پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
1 بهمن 1397
اجتماعی

باز هم وقت می خواهم

سردبیر مجازی
15 اسفند 1396
بازدید: 144
نظرات: 0

پاسخ شهردار اراک به بدقولی خود در خصوص رفع مشکلات این شهر تا قبل از اسفند ماه:

باز هم وقت می خواهم

 گروه شهری سینا علیدادی

پس از پنچ ماه تکیه «داوود تاجران» بر صندلی شهردار اراک، روز به روز انتقادات نسبت به عملکرد وی افزایش می یابد تا جایی که در حال حاضر این انتقادات با افزایش چشمگیری توسط اعضای شورای شهر مطرح می شود.

صحن رسمی این هفته پارلمان شهری اراک درحالی برگزار شد که مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی مهمان این پارلمان بود اما حضور وی هم نتوانست مانع از بروز انتقادات نمایندگان مردم به عملکرد شهردار شود. آقای شهردار که با وعده رفع تمامی مشکلات اراک و تکمیل پروژه های عمرانی تا اسفندماه پا به عرصه مدیریت شهریِ مرکز استان گذاشته بود در پاسخ به انتقادات مطرح شده به وی، تنها خواهان وقت بیشتر شد.!

شهردار از شورای شهر تمیکن نمی کند

فرزانه رحتمی، دبیر شورای شهر اراک ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری و اینکه شهردار در اجرای مصوبات پارلمان شهری جدی نیست، گفت: شورای شهر با رای مستقیم شهروندان به عنوان عالی ترین نهاد تصمیم گیری در حوزه مدیریت شهری است که تمکین از آرا و مصوبات رسمی آن از جمله قوانین اصلی مطرح شده در قانون اساسی می باشد.

رحمتی ادامه داد: متاسفانه مبحث تمکین از شورای شهر طی ماه های گذشته بارها و بارها توسط شهردار نادیده گرفته شده که به عنوان عضو پارلمان شهری تذکر خود را به شهردار اعلام می کنم.

وی افزود: «شهردار» که خود منتخب شورای شهر است بدون هماهنگی و تصویب این شورا مدیر امور مالی را منصوب می کند. از سوی دیگر خانواده های پرسنل و کارگران شهرداری بارها از تعویق در دریافت حقوق و مزایای خود به این پارلمان شکایت کرده اند لذا جناب شهردار می بایست پیگیر رفع نیازهای آن ها در اسرع وقت باشد.

مصوبات شورای شهر توسط شهرداری اجرایی نمی شود

طوفان محمدی،رئیس کمیسیون خدمات شهری نیز در انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات شورای شهر توسط شهرداری، گفت: وضعیت سایت پسماند شهر اراک اسفبار است و تاکنون اقداماتی در جهت ایجاد کارواش اتومبیل های ورودی و خروجی به سایت جهت جلوگیری از انتقال آلاینده ها، ایجاد امکانی جهت شست و شوی لباس کارکنان و رسیدگی به وضعیت محل نگهداری سگ ها در مجاورت سایت انجام نشده است.

طوفان محمدی ادامه داد: کشتارگاه شهر اراک سنتی است و هیچ گونه اقدامی در راستای جانمایی مناسب جهت استقرار کشتارگاه صنعتی، جداسازی سالن ها و ایجاد تصفیه خانه مناسب که مقرر بود تا پایان آذرماه انجام شود ترتیب اثر داده نشده است.

وی افزود: وضعیت و امکانات سازمان آتش‌نشانی شهرداری اراک به دنبال افزایش بلندمرتبه سازی ها در این شهر قابل قبول نمی باشد چرا که این سازمان فاقد نردبان استاندارد 64 طبقه است، همچنین ست های تنفسی مناسب و آموزش منظم آتشنشانان قابل قبول نیست به طوری که اگر امروز حادثه ای مانند ساختمان پلاسکو در اراک رخ دهد، تیم مدیریت شهری شرمنده مردم می شود.

افزایش تعرفه های آب و فاضلاب در شورای شهر بررسی می شود

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در صحن رسمی این هفته پارلمان شهری درخصوص پیشنهاد شرکت آب و فاضلاب استان مبنی بر افزایش 1600 تومانی در هزینه های قبوض آب مشترکان خانگی گفت: شهروندان از نظر مسائل مالی، دچار مشکلات فراوانی هستند اما از سوی دیگر نیز تیم مدیریت شهری مسائل شرکت آب و فاضلاب را درک می کند به همین دلیل پیشنهاد افزایش تعرفه های این شرکت در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک بررسی می شود.

وی ضمن تکرار مجدد تذکر دبیر شورای شهر نسبت به عملکرد شهرداری، گفت: شورای شهر دوره پنجم اراک تنها به بازگو کردن مشکلات اکتفا نمی کند بلکه به صورت دقیق پیگیر اجرای مصوبات است.

لازم است تعرفه هایی آب بهای مصرف کنندگان اراکی افزایش یابد

خلیلی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با حضور در صحن رسمی شورای شهر اراک ضمن درخواست افزایش تعرفه های آب بهای مشترکین، گفت: قیمت تمام شده آب بها در بودجه سال آتی شهرداری اراک 720 تومان برای هر مترمکعب مشخص شده در صورتی که امروز رقم 353 تومان از 90 درصد مشترکان خانگی دریافت می شود بنابراین از تیم مدیریت شهری اراک می خواهم که با افزایش ماهانه 1600 تومان آب بهای مشترکان خانگی موافقت کند.

وی ادامه داد: به منظور توزیع آب سد کمال صالح احداث بیش از 24 کیلومتر خط انتقال در حال انجام است که با اتمام این کار، آب سد به منطقه شمالی اراک متصل می شود.

خلیلی در ادامه با بیان اینکه طی 68 سال اخیر وضعیت بارندگی استثنایی بوده است به شکلی که در سال زراعی 97-96، 52 درصد نسبت به متوسط بلند مدت عقب هستیم، گفت: در اواخر آبان ماه تحلیل هواشناسی انجام شد که نشان از وضعیت نامناسب کشور و بخش مرکزی کشور داشت.

وی در خصوص وضعیت اعتباری شرکت آبفای استان عنوان کرد: شرکت آب و فاضلاب یکی از سه دستگاه اصلی استان است که موظف به اجرای پروژه های ملی و استانی می باشد اما تخصیص منابع به این شرکت مناسب نیست.

خلیلی با تاکید بر اینکه آب یک کالای امنیتی است و باید مراقبت های بسیاری درخصوص آن صورت گیرد، افزود: اعتبارات شهر اراک در این راستا 17 میلیارد تومان می باشد که 293 میلیون تومان به صورت وجه نقد تخصیص یافته است. بخشی از تخصیص ها در قالب اسناد، اوراق و سکوک بوده که در این راستا مشکلی نداریم و از شبکه فاضلاب شهری اراک نیز تنها 20 کیلومتر باقی مانده است که تلاش بر این است تا پایان سال تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه 61 حلقه چاه از مدار خارج نشده و لازم است برای آینده اراک این چاه ها حفظ شود، بیان کرد: نگرانی درخصوص وضعیت آبی آینده اراک وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی تکمیل چهارمین تصفیه خانه اراک را با ظرفیت 100 هزار نفر تا پایان خرداد ماه سال آتی و پیگیری احداث تصفیه خانه با مشارکت سه شرکت خارجی با اعتبار 180 میلیارد تومان و آماده سازی مناقصه آن در سال 97 را به عنوان بخشی از اقدامات در دست انجام عنوان کرد.

باز هم وقت می خواهم

اما در سوی دیگر تاجران، شهردار اراک در پاسخ به انتقادات مطرح شده اعضای شورای شهر، گفت: در سه ماهه اخیر عمده تلاش شهرداری صرف عادی سازی شرایط شده و برای بهبود شرایط نیازمند سه ماه دیگر هستم.

وی با اشاره به اینکه مباحث مطرح شده در خصوص کاستی های سایت پسماند، کشتارگاه و سازمان آتش نشانی قابل قبول است، افزود: در خصوص پسماند، کشتارگاه و سازمان آتش‌نشانی اقدامات لازم از سال 97 به تدریج آغاز می شود اما این اقدامات به وضعیت مالی شهرداری نیز بازمی‌گردد چرا که لازم است در حوزه مدیریت پسماند اراک، بخش خصوصی وارد شود.

تاجران ادامه داد: طی 2 ماه اخیر تمرکز شهرداری بر اتمام و انجام پروژه های نیمه تمام شهر و سازماندهی داخلی بوده و همچنین اقداماتی نیز در جهت ایجاد درآمد پایدار در حال انجام است اما زمان بیشتر برای رفع مشکلات نیاز است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*