پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آنفلوآنزای مدیریتی
اجتماعی

آنفلوآنزای مدیریتی

Virtual editor
12 اسفند 1396
بازدید: 364
نظرات: 0

طبق اعلام نظر حامیان محیط زیست شهردار اراک درختان را به بهانه رفع بیماری سر می‌برد

آنفلوآنزای مدیریتی

گروه شهری ، محمدسینا علیدادی

شهردار اراک پس از نادیده گرفتن نقش توسعه محور رسانه ها، این بار دست به تقابل با سازمان های مردم نهاد و حامیان محیط زیست زده است.

طی هفته های گذشته شهرداری اراک به بهانه شیوع بیماری آنفلوآنزا در فضای سبز شهری، دست به قطع و هرس درختان زد، اقدامی که پیگیری انجمن های مردم نهاد و  حامیان محیط زیست را به دنبال داشت. در ابتدا این انجمن ها با مطرح کردن دلایلی خواستار آن شدند تا شهرداری از ادامه شیوه فعلی هرس اشجار خودداری کند و با اعمال نظارات علمی این هرس را ادامه دهد اما مدیران شهری با حضور در صحن رسمی شورای شهر مطالبات حامیان محیط زیست را غیر علمی و ناآگاهانه دانستند تا جایی که ایرج رضایی، یکی از اعضای پارلمان شهری نیز در دفاعی قاطعانه از شهردار، گفت: « انتقادات سازمان های مردم نهاد به هیچ وجه علمی و کارشناسی شده نیست.!»

این سخن سبب آن شد که طی هفته جاری، فضای مجازی شاهد بیان اظهار نظرهای کارشناسانه و علمی باشد که حامیان محیط زیست در رد و نادرست خواندن اقدامات شهرداری مطرح می کردند.

البته گفتنی است که شرایط حال حاضر در زمان دوره مدیریت شهری سابق نیز وجود داشت ولی در آن زمان هرچند که شهرداری در دریافت نظرات علمی محدودیت های خاص خود را قائل می شد اما توانست بانک اطلاعاتی جامعی را به دنبال پلاک کوبی درختان تشکیل دهد، بانکی که براساس آن نحوه تغذیه، برخورد با بیماری ها و تعداد هر یک از انواع گونه های درختی در سطح شهر اراک مشخص شده بود.

به هر سو شرایط امروز که تاحدودی نشان دهنده تشابه برخورد مدیریت شهری فعلی با دوره های گذشته است برای عموم مردم سوال برانگیز می باشد که چرا با تغییر رویکردهای مدیریتی در اراک باز هم شهروندان شاهد تکرار چنین اقداماتی هستند، موضوعی که فعالان زیست محیطی نیز در مصاحبه با عطریاس به آن اشاره می کنند.

شهردار به جای پذیرش انتقادات از باب تقابل با سازمان های مردم نهاد  وارد می شود

 

حمید اخوان، فعال زیست محیطی استان مرکزی با اشاره به اینکه شیوه هرس درختان در شهر اراک غیر اصولی بوده است، گفت: فعالین زیست محیطی بارها در جلسات متعددی اعلام کردند که شیوه فعلی هرس درختان سطح شهر اراک نادرست می باشد و حتی مدیران شهری در برخی از این جلسات اظهارات فعالین زیست محیطی را تائید کردند اما نمی دانم چه شد که باز درختان را اینگونه سر بریدند و زمانی که به آنها اعتراض وارد شد، گفتند: «ما می فهمیم و فعالان زیست محیطی نمی فهمند».

اخوان ادامه داد: اعضای انجمن های مردم نهادِ حامی محیط زیست در استان مرکزی غالبا متخصصان این حوزه و از اساتید دانشگاه هستند. بنابراین غیرکارشناسی خواندن این انجمن ها از سوی مدیران شهرداری، کم لطفی تمام بود.

وی افزود: سال گذشته به هنگام بارش برف نیم متری در اراک، نتیجه سال ها هرس غیر اصولی درختان را دیدیم. شهروندان دیدند که درختان درست از جاهایی شکستند که به دنبال هرس نامناسب در آنها شاخه های ضعیف روییده بود.

این کارشناس و فعال حوزه زیست محیطی استان مرکزی در خصوص بیماری که بسیاری از درختان اراک به آن مبتلا هستند، گفت: بنده از مراجع علمی و رسمی استعلاماتی را در خصوص بیماری که شهردار مدعی شده درختان به آنها مبتلا هستند دریافت کرده ام اما سخن امروز این است که اگر بیماری هم وجود داشته باشد نمی توان تمامی درختان شهر اراک را با یک روش درمان کرد چرا که در سطح این شهر انواع درختانی مانند بید، توت، نارون و زبان گنجشک و اقاقیا و عرعر و سوزنی برگان وجود دارد و هر یک به روش مجزا درمان می شوند.

مسلما سازمانهای مردم نهاد یا نظری نمیدهند یا اگر در موضوعی ورود پیدا کنند مجهز به اسناد کافی و کارشناسان خبره و همکاری با جامعه دانشگاهی خواهند بود.

اخوان ادامه داد: شهرداری اراک درختان را به شیوه نامناسب هرس کرده است و در این راستا اتهاماتی نیز به سازمان های مردم نهاد زده شده که این اقدام وی اثرات منفی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: با روی کار آمدن شورای شهر جدید انتظار می رفت در رویکردهای شهرداری اراک نسبت به محیط زیست تغییرات اساسی شکل گیرد اما متأسفانه مجددا شاهد تکرار امور سابق بودیم.

اخوان اظهار کرد: انتقاداتی که امروز بر شهردار و تیم مدیریت شهری وارد می شود تنها به دلیل قطع و هرس غیر اصولی اشجار است حال اگر در  مورد مسائل اساسی و بنیادی انتقاد و اختلاف نظری وجود داشته باشد چه واکنش هایی را از سوی شهرداری و برخی اعضای شورای شهر خواهیم داشت  و با سازمان های مردم نهاد چه برخوردی میشود؟ انتظار میرود یک عضو شورای شهر بیشترین تعامل و حسن نیت را نسبت به مطالبات شهروندان بخصوص سازمانهای مردم نهاد داشته باشد نه اینکه در تقابل و حمله به تشکلهای مردمی گوی سبقت را از همه برباید.

شهردار نیز به عنوان یک مدیر کلان اصولا نمیتواند شخصا در جزییات امور اجرایی بررسی و نظارت کند و قاعدتا گزارش این مسائل را از کارشناسان و مدیران میانی خود میگیرد، بنابر این تصور میکنم به ایشان اطلاعات نادرست و ناکافی به ایشان داده اند که اینگونه برابر سازمانهای مردم نهاد قرار گرفته اند لذا از جناب شهردار می خواهم به جای موضع گیری علیه حامیان محیط زیست با کارشناسان به گفتگو و تعامل نظر بپردازد

 

شورای شهر چطور اجازه وارد کردن اتهامات به سازمان های مردم نهاد را به شهردار داده است؟

 

احسان آخانی از دیگر فعالان زیست محیطی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: شورای شهر اراک می بایست پاسخ دهد که چرا به شهردار اجازه داده است تا در صحن رسمی این شورا بدون حضور نمایندگان تشکل های زیست محیطی، نسبت به آنها اتهامات فراوانی را  وارد کند به گونه ای که فرصت پاسخگویی هم وجود نداشته باشد.

آخانی ادامه داد: امیدوار هستم شهردار و تیم مدیریتی اش علمی را که با استناد به آن بعصی از درختان اراک را با سر برداری غیر علمی یا تنش روبرو کردند به شهروندان توضیح دهند تا شاید سوء تفاهم ها برطرف شود.

متأسفانه پر واضح است که تیم مدیریت شهرداری در اطلاع رسانی به شورای شهر اشتباه کرده چرا که هم اکنون دلیل شفاف و کارشناسی شده ای را که مبنای علمی درستی بر اساس رفرنس های معتبر باشد برای اقدامات خود بیان نمی کنند.

وی افزود: در حال حاضر همان تفکری که در دوره های سابق نسبت به هرس و توسعه فضای سبز شهری در اراک وجود داشت، بر تفکر تیم مدیریتی جدید حاکم می باشد. این را باید دانست که سازمان های مردم نهاد تقابلی با شهرداری ندارند اما به هر سو این آقای شهردار و مجموعه  مدیریتی شهرداری و یکی از اعضای شورای شهر است که تقابل را با حامیان محیط زیست آغاز کرده و به طرق مختلف اتهاماتی مبنی بر غیر علمی بودن ، غیر منطقی بودن را در رسانه های وابسته به خود مطرح می کند.

این فعال زیست محیطی اظهار کرد: سازمان های مردم نهاد قطعا به دنبال توهین هایی که تیم مدیریت شهری به آنها کرده تا حصول نتیجه مطالبات مردم شهر اراک را پیگیری می کنند.

از سوی دیگر آنهایی که می گویند هرس درختان تنها برای برخورد با بیماری اشجار بوده می بایست توجه داشته باشند که هیچ شخص و کارشناسی نمی تواند ادعا کند بیماری موجود در درختان تنها با قطع یا هرس آنها قابل رفع شدن است.

 

اقدامات شهرداری را در نحوه هرس درختان قبول دارم

 

حامد آجرلو، عضو شورای شهر اراک و نماینده این شورا در کمیسیون قطع اشجار نیز در مصاحبه با عطریاس، گفت: هرس و قطع درختان سطح شهر اراک زیر نظر کارشناسان سازمان فضای سبز شهرداری انجام شده و اگر هم اشتباهاتی رخ داده باشد بسیار محدودتر از آن است که بتوان از آن به عنوان آسیب به درختان یاد کرد.

آجرلو ادامه داد: هرس درختان سطح شهر عمدتا مناسب بوده لذا اقدامات شهرداری را در این خصوص قبول دارم.  حال با توجه به اینکه سازمان های مردم نهاد انتقاداتی را مطرح می کنند مقرر شده تا در کمیسیون خدمات شهری پارلمان شهری حاضر شوند تا با حضور آنها و تیم مدیریت شهرداری مواضع گوناگون مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد.

وی افزود: گفتنی است که نتایج جلسه مذکور با انعکاس در رسانه ها به افکار عمومی انتقال خواهد یافت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*