پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
24 آذر 1397
استان مرکزی

برخی متهمین پرونده ی شهرداری ساوه تبرئه شدند

سردبیر مجازی
30 بهمن 1396
بازدید: 218
نظرات: 0

فرماندار ساوه در گفت وگو با عطریاس:

برخی متهمین پرونده ی شهرداری ساوه تبرئه شدند

فرماندار شهرستان ساوه در مصاحبه با عطریاس، پس از مدت ها سکوت خود را در قبال منتقدین دولت شکست و از عملکرد تیم مدیریت ارشد دولت در این شهرستان دفاع کرد.

«محمد بهاروند» که قریب به سه سال است به عنوان فرماندار، سکان هدایت شهرستان ساوه را برعهده گرفته از همان ابتدای تصدی در این سمت به دلیل غیر بومی بودنش مورد انتقادات فراوانی از سوی فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان مرکزی به ویژه ساوجی ها قرار گرفت. آن ها معتقد بودند وی آشنایی کاملی به این شهرستان ندارد و نمی تواند انتظارات شهروندان از دولت را بر طرف کند. هر چند که شاید با بررسی آمار و دلایل ارائه شده از سوی برخی فعالان سیاسی بتوان گفت که بهاروند در دو سال ابتدایی فعالیتش نتوانسته آنچنان که باید برنامه های دولت را به اجرا بگذارد اما نگاه جزئی به افزایش فعالیت اقتصادی شهرستان ساوه و کاهش نرخ بیکاری به 5.5 درصد یک سال گذشته نشان می دهد که وی در کلیت در اجرای برنامه های دولت موفق بوده، برنامه های اجرا شده ای که در حال حاضر عدم شفافیت آن ها در اذهان عمومی موجب شده باز هم انتقاداتی به عملکرد دولت در این شهرستان وارد شود که «محمد بهاروند» در گفتگو با عطریاس به دفاع از آن می پردازد.

وزیر کشور پیگیر جذب و افزایش سرمایه گذاری در ساوه است

فرماندار شهرستان ساوه ضمن اشاره به ویژگی های این شهرستان به منظور جذب سرمایه گذاری های گسترده، گفت: دولت با استفاده از ویژگی همجواری با آزادراه و موقعیت استراتژیک شهرستان ساوه طی سال های گذشته تمام هم و غم خود را در راستای افزایش زمینه ها برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در این شهرستان قرار داده به طوری که ساوه را به عنوان یک منطقه ویژه صنعتی در اذهان عمومی معرفی نمود تا با توجه به این مهم تخفیف های مالیاتی را برای کارآفرینان و سرمایه گذاران اختصاص دهد.

محمد بهاروند ادامه داد: موقعیت ویژه شهرستان ساوه و عبور آزادراه از آن موجب شده تا مشتقات نفتی بیش از 10 استان کشور از مسیر این شهرستان ترانزیت شود. وی افزود: قریب به دو سال است که طرح احداث شهرک صنعتی جدیدی در ساوه آغاز شده که در راستای تحقق آن تا به امروز تملک اراضی 2500 هکتاری صورت گرفته است، البته نتایج مطلوب این طرح به راحتی قابل رویت می باشد چرا که به واسطه ورود سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این طرح، رونق اقتصادی به شهرستان ساوه بازگشته است. بهاروند، کاهش نرخ بیکاری در ساوه را از اساسی ترین اقدامات دولت در این شهرستان عنوان کرد و گفت: طی یک سال گذشته نرخ بیکاری در شهرستان ساوه از 6/9 درصد به 5/5 درصد کاهش پیدا کرده، البته باید توجه داشت که در شرایط کنونی رفع بیکاری مستلزم جذب سرمایه گذاری های متعدد می باشد لذا تیم مدیریتی دولت در شهرستان ساوه تمامی تلاش خود را برای تسهیل این مهم انجام می دهد. معاون استاندار مرکزی اظهار کرد: تشخیص نحوه انجام سرمایه گذاری و انتخاب محل آن تنها بر عهده گروه یا شخص سرمایه گذار می باشد ولی به هر سو دولت از این امر حمایت می کند تا جایی که شخص وزیر پیگیر جذب سرمایه گذاری در ساوه است.

شورای شهر موظف به نظارت بر شهرداری ها است

وی در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به عدم نظارت کافی فرمانداری ساوه بر عملکرد شوراها و شهرداری ها بیان می شود، گفت: نظارت بر شهرداری ها وظیفه ذاتی منتخبین مردم در شورای اسلامی است. در فرمانداری ها کمیته انطباقی تشکیل می شود که نماینده شورای استان و دادگستری در آن حضور دارد و این کمیته صرفا موظف می باشد تا مصوبات شورای شهر را نسبت به متن قانون تطبیق دهد بنابراین هر چند که اساسا فرمانداری می بایست بر نحوه عملکرد دستگاه های اجرایی نظارت کند اما دخل و تصرفی در آنها نمی تواند داشته باشد.

برخی متخلفین پرونده شهرداری ساوه تبرئه شده اند

بهاروند ادامه داد: به همین دلیل گفتنی است که فرمانداری وظیفه ای در تعیین امور پیمانکاری و اجرای مصوبات شورای شهر ندارد و در نظر گرفتن حالت های کلی و مرتبط دانستن برخی تخلفات مدیریتی شهری به نوع و نحوه نظارت فرمانداری صحیح نیست. وی افزود: بررسی به وضعیت متخلفین شهرداری ساوه بر عهده مراجع قضایی می باشد ولی شنیده ها حاکی از آن می باشد که برخی از متهمین این پرونده تبرئه شده اند.

انتقاد به عملکرد دولت به سایر شهرستان ها مرتبط است

معاون استاندار مرکزی با اشاره به اینکه عملکرد فرمانداری ساوه به نحو احسن بوده است، گفت: بیشترین رأی دوره دوم دولت تدبیر و امید در استان مرکزی با 58 درصد آرا متعلق به شهرستان ساوه است که این موضوع نشان می دهد مردم این شهرستان از عملکرد دولت رضایت دارند. حال اگر انتقادی به عملکرد دولت در استان مرکزی وجود دارد به سایر شهرستان ها برمی گردد.

فرمانداری ساوه از گروه های سیاسی استفاده می کند

بهاروند در خصوص نحوه فعالیت گروه های سیاسی در ساوه، گفت: اصولا فرمانداری موظف است ضمن ایجاد همگرایی و وحدت بین گروه های سیاسی گوناگون منطقه تحت نظارت خود سبب ایجاد توسعه شوند. به دنبال این وظیفه نیز فرمانداری ساوه همواره سعی کرده است تا از گروه های مذکور در اجرای برنامه های گوناگون استفاده کند.

فرماندار ساوه ادامه داد: متأسفانه در حالت کلی احزاب فعال در ایران به صورت فصلی و تنها در زمان انتخابات فعالیت می کنند لذا نمی توان توقع کافی از افزایش فعالیت احزاب در شهرستان هایی همانند ساوه داشت.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*