پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
24 آذر 1397
استان مرکزی

پتروشیمی در ریل سوددهی

سردبیر مجازی
8 اسفند 1396
بازدید: 156
نظرات: 0

 

55 درصد از در آمد پتروشیمی شازند حاصل صادرات است

پتروشیمی در ریل سوددهی


قباد پور فرهاد ، کارشناس بازارسرمایه

 

سرمایه گذاری در سهام پتروشیمی ایده آل و کم ریسک است اما در حال حاضر برای خرید کمی دیر هنگام می باشد

مجتمع پتروشیمی شازند یکی از طرح های زیربنایی و مهم کشور می باشد که پیرو سیاست های کلی توسعه صنایع پتروشیمی با اهداف تامین نیاز داخلی و صادرات به بهره برداری رسیده است.

این طرح در سال 63 به تصویب رسید و پس از طی مراحل طراحی، مهندسی و نصب، فاز اول آن در سال 72 در مدار تولید قرار گرفت و بعدها در ادامه کار به منظور بهبود مستمر و تولید بیشتر و متنوع تر، واحدهای دیگر مجتمع تکمیل و واحد اتوکسیلات بعنوان آخرین واحد مجتمع در سال 82 راه اندازی و در مدار تولید قرار گرفت.

از سال 79 همزمان با تکمیل واحدها، طرح و توسعه مجتمع به تصویب رسید که فاز اول آن در مهرماه سال 84 و عملیات اجرایی فاز دوم در تابستان سال 86 به انجام رسید. ظرفیت کامل تولید این مجتمع پس از انجام طرح توسعه 1.469.000 تن در سال است.

ترکیب سهامداران:

شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (سهامی عام) 53.3%

صندوق بازنشستگی کشوری 15.77%

شرکت سرمایه گذاری نفت وگازوپتروشیمی تامین (سهامی عام) 11.39%

صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا4.96 %

شرکت سهامی بیمه ایران (سهامی خاص) 2.32%

شرکت گروه مالی سپهرصادرات (سهامی خاص) 1.44%

پتروشیمی شازند طی گزارش فعالیت ماهانه منتهی به 30 دی 96 خود، در مجموع برای این ماه فروشی در حدود 2770 میلیارد ریال داشته است که در عمده محصولات اصلی شرکت به غیر از دو اتیل هگزانول شاهد رشد نرخ فروش هستیم.

در محصولاتی مانند هیدروکربن a80 و پلی اتیلن سنگین و پلی پروپیلن شاهد رشد نرخ فروش به ترتیب به میزان 9% و 1.16% و 2% نسبت به ماه قبل از آن هستیم. از سوی دیگر افزایش نرخ 9درصدی در محصول هیدروکربور a80 قابل توجه می باشد و کل مبلغ فروش نسبت به آذر ماه با افزایش مناسبی همراه بود است.

پتروشیمی شازند طی دی ماه نیز 2779 میلیارد ریال فروش داشته که عدد مناسبی به حساب می آید به طوری که همواره شاهد رشد نرخ محصولات بوده، این شرکت در آبان ماه نیز فروش 2145 میلیارد ریالی را تجربه کرد و همینطور در مهر ماه با فروش 2166 میلیارد ریالی مواجه بود. رشد نرخ ها نیز در اکثر محصولات پتروشیمی شازند  چشم  گیر است و این  نکته  مثبت این  گزارش می باشد. فروش پتروشیمی طی شهریور ماه بیشتر بوده و 2298 میلیارد ریال فروش داشته است. شرکت در مرداد با فروش نسبتا  مناسب 2212 میلیارد ریال  مواجه  بوده و در تیرماه با فروش مناسب 2198  میلیارد ریالی همراه بود. بودجه  فروش پتروشیمی شازند 25798 میلیارد ریال  است که در 10ماهه 22629 و معادل 88% از بودجه را محقق کرده که عدد بسیار مطلوبی است.

با در نظر گرفتن گزارش دی ماه، شرکت در مجموع 10 ماهه، 88 درصد از بودجه فروش را پوشش داده است. غالب محصولات طی دی ماه با افزایش نرخ نسبت به میانگین همراه شده که میزان افزایش اتیلن اکساید نسبت به سایر محصولات بیشتر بوده، گفتنی است شرکت در پاییز رکورد فروش فصلی (از ابتدای سال) را با فروش 7046 میلیارد ریالی رقم زده است.

همچنین گفته می شود برنده مناقصه واردات 2 هزار تن دی اتیل هگزانول از سوی پتروشیمی شازند مشخص و سفارش انجام شده است و این محموله تا پیش از سال نو وارد ایران می شود.

پتروشیمی شازند در نه ماهه ابتدایی امسال با 40% افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل  مبلغ 3384 میلیارد ریال سود محقق نموده است. افزایش 20 درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش 17 درصدی بهای تمام شده موجب افزایش حاشیه سود شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل شده است. همچنین درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها با 80% افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 710 میلیارد ریال رسیده که عمده آن مربوط به سود سپرده بانکی می باشد. شرکت در سه ماهه اول، دوم و سوم امسال به ترتیب 1000 میلیارد ریال ، 1230 میلیارد ریال و 1150 میلیارد ریال سود محقق نموده است. گفتنی است مواد اولیه مصرفی شرکت نفتا می باشد که به دلیل همبستگی بالایی که با قیمت نفت دارد، تغییرات آن متناسب با تغییرات قیمت نفت می باشد.

اما بر اساس اطلاعیه منتشره در 01/11/96، 9 ماهه منتهی به 30/09/96 مبلغ 420 ریال سود به ازای هر سهم محقق گردید. که 40% درصد افزایش سود خالص نسبت به دوره مشابه سال گذشته با درصد پوشش سود 79درصدی را در بر داشته است.

پتروشیمی شازند (نماد در تابلوی بورس:  شاراک) که به تازگی سرمایه خود را از 504 میلیارد تومان به 806 میلیارد رسانده است (از محل مطالبات و آورده نقدی)، برای سال مالی جاری خود به ازای هر سهم 532 ریال سود اعلام کرده است که در 9 ماهه موفق به پوشش 420 ریال (79%) شده است. شرکت در دوره های 3 ماهه جاری به ترتیب 125، 152 و 143 ریال سود به ازای هر سهم محقق ساخته است.

حاشیه سود ناخالص شرکت بطور متوسط در سالیان گذشته 20% می باشد. حاشیه سود عملیاتی 14% اما حاشیه سود خالص حدود 17% می باشد. علت اصلی بیشتر بودن سود خالص نسبت به سود عملیاتی مربوط به سایر درآمدهای غیر عملیاتی می باشد که در نتیجه سپرده گذاری بلند مدت در بانکها می باشد.

درآمدهای شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 20 درصدی داشته اما بهای تمام شده با رشدی 17 درصدی همراه بود که این مهم سبب افزایش حاشیه سود خالص شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است (حاشیه سود ناخالص رشدی 31 درصدی داشته است). این افزایش درآمد فروش در حالی است که نسبت به مدت مشابه گذشته، مقدار فروش 4% کمتر می باشد.

حدود دو سوم از درآمدهای شرکت حاصل از فروش هیدروکربور، پلی اتیلن (سبک و سنگین) و پلی پروپیلین می باشد. میزان رشد قیمت این محصولات (در گزارش ماهانه آذرماه) نسبت به میانگین نرخ فروش در سال 95 به ترتیب 26،32 و 31 درصد می باشد که بیانگر رشد مناسبی در نرخ های فروش است. در خصوص بهای تمام شده نیز ماده مصرفی نفتا می باشد که تحت تاثیر قیمت گذاری داخلی می باشد (نرخ فروش بر اساس قیمت های جهانی می باشد).

از مهمترین ریسک های شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریسک تغییر تکنولوژی، کمبود آب، ریسک نرخ خوراک و ریسک نرخ ارز

در 9 ماهه جاری، وضعیت مقداری تولید و فروش بسیار شبیه به سال گذشته می باشد لذا با فرض ادامه این روند در باقیمانده سال جاری شرکت می تواند با توجه به افزایش نرخ فروش محصولات و ثبات همان مقدار فروش، می توان انتظار داشت شرکت حدود 200 ریال سود بسازد. همچنین لازم به ذکر است که تقریبا 50% از مقدار فروش صادراتی و مابقی داخلی می باشد اما 55% از درآمد فروش مطعلق به فروش صادراتی و 45% حاصل فروش داخلی است.

در نهایت در قیمت های کنونی سهم که در محدوده 300 تومان است، بدلیل رشد قیمت که خریداران قبلی در قیمت های پایین تری اقدام به خرید کرده اند و اکنون به سود رسیده اند تا برای نقد کردن سودشان اقدام به فروش سهمشان و در واقع عرضه سهم کنند، خرید سهم را در این محدوده های قیمتی (300 تومان) همراه با ریسک میکند، لذا صبر و تحمل سرمایه گذاران جهت خرید تا افت قیمت سهام تا حداقل محدوده 270 تومان و حتی 200 تومان، اصل مهم سرمایه گذاری یعنی کاهش ریسک را رعایت میکند. هدف از سرمایه گذاری کسب سود با کمترین ریسک است که جز در بلندمدت از طریق صبر و تحمل رخ نمیدهد. بدلیل عملکرد مناسب شرکت و صنعت آن، ارزش بازاری(قیمت) سهم به شدت رشد کرده تا خود را به ارزش ذاتی اش برساند، لذا اکنون برای خرید کمی دیر هنگام و پرریسک مینماید، اما بعد از استراحت قیمتی که ناشی از عرضه سهامداران سود برده ی قبلی جهت نقد نمودن سودشان است، خرید و سرمایه گذاری در سهام این شرکت، بسیار ایده آل و کم ریسک خواهد بود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*