پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
24 آذر 1397
استان مرکزی

خانه جوان محل سیاسی کاری نیست

سردبیر مجازی
28 بهمن 1396
بازدید: 376
نظرات: 0

اتمام حجت حقیقی با گروه های فشار:

خانه جوان محل سیاسی کاری نیست

سینا علیدادی

 

خانه جوان استان مرکزی سرانجام پس از یک سال تعویق، امروز در آستانه بهره برداری قرار گرفته است.
اوایل سال گذشته بود که وزیر وزرش و جوانان، دستوری را مبنی بر افتتاح خانه جوان در استان های سراسر کشور صادر کرد تا شاید به دنبال این مهم حوزه جوانان با یک ساماندهی منطقی به رشد مطلوب دست یابد. در ابتدا مقرر شده بود که خانه جوان استان مرکزی تا قبل از پایان سال 95 افتتاح شود اما این افتتاح نه تنها به بهانه عدم وجود ملک مناسب محقق نشد بلکه در طی سال جاری نیز بارها در خبرهای ضد و نقیص زمان آن تغییر می کرد تا اینکه نهایتا مقرر شد در دهه فجر 96، خانه جوان به بهره برداری برسد ولی دهه فجر نیز به پایان رسید و این خانه باز هم افتتاح نشد.! البته مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان مرکزی در مصاحبه با عطریاس اعلام کرد که «بهره برداری از خانه جوان به دلیل جا به جایی از ملک اولیه و انجام برخی آماده سازی ها تنها برای دو هفته به تعویق افتاده است.» هر چند که گفته های آقای مدیرکل برخی شائبه های به وجود آمده را برطرف کرد ولی همچنان اصلی ترین شائبه در افتتاح خانه جوان رفع نشده و روز به روز در اذهان عمومی به ویژه گروه های سیاسی اجتماعی شدت می گیرد، شائبه ای که بیان می کند نیروهای دولت تدبیر و امید قصد دارند سکان هدایت خانه جوان را به دست نیروهای محافظه کار و بعضا منتقد دولت بسپارند تا از فشارهای آن ها در امور اجرایی بکاهند، موضوعی که با نگاه اجمالی به کارنامه کاری دولت روحانی در حوزه جوانان استان مرکزی چندان غیر معقول جلوه نمی کند چرا که همچنان پس از گذشت قریب به پنچ سال هنوز شخصی سکاندار حوزه جوانان این اداره کل است که سبقه حضور وی در طیف منتقد دولت به چشم می خورد. این مسئله سبب شده حامیان امروز دولت از حوزه جوانان استان مرکزی به عنوان حیات خلوت اصولگرایان تندرو در این استان یاد کنند امری که در آستانه بهره برداری از خانه جوان واکنش معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی را در پی داشت.
خانه جوان محلی برای سیاسی کارها نیست
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در خصوص روند فعالیت خانه جوان، گفت: جوانان می توانند در خانه جوان با مدیران دستگاه های گوناگون جلسه برگزار کنند تا ضمن آگاهی از حقوق خود در تصمیم گیری های مرتبط با این حوزه مشارکت به عمل آورند به طوری که قشر جوان با حضور در این خانه مطالبات خود را با تمامی مدیران استان مطرح و از آنها پاسخگویی مستمر و شفاف را طلب می کند.
فتح ا… حقیقی ادامه داد: به دنبال تأکیدات ویژه ای که شخص استاندار به رشد و توسعه حوزه جوانان استان مرکزی دارد بدون شک خانه جوان ظرف هفته های آتی افتتاح می شود و تمامی مدیران استانی می بایست از این مهم استقبال و حمایت کنند. این خانه ابتدا در شهر اراک شروع به کار می کند و رفته رفته در تمامی شهرستان های تابعه استان نیز به افتتاح می رسد. وی با اشاره به اینکه داشتن رویکردی سیاسی نسبت به قشر جوان منجر به فرصت سوزی های بیشماری در عرصه های فرهنگی و اجتماعی می شود، گفت: اگر به جوانان نگاه صرفا سیاسی شود بدون شک پتانسیل های ذاتی آنها از بین می رود لذا به عنوان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در آستانه شروع به کار خانه جوان با هرگونه فعالیت سیاسی این خانه مخالف هستم چرا که خانه جوان یک تشکل و نهاد مدنی است و با اماکنی که در آنها جوانان را به شور و اشتیاق سیاسی وا می دارند، تفاوت دارد. بنابراین اشخاصی که می خواهند فعالیت سیاسی و حزبی انجام دهند از این خانه فاصله بگیرند و به احزاب و گروه های سیاسی بپیوندند.
حقیقی اظهار کرد: معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی به دنبال افزایش فعالیت خانه سازمان های مردم نهاد، افتتاح خانه جوان و خانه احزاب استان است. در هفته های آتی خانه جوان به بهره برداری می رسد و این نوید را به گروه های سیاسی می دهم که استانداری پیگیر افتتاح خانه احزاب هم می باشد که نتایج این پیگیری ها را به زودی اطلاع رسانی می شود.
استان مرکزی در حوزه جوانان دچار سوء مدیریت است
نماینده مردم شهرستان شازند در انتقاد از کندی عملکرد دولت مردان استان مرکزی برای رشد و توسعه حوزه جوانان این استان، گفت: عملکرد پنج سالِ گذشته دولت را در حوزه جوانان این استان ضعیف می دانم تا جایی که معتقد هستم این عملکرد نه تنها مثبت نبوده بلکه به هیچ وجه قابل دفاع هم نیست.

علی ابراهیمی ادامه داد: تابستان گذشته دولت لایحه ای را تقدیم مجلس کرده بود که در آن با احیای سازمان ملی جوانان، حوزه جوانان از وزارت ورزش جدا می شد که من با آن اساسا مخالف هستم چرا که اگر حوزه جوانان به صورت یک سازمان مستقل به فعالیت بپردازد، دولت ها از آن به عنوان یک ابزار سیاسی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند.
وی افزود: امروز در حالی از افتتاح خانه جوان صحبت می شود که دولت تدبیر و امید طی پنج سال گذشته با عملکرد بسیار ضعیف خود در حوزه جوانان استان مرکزی بسیاری از پتانسیل و ظرفیت های موجود را از بین برده است.
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نگاه مدیریتی موجود در سنوات گذشته استان مرکزی را عامل اصلی عقب افتادگی این استان در توسعه و رشد حوزه جوانان دانست و گفت: متأسفانه آنقدر ضعف مدیریتی در حوزه جوانان استان مرکزی مشهود است که این استان علیرغم تمامی ظرفیت ها و امکاناتی که دارد در راه اندازی خانه جوان جزء استان های آخر کشور به حساب می آید. علی ابراهیمی در پاسخ به این سوال که چرا دخالت نمایندگان در حوزه جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی در حال افزایش است، گفت: من دخالت نمایندگان را در حوزه جوانان تایید نمی کنم چرا که این موضوعی است که تیم مدیریت ارشد دولت می بایست نسبت به آن اتخاذ موضع کند باید توجه داشت که نمایندگان مجلس از بعد وظیفه نظارتی که بر عهده دارند می توانند به صورت مشورتی نظرات خود را بیان کنند ولی فراتر از این مهم و یا به صورت اجباری عمل کردن جنبه قانونی ندارد.
حوزه جوانان استان مرکزی تعطیل نیست
عابد حقدادی، مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان مرکزی نیز طی گفتگو با عطریاس در پاسخ به انتقاداتی که به نحوه فعالیت حوزه جوانان این اداره می شود، گفت: از آنجایی که در استان مرکزی مجمع سمن های حوزه جوانان برگزار نشده بود، اعتبارات کافی برای این حوزه وجود نداشت لذا مجمع مذکور برگزار شد و اعتبارات لازم به واسطه این امر برای گسترش و افزایش فعالیت های حوزه جوانان اداره کل در نظر گرفته شد. حقدادی ادامه داد: از سوی دیگر باید توجه داشت که طرح هایی که برای اجرا در حوزه جوانان مطرح می شود ابتدا می بایست در کارگروه های گوناگون استان مورد بررسی و تصویب قرار گیرد که این مهم ممکن است بخشی از فعالیت ها را از دید عموم، کند نشان دهد.
وی افزود: اینکه می گویند حوزه جوانان در یک سال گذشته به طور کلی تعطیل بوده و فعالیتی نداشته صحت ندارد و بنده به عنوان مدیر کل اداره ورزش و جوانان اعتقادی به آن ندارم چرا که طی این یک سال تمامی سمن های حوزه جوانان فعال بودند و دولت نیز علی رغم تمامی مشکلات و محدودیت های موجود از آنها حمایت کرده است. حقدادی بیان داشت: از ابتدای سال جاری تا به امروز چندین سمن در حوزه جوانان به ثبت رسیده است حال اگر می گویند این حوزه در استان مرکزی تعطیل بوده پس چطور می شود در آن ثبتی صورت گرفته باشد؟!
مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت حوزه جوانان در این استان مطابق با وعده های دولت تدبیر و امید بوده و مورد تائید می باشد، گفت: در این خصوص من نباید اظهار نظر کنم بلکه این جوانان هستند که می بایست نظرات خود را بیان کنند چرا که تائید و یا عدم تائید بنده شاید امری صحیح و اصولی نباشد اما به هر سو معتقد هستم که حوزه جوانان استان مرکزی بسیار بیشتر از آنچه که امروز نشان می دهد ظرفیت دارد.

 

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*