پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
هیچگونه گزارشی از تخریب سنگ فرش ها دریافت نشده است
اجتماعی

هیچگونه گزارشی از تخریب سنگ فرش ها دریافت نشده است

Virtual editor
12 اسفند 1396
بازدید: 501
نظرات: 0

پاسخ معاون شهرداردر خصوص کیفیت سنگ فرش های جدید سطح خیابان های اراک:

هیچگونه گزارشی از تخریب سنگ فرش ها دریافت نشده است

گروه جامعه: امروزه با توجه به رشد شهرنشینی در جوامع مختلف و استفاده از ماشین آلات متعدد در سطح شهرها و شلوغی معابر، مکانی نیز برای پیاده روی های روزمره عابرین لازم است اما بودن سطوح هموار و یک دست که با پیاده روی های طولانی و پی در پی عابران همخوانی داشته باشد و آنها را از سطوح ناهموار خسته نکند یک الزام اساسی و ضروری است. کلانشهر اراک به علت اینکه تک هسته ای است و اگر مقصد بسیاری از عابران، مرکز این شهر نباشد اما به هر حال برای رفتن به مسیر اصلی خود باید از آن عبور کنند، نیازمند پیاده راه هایی هموار و با پوشش با دوام است. این امر یک الزام در کلانشهر اراک به شمار می رود، چرا که به عنوان مرکز استان نیازمند زیباسازی شهری است و پیاده راه ها نیز یکی از مهمترین ارکان یک شهر سالم، متمدن و زیبا می باشند اما متاسفانه سال های زیادی است که شاهد استفاده از سنگ فرش های نامناسب، ناهموار و ناموزون در سطح پیاده راه های اراک هستیم، سنگ فرش هایی که کیفیت و دوام مطلوبی نداشته و همیشه شاهد تخریب زودهنگام آن هستیم. این عدم کیفیت و دوام مطلوب سنگفرش ها باعث شده تا شهرداری و به تبع آن مجموعه شهری متحمل هزینه های گزاف برای تعمیر و تعویض این سنگفرش ها شوند. این هزینه ها بعضا در طول یک سال چندین بار تکرار می شود و این امر موجب نارضایتی مردم و مجموعه شهری شده است. در این رابطه با چند مسئول شهری در مجموعه شهرداری و شورای شهر اراک به گفتگو نشسته ایم.

سال آتی مطلوب سازی پیاده راه ها در دستور کار شهرداری است

حسین فدایی رییس کمیسیون فنی عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اراک در گفتگو با عطریاس، گفت: بلوک های سنگ فرشی که در حال حاضر در پیاده راه های شهر کار می شود از محصولات کارگاه شهرداری اراک و یک کارگاه ساخت بلوک سنگ فرش در شهرستان دلیجان است.

فدایی افزود: درست است که در حال حاضر بلوک هایی که به عنوان سنگ فرش در پیاده راه های اراک استفاده می شود، دوام مطلوبی ندارد و متحمل هزینه های تعمیر و تعویض در طول یک سال برای شهرداری و مجموعه شهری است اما رایزنی ها با اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان مرکزی آغاز شده و در صدد گرفتن استانداردهای لازم برای محصولات کارگاه تولیدی شهرداری هستیم تا سنگ فرش هایی تولید شود که کیفیت و استاندارد لازم را داشته باشد و ضمانت کیفی آن به حداقل 5 سال و حداکثر 10 سال برسد.

وی ادامه داد: این امر تا ابتدای سال 97 اجرایی خواهد شد و مجوز استاندارد برای تولیدات کارگاه شهرداری اخذ خواهد گردید.

حسین فدایی رییس کمیسیون فنی عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اراک در خصوص عدم برگزاری مناقصه سنگ فرش های خیابان های اراک، گفت: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم مناقصه برگزار شده و برنده آن نیز یک شرکت داخلی بوده اما این مهم دارای ابهاماتی است که در حال بررسی می باشد.

فدایی ادامه داد: این پرونده مورد ابهام مربوط به قبل از شورای پنجم و پیمانکار سابق تولید و احداث سنگ فرش ها است و در طول دوره شورای پنجم تا به امروز هیچ پرونده و پروژه ای بدون مناقصه به پیمانکار واگذار نشده است.

وی ادامه داد: تمام تلاش شورای شهر و شهرداری کلانشهر اراک بر این است که تمامی واگذاری ها روال قانونی خود را طی کند و مناقصه ها به شکل قانونی برگزار شود.

شهرداری مجبور است از سنگ فرش های با کیفیت استفاده کند

سعید نادری نیز دیگر عضو شورای اسلامی شهر اراک در این خصوص، گفت: شهرداری اراک برای آن که بخواهد هزینه های زیادی را برای تعمیر و تعویض پیاده راه های سطح شهر متحمل نشود، باید از سنگ فرش های با کیفیت و مطلوب استفاده کند.

نادری افزود: معمولا اگر این سنگ فرش ها با پایه بتنی پنج و نیم سانتی متر تولید شود از کیفیت لازم برخوردار خواهد بود، در غیر این صورت مورد تایید نیست و شاهد خرابی زودهنگام آنها خواهیم بود.

وی ادامه داد: شهرداری برای خرید سنگ فرش های با کیفیت باید به سراغ تولیدکنندگانی برود که محصولات آنها دارای استاندارد و ضمانت اجرایی لازم از لحاظ دوام و کیفیت باشد.

شهرداری هیچگونه گزارش تخریبی از سنگ فرش های جدید دریافت نکرده است

محمدرضا خسروی، معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری عمر سنگ فرش های پیاده راه های اراک را بیش از ده سال دانست و گفت: سنگ فرش هایی که در حال حاضر تخریب شده اند برای 10 تا 15 سال گذشته است اما سنگ فرش هایی که جدید نصب شدند هیچ مشکلی ندارند. این سنگ فرش های جدید رنگی هستند و تایل بتنی می باشند که به روش خشکه چینی کار شدند و هیچگونه گزارش تخریبی در خصوص آنها دریافت نشده است.

وی ادامه داد: شهرداری در حال حاضر تمام تلاش خود را به کار گرفته تا از سنگ فرش های با کیفیت و مطلوب برای پیاده راه ها استفاده کند تا کمتر شاهد خرابی آن باشیم و متحمل هزینه های تعمیر و نگهداری این سنگفرش ها نباشیم.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری کلانشهر اراک اظهار داشت: سنگ فرش ها مشکل ندارند اما متاسفانه هر چند وقت یکبار شرکت های حفار شامل شرکت های خدماتی آب و فاضلاب، برق، گاز و مخابرات برای تعمیر و بررسی خطوط خود شروع به تخریب سنگفرش ها می کنند و شهرداری مجبور است این سنگفرش ها را احصاء، مرمت و بازسازی کند.  خسروی تصریح کرد: تخریب این سنگ فرش ها توسط شرکت های حفار هزینه اضافه ای را بر دوش شهرداری می گذارد و این شرکت ها بعد از تخریب هیچ گونه اقدامی برای بازسازی این سنگفرش ها نمی کنند و هزینه ای بابت تعمیر آن نمی پردازند.  وی بیان داشت: کلیه این هزینه ها و زحمات بازسازی سنگفرش ها بر عهده شهرداری است و اقدامی از سوی شرکت های حفار در این خصوص اجرایی نمی شود.  معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک در رابطه با احتمال عدم برگزاری مناقصه برای واگذاری بحث تولید بلوک های سنگ فرش های پیاده رو ها تاکید کرد: چنین امری ممکن نیست و این مسئله با جدیت قابل رصد و پیگیری است. برای واگذاری تولید بلوک های سنگ فرش های پیاده روها مناقصه برگزار شده و قراردادهای آن نیز موجود است و در کمیسیون معاملات نیز قابل مشاهده می باشد.  خسروی ابراز داشت: بحث عدم برگزاری مناقصه به هیچ عنوان حقیقت ندارد و به شدت از طرف شهرداری تکذیب می شود. این امر در کمیسیون مناقصات نیز بررسی شده و نماینده آن شورای شهر و اداره کل بازرسی هم در جریان مناقصات بوده اند و تمامی مراجع ذی صلاح آن را تایید کرده اند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*