پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
24 آذر 1397
اجتماعی

شورا نمی داند شهردار چه می کند!

سردبیر مجازی
23 اسفند 1396
بازدید: 156
نظرات: 0

اعضای شورای شهر اراک در گفتگو با عطریاس از بی احترامی و عدم پاسخگویی شهردار می گویند

شورا نمی داند شهردار چه می کند!

 

سینا علیدادی، گروه شهری

وضعیت حوزه مالی و اعتباری شهرداری اراک موضوعی است که طی چند هفته گذشته شنیده های متعدد و بعضا ضد و نقیضی را در محافل گوناگون به گوش رسانده، شنیده هایی که بیان می کند جناب شهردار قصد ممانعت در برابر تصمیمات جمعی شورای شهر را دارد. البته اگر نگاه کوتاهی به سابقه کاری «داود تاجران» در چهار ماه گذشته تصدی در سمت شهردار اراک داشته باشیم شاید مشخص شود که داشتن روحیه تقابل با تصمیمات جمعی از ویژگی های ایشان می باشد چرا که شهردار در همان ابتدای آغاز فعالیتش با انتصاب «مهدی وکیلی» به عنوان مشاور ارشد شهرداری، برخلاف نظر اکثریت اعضای شورای شهر نشان داد که شرطش برای حضور در راس هرم مدیریتی شهرداری اراک تنها اجتناب از اعمال نظر اعضای شورای شهر است.

در صحن رسمی هفته گذشته پارلمان شهری نیز، چهار تن از اعضای این پارلمان با بیان مطالبی اعتراض خود را نسبت به حضور غیر قانونی مدیر جدید حوزه مالی شهرداری بیان کردند و عبارت «دور زدن قانون و شورای شهر» را به شهردار نسبت دادند چرا که ایشان بدون تاییدیه اعضای شورا و شرایط موجود در شهرداری، مدیرانی را در حوزه مالی منصوب کرده که انتصاب آن ها پیامدهای نه چندان مطلوبی را از سوی بدنه شهرداری به دنبال داشته، پیامدهایی که کوچکترین نمونه آن بروز آشفتگی در نظام پرداخت حقوق و مطالبات کارکنان سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری اراک بوده است. امری که «پیمان رشیدی»، عضو شورای شهر نیز در مصاحبه با عطریاس به آن اشاره می کند.

شهردار نه تنها به شورا پاسخگو نیست بلکه به منتخبین مردم

بی احترامی می کند

پیمان رشیدی، عضو شورای شهر اراک با اشاره به اینکه شورای پنجم قصد شفاف سازی عملکرد مالی شهرداری را دارد، گفت: طی اولین اقدامات، شورای شهر مصوب کرد که نماینده ای از دیوان محاسبات در شهرداری مستقر شود تا مباحث مالی به منظور شفاف سازی عمومی، مورد رصد کامل قرار گیرد.

رشیدی ادامه داد: شورای شهر تمام تلاش خود را به کار بست تا بودجه 97 به صورت کاملا برنامه محور و شفاف مورد تصویب قرار گیرد ولی متأسفانه آن طوری که انتظار می رفت این موضوع انجام نشد.

وی افزود: رشدی که انتظار می رفت در بودجه سال آتی شهرداری اراک وجود داشته باشد توسط شهردار و تیم مدیریتش در نظر گرفته نشد. از سوی دیگر نیز به هر دلیلی که کاهش بودجه به وجود آمده شخص شهردار می بایست توضیح دهد که چرا این اتفاق افتاده و به هر سو توزیع عادلانه بودجه را یک اصل قرار دهد اما متأسفانه هیچ یک از این امور انجام نشده است.

این عضو اصلاح طلب شورای شهر اراک عملکرد شخص شهردار را ناهماهنگ با پارلمان شهری دانست و گفت: طبق قانون شهردار می بایست انتصاب ذیحسابان و مدیر مالی شهرداری را با هماهنگی و مجوز شورای شهر انجام دهد اما شهردار بدون توجه به این قانون، شخصی را به صورت کاملا ناهماهنگ به عنوان مدیر مالی منصوب کرد.

رشیدی ادامه داد: اقدام غیرقانونی شهردار اراک سبب شد من و برخی از اعضای شورای شهر به وی اعتراض کنیم اما ایشان زیر بار نرفت و حرف منتخبین مردم را قبول نکرد.

وی افزود: نهایتا شهردار همان شخص را در راستای تصدی در سمت مدیریت مالی شهرداری به شورای شهر معرفی کرد که این شورا او را با هفت رأی مخالف کنار گذاشت. بلافاصله در همان جلسه شهردار شخص دیگری را معرفی کرد که شورای شهر با قید دو فوریت وی را مورد ارزیابی قرار داد و به آن رأی مثبت داد.

وی اظهار کرد: باید گفت که قبل از رأی گیری در شورای شهر تمامی امور مالی انجام شده در شهرداری غیرقانونی بوده تا جایی که امروز وضعیت مالی شهرداری دچار چالش های گوناگونی است. حتی امروز که اعضای شورای شهر با رأی خود صلاح دیدند «پاکزاد» به عنوان مدیر امور مالی شهرداری مسوولیت را در دست گیرد باز هم شهردار اصرار به حضور گزینه رد شده خود در حوزه مالی و اعتباری شهرداری اراک دارد به همین دلیل اعضای شورای شهر به ایشان تذکرات لازم را دادند اما شخص شهردار در مقابل شورا تأکید کرد که «من می خواهم کار غیرقانونی انجام دهم.!»

عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک با اشاره به اینکه برخورد شهردار با این شورا به نوعی بی احترامی است، گفت: پس از چندین بار اعتراض اعضای شورای شهر به شهردار، ایشان هم اکنون نیز به روش های غیرقانونی خود عمل می کند و هیچگونه پاسخگویی به شورای شهر ندارد تا جایی که این شورا هم اکنون نمی داند شهردار چه می کند.

پیمان رشیدی ادامه داد: عدم پاسخگویی شهردار به شورای شهر به نحوی ادامه دارد که بنده معتقد هستم دستگاه های نظارتی ذیربط می بایست در اسرع وقت به مسائل جاری شهرداری ورود پیدا کنند.

وی افزود: تاجران به عنوان شهردار اراک از روزی که این مسوولیت را بر عهده گرفته آخر هفته ها به بهانه رایزنی وزارت کشور و گرفتن بودجه از این نهاد به پایتخت می رود اما در حال حاضر سال به پایان رسیده ولی شهردار هنوز گزارش از دستاوردهای سفرهای خود به پارلمان شهری ارائه نداده است.

عضو شورای شهر اراک ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مالی شهرداری اراک، گفت: متاسفانه درحال حاضر حقوق های شهرداری به روز نیست، تاجایی که حقوق های دو ماهه دی و بهمن در اسفند ماه پرداخت می شود. به دنبال این وضعیت من نگران هستم که تیم مدیریت شهرداری چگونه می خواهد حقوق فروردین و اردیبهشت ماه را پرداخت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تسویه حساب شهرداری با کارکنان خود تا قبل از پایان سال جاری وجود دارد، گفت: قاعدتا تمامی بدهی ها و حقوق ها می بایست پرداخت شوند ولی آنچه عملکرد غیر شفاف مالی شهردار اراک نشان می دهد این است که شرایط برای تسویه حساب کامل، وجود ندارد.

بیان دلایل مشکلات حوزه مالی شهرداری اراک چالش زا است

علیرضا مرادی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک نیز با اشاره به اینکه حقوق بهمن ماه و عیدی کارکنان شهرداری پرداخت شده است، گفت: شهردار به اعضای شورای شهر قول داده تا حقوق اسفند ماه را به زودی پرداخت کند و توجه به وضعیت معیشتی پرسنل شهرداری را در اولویت قرار دهد.

مرادی ادامه داد: بروز مسائل و مشکلات امروز در امور مالی شهرداری اراک، دلایل متعددی دارد که گفتن این دلایل به صلاح نیست چرا که منجر به بروز کدورت ها و ایجاد چالش های گوناگون در مدیریت شهری می شود.

وی افزود: به هر سو باید توجه داشت که به دنبال تغییر و تحولات مدیریتی بروز چنین مشکلاتی در سیستم شهرداری تا حدی طبیعی و قابل توجیه است اما برای آن که از تکرار وقوع این مشکلات ممانعت شود، کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر برنامه ریزی هایی را تدوین کرده که برای اجرایی شدن به زودی تحویل صحن رسمی پارلمان شهری می شود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*