پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
24 آذر 1397
استان مرکزی

30 درصد پست های دولتی در اختیار زنان قرار می گیرد

سردبیر مجازی
23 اسفند 1396
بازدید: 160
نظرات: 0

ابتکار در اراک :

30 درصد پست های دولتی در اختیار زنان قرار می گیرد

شایسته سلامی ،گروه اجتماعی

«سال آینده 30 درصد از پست های دولتی در اختیار زنان قرار می گیرد.»

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده ضمن بیان مطلب فوق  در جلسه شورای اداری استان مرکزی گفت: سال آینده 30 درصد پست های دولتی در اختیار زنان قرار می‌گیرد تا عقب ماندگی‌هایی که در مورد جایگاه زنان وجود دارد برطرف شود؛ طبق آخرین آمار و با توجه به میانگین موجود در کشور در اصل باید 50 درصد پست‌ها در اختیار بانوان باشد، اما این موضوع به جدیت مورد غفلت قرار گرفته است.

ابتکار با عنوان نمودن این موضوع که به جز آموزش عالی که دختران در آن از پسران پیشی گرفته‌اند، باید برای هر دستگاهی برنامه‌ریزی لازم انجام شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در زمینه ایجاد اشتغال زنان بهره مناسب را ببریم، افزود: در پنج ماه گذشته 7 معاون وزیر جدید و 46 مدیرکل از بین زنان توانمند انتخاب شده اند که این امر پیشرفت قابل توجهی را در حوزه اشتغال زنان در پست های مدیریتی نشان می دهد؛ همچنین در موضوع اشتغال در 2 طرح اشتغال پایدار و اشتغال فراگیر تلاش شده سهم زنان به صورت ویژه دیده شود؛ در حال حاضر 75 درصد صنایع دستی توسط زنان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم در حوزه بانوان مربوط به زنان سرپرست خانوار و اشتغال آنها است که در این خصوص یک هدفگذاری جدی از سوی دولت انجام شده است؛ استانها نیز باید متناظر با کارگروه ماده 80 کارگروهی در استان داشته باشند که مسائل مربوط به زنان سرپرست خانوار را بررسی کنند و نظارت لازم در جهت پیشبرد اهداف آنها انجام شود.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده اظهار داشت: دولت دوازدهم در راستای تحقق آرمانهای متعالی انقلاب اسلامی، تکالیف قانونی، مطالبات مردمی و وعده‌های انتخاباتی یکی از ابعادی که مواردی را که مورد توجه قرار داده، بحث عدالت جنسیتی است.

ابتکار تصریح کرد: در این زمینه سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان سند بالادستی و همچنین ماده های 80، 101 و 102 برنامه ششم توسعه و نیز مجموعه سیاست‌هایی که در حوزه زنان تعریف شده را در دست داریم که طبق این اسناد تمامی بخش‌ها و دستگاه های وظیفه دارند عدالت جنسیتی را در مورد زنان رعایت کنند و این موضوع در تمامی سیاست ها برای آنها تکلیف شده است.

وی بیان داشت: در سمن‌ها نیز بانوان پیشگام هستند که این موضوع نشان‌دهنده انگیزه زنان است و در این راستا دولت باید حمایت لازم را انجام دهد. در دولت دوازدهم توان افزایی تشکل‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی و ایجاد دیده‌بانی بخش دولتی نیز در دستور کار ویژه قرار دارد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده تأکید کرد: طرح گفتگوی ملی خانواده و بین نسلی به عنوان یک اقدام مهم مطرح می باشد که در 10 استان کشور آغاز شده است؛ برای نسل جوان پرسش‌های زیادی در این خصوص وجود دارد که ما زمان کافی برای جوانان در نظر نگرفته‌ایم که در این راستا امیدواریم این طرح تاثیر لازم را داشته باشد، زیرا اگر پاسخ جوانان به موقع داده نشود، شبکه‌های اجتماعی به آنها پاسخ خواهند داد.

ابتکار ابراز داشت: سند تاب‌آوری اجتماعی و ارتقای وضعیت و توسعه زنان و خانواده در استان‌ها در چهار سال آینده اجرایی می‌شود و برای نخستین بار نیز بودجه‌ای در سال 97 برای آن پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: لایحه تأمین امنیت اجتماعی زنان در مقابل خشونت نهایی شده و در آخرین مراحل تنظیم با قوه قضاییه است که امیدواریم هرچه سریعتر این لایحه برای تصویب نهایی به مجلس ارائه شود، زیرا تصویب این لایحه سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی و داشتن خانواده سالم در جامعه می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: در برخی از نقاط کشور به ویژه نقاط مرزی و به ویژه روستایی مشاهده می‌شود که دختران بیشتر از دوران ابتدایی نمی‌توانند تحصیل کنند که علت این امر نبود مدرسه و وجود فاصله زیاد تا مراکز آموزشی برای مقاطع بالاتر است؛ این موضوع سبب می‌شود باز هم زنان نتوانند پیشرفت های لازم را داشته باشند.

تلاش مجموعه مدیریتی استان در به کارگیری زنان توانمند در بخش های مختلف است

سید علی آقازاده استاندار مرکزی نیز در این جلسه گفت: تلاش مجموعه مدیریتی استان مرکزی همسو با سیاست دولت و شخص رئیس جمهوری در به کارگیری زنان توانمند در بخش های مختلف است.

آقازاده افزود: در مدت پنج ماه گذشته، 3 مدیرکل زن در مجموعه دستگاه های اجرایی استان مرکزی منصوب شده که فعالیت این افراد، بدنه مدیریت بانوان را در استان محکم تر می کند.

وی ادامه داد: همچنین در مدت 5 ماه گذشته، 5 نفر از اعضای هیئت دولت به استان مرکزی سفر کردند که هر کدام از سفرها توفیقات خوبی برای این استان به همراه داشته است.

استاندار مرکزی اظهار داشت: در چند سال اخیر میزان سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی تا 300 میلیون دلار رسیده و این بخش در دولت های یازدهم و دوازدهم با رشد 76 درصدی همراه بوده است.

آقازاده تصریح کرد: صادرات غیرنفتی استان مرکزی با پیگیری سیاست های هدفمند اقتصادی در سال جاری به مرز یک میلیارد دلار رسید؛ این در حالی است که میزان صادرات غیرنفتی این استان در سال گذشته حدود 700 میلیون دلار بود.

وی بیان داشت: چشم انداز صادرات غیرنفتی سال 97 در استان مرکزی تا مرز یک و نیم میلیارد دلار هدف گذاری شده است که دستیابی به این هدف ارزشمند اقتصادی با اتحاد، همدلی و انسجام قابل تحقق است؛ با وجود همه پیش بینی هایی که در خصوص مراودات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با جهان شده این موضوع قابل دسترسی است و حتی می توان جهش 2 برابری را نیز در این بخش، شاهد بود.

استاندار مرکزی تأکید کرد: در طول 3 ماه گذشته با پیگیری های ویژه، طرح 40 هزار میلیارد ریالی احداث راه آهن برقی و سریع السیر اراک ـ قم کلید خورده است که این موضوع مراحل نهایی را سپری می کند؛ این خط ریلی جدا از مسیر فعلی است و با سرمایه گذاری خارجی در کنار خط تهران ـ قم ـ اصفهان انجام خواهد شد.

آقازاده ابراز داشت: در سه ماه گذشته در راستای اجرای این خط ریلی، نامه ای به رئیس جمهوری مبنی بر استقرار طرح در بودجه 97 ارسال شد؛ این طرح موافقت کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی را اخذ کرده و به صورت فاینانس اجرا می شود و به بودجه جاری و درآمدهای عمومی کشور فشاری وارد نمی کند؛ احداث این خط ریلی و تجهیز آن می تواند حدود 50 هزار میلیارد ریال آورده برای استان مرکزی در پی داشته باشد.

وی اضافه کرد: استقرار کارخانه رنو در استان مرکزی از دیگر توفیقات است که می تواند پنج هزار  نفر اشتغال زایی کند. گردش مالی سالانه این کارخانه بیش از 150 هزار میلیارد ریال خواهد بود و فعالیت این کارخانه نیز می تواند در توسعه اقتصادی استان مرکزی نقش مؤثری داشته باشد.

استاندار مرکزی همچنین گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی به صورت ویژه فعال شده و در بخش تأمین نیروی برق از انرژی خورشیدی با اعتبار 16 هزار میلیارد ریال، موافقت شده است.

آقازاده افزود: نرخ بیکاری استان مرکزی در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید ده و چهار صدم درصد بوده که این نرخ در ابتدای سال 96 به حدود هفت و نیم درصد رسید.

وی ادامه داد: با تلاش های مختلف در دولت تدبیر و امید، تعداد روزهای سالم در اراک در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، 50 روز بیشتر شده است؛ تعداد روزهای آلوده اراک به دلیل مصرف بنزین یورو چهار، گاز سوز کردن و مصرف سوخت پاک برخی از صنایع، کاهش یافته است.

استاندار مرکزی اظهار داشت: سال 96 با تمام فراز و نشیب های مختلف، روزهای پایانی خود را سپری می کند و در این سال با وجود موانع، کمبودها و مشکلات، تلاش های زیادی برای خدمت رسانی مطلوب و رفع مشکلات مردم به کار گرفته شد، اما برخی از امور و نیازها برطرف نشد که امید است مردم استان مرکزی نقصان های موجود را بر خدمتگزاران ببخشند؛ در این راستا انتظار است در سال 97 با چشم انداز بهتر، امید بیشتر و انگیزه بالاتر نواقص سال جاری و سال های گذشته رفع گردد.

آقازاده تصریح کرد: برنامه ریزی برای تنظیم بازار شب عید در استان مرکزی انجام شده و 25 و 26 اسفندماه جاری میوه و مایحتاج مورد نیاز مردم با قیمت مصوب به بازار عرضه می شود یکهزار تن پرتقال و 500 تن سیب خریداری شده و مشکلی در تأمین میوه شب عید شهروندان وجود ندارد.

وی بیان داشت: استان مرکزی به دلیل استقرار در مسیر و مرکز کشور یکی از استان های پرحادثه است که امید است این حوادث با نظارت و کنترل دستگاه های مربوطه و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی مردم، این حوادث کاهش چشمگیری داشته باشد.

اختصاص پست های مدیریتی به زنان از اهداف دولت تدبیر و امید است

زهرا فرجی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: یکی از اهداف و سیاست های دولت تدبیر و امید در راستای اختصاص پست های مدیریتی به زنان است که در این رابطه تلاش های ویژه ای در استان مرکزی صورت گرفته است.

فرجی افزود: تحقق 30 درصد از پست های مدیریتی به بانوان توانمند، رشد مناسبی در استان مرکزی دارد و انتصاب دو مدیر زن در یک ماه اخیر در استان مرکزی بیانگر این موضوع است؛  سهم مدیریتی بانوان استان مرکزی در دستگاه های اجرایی 13 درصد است که این میزان فاصله زیادی با مردان دارد.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری استان مرکزی کمتر از 10 درصد و رتبه بیکاری زنان استان مرکزی در کشور، 24 است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار جمعیتی استان مرکزی، چهل و نه  و دو دهم درصد از جمعیت استان مرکزی را زنان تشکیل می دهند.  فرجی تصریح کرد: دوازده و نیم درصد از سرپرستان خانوار استان مرکزی را زنان تشکیل می دهند و این آمار با میانگین دوازده و هفت صدم درصدی کشور برابری دارد؛ بیشترین جمعیت سنی زنان سرپرست خانوار این استان در گروه سنی 75 سال به بالا است.  وی بیان داشت: 2722 تشکل در حوزه زنان و خانواده در کشور وجود دارد که از این تعداد، 152 تشکل مربوط به استان مرکزی است.  در پایان این جلسه 2 سند ارتقای تاب آوری اجتماعی و توسعه زنان و خانواده استان مرکزی توسط معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده امضاء شد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*