پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ فروردین ۱۳۹۸
رشد فزاینده سرطان در استان مرکزی
اجتماعی

رشد فزاینده سرطان در استان مرکزی

Virtual editor
24 اسفند 1396
بازدید: 192
نظرات: 0

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خبر داد:

رشد فزاینده سرطان در استان مرکزی

شایسته سلامی گروه جامعه

ما در قرنی زندگی می کنیم که تمامی انسانها برای ابتلا به سرطان مستعد شده اند. با نگاهی به اطراف متوجه می شویم که این حقیقت تلخ در تمام ابعاد زندگی افراد شعاع دارد. بنابراین می بایست آنچه که می تواند پیشروی ریشه این بیماری صعب العلاج را در جامعه رو به کاهش ببرد با سرعت بیشتر نهادینه و فرهنگسازی نماییم. زیرا این بیماری سرسخت به نوع فرهنگ مقابله با عوامل زیست محیطی و استفاده از امکانات و ملزومات روزمره نیز مرتبط است. واقعیت این است که کشور ما در حال حاضر در مسیر توسعه قدم بر می دارد و تولیدکنندگان برای افزایش تولیدات خود دست به هر کاری می زنند که شاید کمتر به سلامت جسمی جامعه در آن توجه شود. لذا باید این نکته را بدانیم که چند دهه آینده بیماری خطرناکی به نام سرطان دامنگیر بیش از 50 درصد مردم خواهد شد. بنابراین آنچه در این میان به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر می بایست مورد توجه مسئولان قرار گیرد، نحوه پیشگیری از شیوع این بیماری و نهادینه کردن فرهنگ مقابله با آن در خانوارهای مبتلابه می باشد.

تفاوتی میان آمار سرطان استان با سایر استان ها نیست

دکتر حسن طاهراحمدی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با عطریاس، گفت: تفاوت معنادار و محسوسی میان میانگین آمار سرطان استان با سایر استان های کشور وجود ندارد.

طاهراحمدی افزود: با توجه به برگزاری اولین مجمع استانی سلامت در استان مرکزی، تمامی عواملی که در این راستا تاثیرگذار هستند باید در این خصوص فرهنگ سازی کنند.

وی ادامه داد: فعالیت بدنی، ورزش، تغذیه سالم، عدم استعمال دخانیات می تواند در کاهش ابتلا به سرطان در جامعه تاثیرگذار باشد.

آمار سرطان استان نزدیک به میانگین کشوری است

همچنین محسن ابدال مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان مرکزی در گفتگو با عطریاس، گفت: طبق آخرین بررسی های انجام شده در حال حاضر استان مرکزی در خصوص آمار بیماران مبتلا به سرطان، نزدیک به میانگین کشوری است.

ابدال افزود: ممکن است برخی عوامل اجتماعی در خصوص سرطان وجود داشته باشد، اما متاسفانه هنوز در مورد آن تحقیقات جامع و کاملی انجام نشده است که بتوان یک نتیجه علمی برای آن متصور شد.

وی ادامه داد: برخی عوامل وجود دارد که بر روی افرادی که مستعد ابتلا به سرطان هستند تاثیر مستقیم دارد و در این راستا باید تحقیقات جامع و کاملی در مورد آن انجام شود.

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به سبک زندگی جدید جامعه به لحاظ کم تحرکی، استعمال دخانیات، تغذیه نامناسب و آلودگی هوا، ابتلا به سرطان در استان مرکزی رشد فزاینده ای دارد.  ابدال تصریح کرد: مصرف مشروبات الکلی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان است که باید با فرهنگ سازی در این خصوص بتوانیم مصرف این ماده  را در بین مردم کاهش دهیم.  وی بیان داشت: آلودگی ها نیز که یکی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان است، باید تحقیقات و پژوهش های آزمایشی در این خصوص صورت بگیرد تا بتوان به نتیجه قطعی در این خصوص دست یافت.

ایجاد مرکز پژوهشی برای تشخیص میزان تاثیر آلودگی هوا در ایجاد سرطان ضروری است

دکتر علی آرش انوشیروانی متخصص خون و آنکولوژی نیز در گفتگو با عطریاس، گفت: برای اینکه بتوانیم در مورد آلودگی هوا و تاثیر آن بر روی سرطان به درستی پاسخ دهیم، لازم است که مراکز تحقیقاتی و پژوهشی با تجهیزات کامل در این خصوص ایجاد کنیم تا بتوانیم مسئله را بررسی کنیم و عللی را که ممکن است آلودگی هوا در ایجاد سرطان موثر باشد، شناسایی نماییم.

انوشیروانی افزود: باید تدابیری اتخاذ شود تا بتوانیم در یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی قوی موضوع تاثیر آلودگی هوا بر روی ابتلا به سرطان بررسی کنیم و به این موضوع بپردازیم که هر کدام از مواد موجود در هوا چه تاثیری بر ایجاد سرطان دارد.

وی ادامه داد: یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی ویژه در این زمینه در حال احداث است که در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و پاسخ سؤالات را در این خصوص خواهد داد.

این متخصص خون و آنکولوژی اظهار داشت: قطعا مصرف دخانیات و تغذیه نادرست از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان افراد مستعد به این بیماری است که در این راستا باید راه های جلوگیری از مصرف دخانیات و تغذیه نامناسب در دستور کار قرار گیرد.

انوشیروانی تصریح کرد: ورزش مرتب و تغییر سبک زندگی قطعا یکی از عوامل جلوگیری از ایجاد سرطان است که در این خصوص باید فرهنگ سازی لازم ایجاد شود.  وی بیان داشت: اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، به طور قطع می توانیم بگوییم سرطان تا 60 الی 70 درصد قابل درمان است و در این رابطه باید برای درمان به موقع سرطان علائم هشداردهنده را بشناسیم و با مراجعه به پزشک ضمن جلوگیری از پیشرفت بیماری به درمان سریع آن بپردازیم.

فعالیت انجمن های حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مطلوب است

محمدمهدی همتی رییس مجمع خیرین بیمارستان آیت اله خوانساری نیز در گفتگو با عطریاس، گفت: در حال حاضر بیش از یکهزار مددکاری برای بیماران مبتلا به سرطان در استان مرکزی توسط این مجمع انجام می شود.

همچنین عباس مهرپور مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان تبسم در گفتگو با عطریاس، گفت: بیش از 4 هزار نفر توسط این انجمن مورد غربالگری سرطان قرار گرفته اند و این اقدام در جلوگیری از ابتلا به سرطان نتیجه بخش بوده و همچنین بیش از 3 هزار نفر تحت پوشش اقدامات مددکاری این انجمن هستند.

حامد صوفی مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان حامی یار نیز در گفتگو با عطریاس، گفت: در حال حاضر ماهیانه 500 بسته تغذیه میان وعده در بین کودکان مبتلا به سرطان تحت پوشش این انجمن توزیع می شود و 30 کودک مبتلا به سرطان نیز از این انجمن خدمات مددکاری دریافت می‌کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*