پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
از جوانان می خواهم هر سخنی را به راحتی قبول نکنند
استان مرکزی

از جوانان می خواهم هر سخنی را به راحتی قبول نکنند

سردبیر مجازی
15 اسفند 1396
بازدید: 228
نظرات: 0

زیبا کلام در دانشگاه اراک:

از جوانان می خواهم هر سخنی را به راحتی قبول نکنند

امور زندگی مردم با شعار جلو نمی‌رود

گروه سیاسی: «صادق زیباکلام» که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به این شهر آمده بود از نحوه روایت دلایل بروز انقلاب اسلامی به نسل جوان گلایه کرد، این گلایه در حالی از طرف وی مطرح شد که از ورود خبرنگاران دعوت شده به این جلسه پرسش و پاسخ توسط مسوولان دانشگاه اراک، ممانعت به عمل آمد. پس از استمرار دولت تدبیر و امید، انتظار می رفت دانشگاه های استان مرکزی شاهد بازشدن فضای سیاسی باشند اما نه تنها این امر تحقق نیافت بلکه فعالیت سیاسی در دانشگاه های این استان به شدت محدود شد تا جایی که هم اکنون انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اراک تعطیل شده و فعالیت این انجمن نیز در دانشگاه دولتی تحت نظارت بالای مدیران مربوطه قرار گرفته است. آنچه که در ادامه می آید بخشی از سخنان «صادق زیباکلام» است در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه اراک مطرح کرده و صدای ضبط شده آن توسط دانشجویان این دانشگاه در اختیار روزنامه عطریاس قرار گرفته است.

عده ای سعی بر مصادره انقلاب دارند

صادق زیباکلام در آغاز سخنرانی خود با اشاره به اینکه مسوولان دانشگاهی معمولا ترجیح می دهند در جلسات پرسش و پاسخ سیاسی شرکت نکنند، گفت: با توجه به مباحثی که در جلسات تشکل های دانشگاهی مطرح می شود، مدیران دانشگاه ها ترجیح می دهند در این نشست ها حاضر نشوند تا اگر مسأله ای پیش آمد حداقل مسوولیت را بر عهده گیرند.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: جوانان و دانشجویان می بایست توجه داشته باشند که تا ندانند به چه دلیل انقلاب رخ داده، نمی توانند همراه با یکدیگر چالش های پیش رو را مورد بررسی قرار دهند.

وی ادامه داد: متولدین دهه های 60 و 70 همواره از سر سرزنش والدین خود را مورد پرسش قرار می دهند که «چرا انقلاب کردید و شرایط امروز را به وجود آورده اید.؟»

علت اصلی این پرسش این است که طی چهار دهه گذشته نسل انقلابی در روایت انقلاب، صادقانه عمل نکرده و عده ای مدام سعی داشتند که این واقعه تاریخی را به سود خود مصادره کنند. لذا از جوانان می خواهم تا با شنیدن سخنان مسوولان به ویژه در دهه فجر به واکاوی بپردازند و هر سخنی را به راحتی قبول نکنند.

آزادی زندانیان سیاسی خواسته

 اصلی انقلابیون بود

این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص راه حل های رفع پرسش های موجود نسل جوان درباره دلایل انقلاب اسلامی، گفت: نسل جوان با مطالعه آرشیوهای مطبوعاتی سال 57 می تواند بفهمند که دلیل اصلی وقوع انقلاب چه بوده از سوی دیگر امام خمینی (ره) زمانی که به پاریس مهاجرت کرد بیش از 120 مصاحبه و سخنرانی داشت که جوانان و دانشجویان با دیدن و شنیدن پرسش و پاسخ های بین خبرنگاران و امام راحل می توانند پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریافت کنند.  زیباکلام ادامه داد: سوالی که معمولا تمامی خبرنگاران از امام خمینی می پرسیدند این بود که حکومت اسلامی با مخالفان و معترضین خود چگونه برخورد می کند، پاسخ آن روزهای امام جواب روشنی است بر مسائل موجود کشورمان.

وی افزود: طی راهپیمایی چهارم آذرماه سال 57 که بی حجاب و باحجاب در کنار هم حضور داشتند بیانیه ای صادر شد که سطر اول آن «آزادی زندانیان سیاسی» درخواست شده بود. به همین دلیل امروز نباید درباره دلایل وقوع انقلاب دچار ابهام شد چرا که این دلایل علی رغم محدودیت های موجود کاملا آشکار است.

فساد و ناکارآمدی تداوم حیات نظام اسلامی را به خطر انداخته است

زیباکلام با اشاره به اینکه قیاس جمهوری اسلامی با دیگر کشورهای جهان اشتباه می باشد، گفت: جمهوری اسلامی را می بایست با شرایط موجود در قبل از انقلاب مقایسه کرد. مجلس شورای اسلامی با کنگره آمریکا و مجلس عوام انگلستان فرق دارد ولی به هر سو با شرایط قبل از انقلاب متفاوت می باشد لذا نمی توان نمره مردودی به انقلاب داد. وی ادامه داد: در حال حاضر بزرگترین چالش فعلی جمهوری اسلامی امور اقتصادی است و آن چیزی که می تواند مانع جدی تداوم حیات نظام اسلامی باشد این امور است.  وی افزود: جمهوری اسلامی قریب به یک دهه است که وارد بحران اقتصادی شده که در انتهای تونل این بحران هیچ گونه روزنه نوری وجود ندارد. ایران کشور فقیری نیست ولی علت اصلی بروز چنین مسأله ای، ناکارآمدی و فساد موجود در سیستم اقتصادی کشور است و تا مادامی که این وضعیت ادامه داشته باشد، شرایط بهبود نخواهد یافت.

وی بیان کرد: سیاست را می شود تا حدودی با شعار جلو برد ولی اقتصاد و امور زندگی مردم با شعار جلو نمی رود. اگر این کار انجام شود نتیجه اش همان اعتراضات است که در دی ماه گذشته شاهد آن بودیم.

حجاب یک امر شخصی است

و اجباری نیست

زیباکلام در پاسخ به سوالاتی در خصوص دختران خیابان انقلاب و انتقاد شدیدی که یک دانشجو به وی مبنی بر اینکه «زیباکلام یک آمریکا پرست است» مطرح کرد، گفت: شاید من از دیدگاه شما آمریکاپرست باشم اما لااقل از آمریکاستیزی برای خود دکان باز نکرده ام و با آن تجارت نمی کنم. وی ادامه داد: من معتقد هستم که حجاب یک امر شخصی است و تنها در انجام و رعایت آن می بایست توصیه انجام شود و به هیچ وجه در دین اسلام اجباری در آن وجود ندارد. جمهوری اسلامی نیز وظیفه ای فراتر از پیامبر خدا ندارد چرا که خداوند به پیامبر خود حضرت محمد (ص) امر کرد که تو تنها یک ابلاغ کننده هستی و من تصمیم می گیرم چه کسی را هدایت کنم یا هدایت نکنم.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*