پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
اتاق اراک، انتزاع را نمی پذیرد
استان مرکزی

اتاق اراک، انتزاع را نمی پذیرد

سردبیر مجازی
15 اسفند 1396
بازدید: 182
نظرات: 0

نایب رئیس اتاق بازرگانی اراک در واکنش به موضوع تفکیک اتاق بازرگانی در شهرستان ها:

اتاق اراک، انتزاع را نمی پذیرد

گروه اقتصاد و صنعت زهره صادقی

مدتهاست جمعی از تجار و فعالان اقتصادی برخی شهرستان های استان مرکزی از جمله ساوه، زرندیه و دلیجان نوای جدایی اتاق بازرگانی این شهرستان ها از اتاق اراک را سر داده اند. درست شبیه درخواست انتزاع دلیجان و محلات از استان مرکزی که حواشی بسیار به همراه داشت.

این فعالان اقتصادی بر این باورند که جدایی اتاق بازرگانی و کثرت تعداد کارت های بازرگانی این شهرستان ها می تواند سود حاصل از عملکرد کارت ها را به طور چشمگیری عاید همان شهرستان نماید. این در حالی است که وزنه کارت های بازرگانی اتاق اراک را کارت های تجار و فعالان اقتصادی شهرستان های ساوه که از منطقه اقتصادی ویژه برخوردار است و نیز شهرستان دلیجان که قطب عایق های رطوبتی و الیاف پلی استر می باشد سنگین می نمایند.

یکی از صنعتگران و بازرگانان منطقه زرندیه در این باره گفت: اتاق اراک در حال حاضر دارای 450 عضو و کارت بازرگانی می باشد که حدود 270 نفر از اعضای مذکور را تجار زرندیه و ساوه تشکیل می دهند. بنابراین جدایی اتاق بازرگانی ساوه از اراک نقش بسزایی در رونق اقتصادی منطقه خواهد داشت.

مهرانفر افزود: هدف اصلی ما از این درخواست و پیگیری موضوع این است که زرندیه و ساوه که به عنوان قطب صنعت استان و بازوی اقتصادی استان مرکزی محسوب می شوند هر یک اتاق بازرگانی جداگانه داشته باشند.

وی خاطرنشان ساخت: این اقدام در بهینه سازی وقت، سوخت، مهندسی، تولید و اقتصاد نقش قابل توجهی خواهد داشت.

مهرانفر تصریح کرد: حدود چهار سال است که نامه ای با امضای نمایندگانی از بخش های اقتصادی و صنعتی منطقه ساوه و زرندیه به سازمان صنعت و معدن، اتاق بازرگانی استان، اتاق ایران و حتی وزارت صنایع رونوشت گردیده است مبنی بر اینکه اتاق بازرگانی ساوه و زرندیه از اتاق اراک جدا شود ولی تاکنون هیچ پاسخ قانع کننده ای در این زمینه دریافت نکرده ایم. این در حالی است که جمعی از تجار دلیجانی نیز طی نامه ای درخواست جدایی اتاق بازرگانی شهرستان خود از اراک را داشته اند.  اما نایب رئیس اتاق بازرگانی اراک در اظهاراتی متفاوت با عقاید تجار متقاضی جدایی اتاق بازرگانی شهرستان ها از اراک، گفت: همانطور که موضوع انتزاع دلیجان از استان به واسطه حواشی و تبعات ناشی از ایجاد اختلافات موجب تضعیف بنیه اقتصادی استان شد، تفکیک اتاق شهرستان ها از اراک نیز نه تنها اتاق اراک را کوچک می کند بلکه منجر به شکل گیری اتاق های کوچکتری در هر یک از شهرستان ها می شود که این هرگز به نفع بستر اقتصادی استان نخواهد بود. مهدی نیا افزود: اتاق اراک هرگز موضوع انتزاع را نمی پذیرد هر چند که طی سال های اخیر مشکلات بسیاری از تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی شهرستان های استان از طریق اتاق به طور جدی مورد پیگیری و بررسی قرار نگرفته است. وی تصریح کرد: حتی اتاق ایران نیز نمی پذیرد که اتاق های اراک تفکیک شوند چون در حال حاضر در 30 استان کشور، 30 اتاق بازرگانی وجود دارد که مدیریت این اتاق ها در سطح خود بسیار سنگین و دشوار است، چه رسد به اینکه هر یک از این اتاق ها به چند اتاق دیگر تبدیل شوند.  نایب رئیس اتاق بازرگانی اراک افزود: امکان ندارد اتاق ایران چنین درخواستی را بپذیرد ولی این نپذیرفتن تقاضای تجار شهرستان های استان مرکزی نمی تواند بهانه ای باشد برای اینکه به مشکلات واحدهای اقتصادی و صادراتی استان رسیدگی نشود.

وی خاطرنشان ساخت: اتاق بازرگانی اراک آمادگی رسیدگی به مشکلات و پیگیری مباحث مرتبط با حوزه تولید، اقتصاد و صادرات هر یک از شهرستان های استان را دارد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*