پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
27 مرداد 1397
استان مرکزی

سازمان جهاد کشاورزی محدود به یک ساختمان کوچک و چابک می شود

سردبیر مجازی
15 اسفند 1396
بازدید: 98
نظرات: 0

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:

سازمان جهاد کشاورزی محدود به یک ساختمان کوچک و چابک می شود

نگاه سازمانی ما واگذاری کار مردم به خودشان است

عطریاس: مجید آنجفی در آیین نکوداشت بهره‌برداران نمونه و تولید‌کنندگان برتر استان مرکزی، گفت: بخش کشاورزی با بحران جدی کمبود منابع آبی روبروست، این بحران نگران کننده است و می‌تواند یک فاجعه را ایجاد کند، حوزه آبیاری تحت فشار اولین اولویت بخش کشاورزی است، اما علی‌رغم اینکه در طول دهه اخیر فعالیت زیادی برای گسترش آن انجام شده اما کماکان تنها 30 درصد اراضی قابل کشت تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است و در سال‌هایی که قطره قطره آب برای ما باارزش است، هنوز هم 70 درصد اراضی کشاورزی استان از نعمت آبیاری تحت فشار بی‌بهره است.

وی افزود: در حال حاضر به نظر می‌رسد که حتی آبیاری تحت فشار نیز چاره مشکل نیست و ما باید به سمت کشت‌های فشرده، کشت‌های گل‌خانه‌ای و آبیاری قطره‌ای پیش رویم، این مهم نشان از وجود چالش جدی در این زمینه دارد و حل این چالش نیازمند سیاست‌های کلان کشوری است، همچنین یکی از مشکلات حوزه آبیاری تحت فشار، مشکل نظام مالکیت اراضی است که این موضوع مانعی جدی برای گسترش این آبیاری ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: فاصله بین میانگین‌های تولید و رکوردهایی که وجود دارد، خلاء بخش کشاورزی است، استان مرکزی از وضعیت اقلیمی متفاوتی برخوردار است در نتیجه تنوع کشت محصولات در این منطقه زیاد است، همچنین  توانمندی‌های خاص کشاورزان استان سبب شده که بخش کشاورزی از مزیت‌های مطلوبی بهره‌مند باشد.

وی با اشاره به اینکه در استان مرکزی آمار تولیدات بخش کشاورزی افتخار‌آمیز است، بیان کرد: استان مرکزی در تولید محصولات باغی، تولید گل و گیاهان زینتی، ماهیان زینتی و … رکوردار است، در طول سال‌های گذشته و بویژه بعد از انقلاب اسلامی در یکسری رشته‌های بخش کشاورزی موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده که  این مهم قابل تقدیر است، اما هنوز جای کاری زیادی در این حوزه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

آنجفی با اشاره به کاهش میانگین بارندگی طی 63 سال اخیر، گفت: با وجود تمام مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت، اما پرداخت طلب گندمکاران استان مرکزی به صورت 100 درصدی انجام شده است، البته تاخیر‌های زیادی در خصوص پرداخت‌ها ایجاد شد که این موضوع به هر حال حق کشاورز نیست.

وی اظهار کرد: یقینا نگاه سازمانی ما واگذاری کار مردم به خودشان است، آئین‌نامه‌هایی نیز در این راستا ابلاغ شده و در همین راستا بخشی از کار به بخش خصوصی و تشکل‌ها واگذار شده، ایده‌آل ما اینست که در سال‌های آتی خانه تشکل‌های بخش کشاورزی مجموعه بزرگی باشد و سازمان جهاد کشاورزی محدود به یک ساختمان کوچک و چابک شود و تمام امور مردم در تشکل‌ها انجام شود، فعالیت‌های خوبی نیز در این زمینه در حال انجام است.

آنجفی در خصوص تنظیم قیمت بازار شب عید، ادامه داد: این مهم در اختیار خود تشکل‌ها قرار گرفت که نشان از اعتماد مطلوب به آنها در این زمینه است، بر این اساس تشکل‌ها بایستی جایگاه خود را بشناسند، همچنین سازمان جهاد کشاورزی جدا از تشکل‌ها نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه سهم بخش کشاورزی هیچگاه به طور کامل ادا نشده، اظهار کرد: در کلان کشور به بخش کشاورزی به چشم یک ستون و محور نگاه نمی‌شود، به عنوان مثال قرار بوده حدود 20 درصد از سهم تولید ناخالص ملی به بخش کشاورزی تسهیلات بانکی پرداخت شود و این میزان هیچگاه از هشت درصد بالاتر نرسید، در استان ما بانک‌ها این وام‌ها را با نرخ سود 21.5 درصد اعطا می‌‌کنند که به صرفه نیست و لازم است در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*