحث کاهش تولید زباله پلاستیکی از شورای شهر شروع و از ظروف پلاستیکی و آب های معدنی استفاده نکنیم. محمدی گفت: کار شورا نظارت است و شهرداری باید برنامه ای برای اجرای بودجه به شورا ارائه دهد وشورای شهرنیز بر اجرای برنامه ها نظارت کند.

دکتر کاوه فلک افلاکی:

در نگاه اول بودجه پیشنهادی شهردار با کاهش رقم مواجه است

دکتر کاوه فلک افلاکی در صحن رسمی شورای شهر اراک با تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت:

متاسفانه به صورت اصولی به ورزش پایه  در شهر اراک پرداخته نشده است اما نباید از نقش ورزش حرفه ای هم به سادگی عبور کرد.

فلک افلاکی گفت: در سطح حرفه ای تیم های فوتبال آلومینیوم اراک و هندبال هپکو را داریم که شرایط مطلوبی ندارند و برای بقاء در لیگ تلاش می کنند.

وی تصریح کرد: می توان با همبستگی، منابع را جهت اعمال برخی حمایت ها تجمیع کرد، صحبت از باشگاه داری یا شراکت در امر باشگاه داری نیست بلکه طی نشستی که مسئولان این تیم ها با شورای شهر داشتند خواستار برخی حمایت های تبلیغاتی از جمله تابلوها، و در اختیار گرفتن امکاناتی مانند زمین چمن و….هستند. رئیس شورای شهر اراک در ادامه با به تصویب بودجه 97 شهرداری اراک در صحن رسمی شورای شهر گفت: در نگاه اول به نظر می رسید بودجه پیشنهادی شهردار با کاهش رقم بودجه مواجه بوده است که حتی اینجانب معترض بودم اما شورا محل تعامل و بررسی است و ممکن است با تعامل، نظرات جدیدی حاصل شود .

فلک افلاکی تصریح کرد: آنچه مهم است بودجه پیشنهادی سال 97 شهرداری اراک در مقایسه با بودجه محقق شده سال گذشته 1.5 برابر شده است ؛  برای سازمان هایی که به بودجه بیشتری نیاز دارند در راستای ایجاد انگیز، می توان از قانون متمم بودجه استفاده کرد.

آجرلو :

بودجه پیشنهادی کلی گویی است

آجرلو عضو شورای شهر نیز در خصوص بودجه پیشنهادی شهردارگفت: آنچه به عنوان بودجه ارائه شده کلی گویی است، و زمان بندی در آن دیده نشده است . اگر بخواهیم بر مبنای برنامه حرکت کنیم باید جزئیات نیز در بودجه دیده شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*