پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
23 آذر 1397
اجتماعی

نقدی بر بودجه پیشنهادی شهردار

سردبیر مجازی
25 بهمن 1396
بازدید: 152
نظرات: 0

گروه شهری، محسن سجادی: بسیاری از شهرهای در حال توسعه در تلاش اند نظام بودجه ریزی خود را طی فرآیندی بهبود یافته و در راستای پیشرفت های عمرانی، زیست محیطی و رفاه شهروندان ارائه دهند، مهمترین هدف بودجه ریزی نگاه برنامه محور، توسعه گرایانه و پیشرفت نسبت به سنوات گذشته و مدرنیته شدن شهرها است.

در این میان شهرداری ها باید سعی کنند با کاهش هزینه ها و افزایش درآمدهایی جدید به غیر از درآمدهایی مانند عوارض ساخت و ساز، عوارض سوخت و… که تقریبا ثابت و همیشگی است؛ بهره وری و چالاکی خود را افزایش دهند تا این درآمدها در راستای افزایش بهبود کیفیت شهرها برای شهروندان مصرف شود و نسبت به گذشته شهر و محیط زندگی بهتری داشته باشند، شهردار اراک در حالی بودجه 4 هزارمیلیارد و 930 میلیون ریالی سال 97 را به شورای شهر ارائه داده که در نشست خبری با اصحاب رسانه از توسعه انفجاری شهر اراک خبر داده بود، که به نظر می رسد با چنین رقم پیشنهادی نمی توان به تحقق وعده شهردار دلخوش کرد.  این رقم نسبت به سال های 93 با افزایش 30 درصدی و نسبت به سال های94، 95 و 96 به ترتیب با کاهش 120 ، 8 و30 درصدی مواجه است که در این افزایش و کاهش ها نرخ ارز نیز با نوسانات زیادی روبرو بوده است که قطعا نرخ ارز افزایش یافته در قیمت تمام شده پروژه ها تأثیرگذار است که باید دید آیا شهردار اراک در تهیه بودجه پیشنهادی به این نکته نیز توجه داشته یا خیر؟ می توان اینگونه گفت بودجه  97 نه تنها توسعه گرایانه نبوده که چشم انداز خوش بینانه ای هم ندارد چرا که با رقم پیشنهادی مشخص می شود هیچگونه درآمد پایدار جدید و تزریق سرمایه ای برای سال 97 پیش بینی نشده است و نیز اجرای پروژه های تحول آفرینی مانند طرح 58 متری که شورای پنجم مصمم به اجرای آن است، نادیده گرفته شده است. پیش از این نیز سورانه عضو شورای شهر در انتقاد به رقم بودجه پیشنهادی در تاریخ 8/11/96 گفت: در مورد بودجه ابتدا باید مطالعه شود و سپس راجع به بودجه اظهار نظر کنیم اما بودجه شهرداری اراک برابر با حقوق یک ماه پرسنل شهرداری تهران است که مشخص می کند بودجه ناچیزی برای اراک پیش بینی می شود.

سعید نادری نیز در ارتباط با بودجه پیشنهادی در تاریخ  8/11/96 عنوان کرده بود: بودجه باید دارای جهت‌گیری و راهبردهای کلی باشد که تقاضا داریم آقای تاجران شهردار اراک تصریح کنند در تدوین این بودجه چه جهت گیری‌هایی لحاظ شده است و این بودجه قرار است چه اهدافی را برای ما تامین کند؟

و اینکه با توجه به عزم شورا و شهردار برای اجرای پروژه 58 متری جایگاه این موضوع در بودجه سال آینده کجاست ؟

طوفان محمدی نیز در ارتباط با بودجه در تاریخ 14/11/96 عنوان کرده بود: آنچه به عنوان سند بودجه سال 97 به شورای‌شهر تحویل داده شده با کاستی روبرو است و همچون ادوار  گذشته، مجدد و علی‌رغم تاکیدهای فراوان بودجه اراک مبتنی بر برنامه دقیق و مدونی نیست.

آبایی عضو شورای چهارم در گفتگو با عطریاس در خصوص بودجه پیشنهادی شهرداری اراک برای سال 97 گفت: رقم بودجه پیشنهادی سال 97 نسبت به سال های گذشته کاهشی است که این رقم  با کاهش 30 درصدی نسبت به سالجاری  مواجه است.

وی افزد: بودجه  ای که برای سال 96 شهرداری تنظیم شد بر اساس طرح های  درحال اجرای سطح شهر و برگرفته از طرح جامع بسته شده بود

آبایی در ادامه گفت: دلیل کاهش بودجه در سال 97 شاید به عدم تحقق درآمدها برگردد و قطعا با این رقم بودجه پیشنهادی اقدام جدی در راستای توسعه شهر اراک صورت نمی گیرد و در خوشبینانه ترین حالت شاید هزینه های جاری مانند حقوق و مزایای پرسنل و مسائل جاری تأمین شود اما برای تحولات انفجاری که شهردار اخیر عنوان کرده است  کار شاخصی از این بودجه پیشهادی خارج نمی شود،  بودجه پیشنهادی نمی تواند تأمین کننده مشکلات فعلی شهر اراک باشد چه برسد به آنکه حرکت انفجاری در توسعه شهر اراک صورت گیرد. وی در مورد اجرای طرح 55 متری نیز گفت: برای اجرای طرح 55 متری با بودجه های سالانه شهرداری حتی یک کلنگ هم نمی شود زد، چه برسد به اجرای آن، حتی در صورتی که این طرح قطعه بندی و به صورت فاز به فاز اجرا شود؛ مطمئنا بیشتر از بودجه سه سال شهرداری لازم است به سمت و سوی آوردن سرمایه گذار حرکت کرد. وی در خصوص محقق نشدن بودجه شهرداری در سالجاری گفت: دلیل اینکه شهرداری اعلام می کند بودجه سال قبل شهرداری اراک غیر واقعی بوده است مشخص نیست و باید شفاف توضیح دهند کدام قسمت محقق نشده است بخش های درآمدی یا بخش های دولتی؟ اگر بخش های درآمدی اش محقق نشده است باید بررسی شود چرا محقق نشده است؟ آیا صدور پروانه ساخت و ساز کم بوده یا نگاه بلند پروازانه بوده است در حالی که ما در شورای چهارم بودجه 96 را بر مبنای سال های قبل که رشد داشته افزایش دادیم و شهرداری باید پاسخگو باشد کدام بخش بودجه محقق نشده و در سال آینده کدام بخش ها را کم کرده است که رقم پیشنهادی بودجه کاهش داشته ؟

آبایی افزود: بودجه 96 بودجه ای واقعی بود که اگر در مسیر خود ادامه می یافت و در بخش های درآمدی که در نظر گرفته شده بود اقدامات مناسبی صورت می گرفت قابل تحقق بود. وی در خصوص فعالیت های صورت گرفته گفت: کارهایی که فعلا در سطح شهر اراک در حال وقوع است بیشتر از آنکه حرکت های رو به جلو باشد حرکت های تقریبا ایستایی است شهرداری باید برنامه محوری خود را بیشتر کند و برنامه هم در طرح جامع شهر اراک آمده است.

جمشید زند عضو شورای چهارم نیز در خصوص بودجه 97 گفت: اگر با رقم بودجه پیشنهادی برای سال 97 بتوانند پروژه های نیمه تمام شهرداری را به پایان برساند باید از شهرداری تشکر کرد . بعید به نظر می رسد با چنین بودجه ای به غیر از پروژه های نیمه تمام، کار عمرانی جدیدی با توجه به وضعیت اقتصادی شهرداری اراک آغاز شود.

وی در واکنش به غیر واقعی بودن بودجه 96 گفت: شورای چهارم مانند شورای پنجم منتخب مردم و حاصل خرد جمعی مردم بوده اند، اینکه به تصمیمات هر دوره توهین کنیم شایسته نیست و مگر ممکن است شورا و شهرداری بودجه ای غیر واقعی ارائه دهند؟ بودجه سال جاری براساس مستندات و برنامه هایی که شهرداری ارائه داده بود بسته شد و ضمن آنکه افرادی که بودجه را ارائه می دهند پرسنل شهرداری هستند درست است که شهردار تغییر کرده اما افرادی که بودجه را تهیه می کنند همان افراد قبلی هستند؛ چطور می شود گفت بودجه سال جاری  را غیر واقعی ارائه دادند و بودجه سال آینده را واقعی؟

***

با انتقاداتی که همچنان بسیاری از کارشناسان و اعضای شورای شهر اراک به بودجه پیشنهادی شهرداری وارد می دانند باید دید نهایتا چه اصلاحات مالی در این بودجه اعمال می شود تا شهروندان به سال آتی شهر و شهرداری امیدوار بماند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*