پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ اسفند ۱۳۹۷
سال 96 سالی پرحادثه
استان مرکزی

سال 96 سالی پرحادثه

Virtual editor
28 اسفند 1396
بازدید: 182
نظرات: 0

استان مرکزی از پیروزی فهرست امید تا  اعتراضات کارگری

سال 96 سالی پرحادثه

آزاده بکایی گروه سیاسی

سال 96، آبستن اتفاقات و وقایع مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بود. وقایعی که بی تردید بر تاریخ این مرز و بوم تأثیرگذار خواهد بود و برگی از آن را تشکیل می دهد؛ سالی سرشار از اتفاقات خوب و بد.

از سقوط هواپیمای  ای. تی. آر در ارتفاعات دنا تا غرق شدن نفتکش سانچی. که همه و همه درذهن مردم این دیار باقی خواهد ماند. اتفاقاتی که شاید می شد با کمی مدیریت صحیح از وقوع آنها جلوگیری کرد و 96 رابه عنوان یکی از تلخ ترین سالهای دهه گذشته تبدیل نکرد.

به هر روی 96 از همان ابتدا نشان داد که در ردیف سالهای پرحادثه قرار دارد. در فضای سیاسی بی تردید انتخابات ریاست جمهوری مهمترین و سرنوشت ساز ترین برنامه کشور بود. در بهار 96، گروه های سیاسی درگیر انتخابات، سعی می کردند چهره نزدیک به سیاست های خود را روانه پاستور کنند. به جز چهره های سیاسی، اکتورهای سینما و ورزشکاران نیز در این میان هر یک سهم مهمی را به خود اختصاص دادند. در این دوره از انتخابات، در حالی که اصلاح طلبان و اعتدالیون هنوز نگران خلا ناشی از فوت آیت اله هاشمی بودند، اصولگرایان سعی کردند با تشکیل جمنا وفاق را سرلوحه خود قرار دهند؛ اما تجربه نشان داد که اختلافات این طیف بسیار بیشتر از آن است که بتوان با تشکیل این گروه به اتحاد دست یافت، چرا که جمنا نیز در تیر رس بیشترین حملات از سوی اصولگرایان قرار گرفت و به یکی دیگر از تجارب شکست آنها تبدیل شد اما با وجود همه این اتفاقات رئیس آستان قدس رضوی با همه تردیدهایش برای حضور، نام خود را به عنوان یکی از کاندیداها ثبت کرد.

حضور چهره هایی مانند رئیسی و میرسلیم بر تب و تاب انتخابات افزود و شاید حضور این چهره های اصولگرا سبب شد رقابت سنگینی شکل گیرد و اصولگرایان نیز با تمام قوا وارد عرصه شوند.

اما پس از همه این کشمکش ها، این حسن روحانی بود که به پشتوانه رأی 24 میلیونی خود طی مرداد ماه با حضور در مجلس کابینه اش را معرفی کرد و بر این نکته مهر تائید زد که اعتدال در سایه اصلاحات هنوز گفتمان برتر جامعه است.

اما در فضای سیاسی کشور، تنها حسن روحانی نبود که به پشتوانه امیدواران جامعه وارد پاستور شد. انتخابات دیگری که همزمان با انتخاب ریاست جمهوری برگزار شد، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بود که در بسیاری از مناطق کشور اعضای لیست امید توانستند، کرسی پارلمان شهری را به خود اختصاص دهند. البته این امر به آسانی میسر نشد چرا که هیات نظارت برانتخابات در استان مرکزی تقریبا بیشتر چهره های اصلاح طلب را رد صلاحیت کردند اما با اعتراض اصلاح طلبان، هیات عالی نظارت بر انتخابات مجلس صلاحیت برخی چهره ها را تایید کرد ولی در برخی از استان ها نیز به دلیل رد صلاحیت های گسترده یا بعضا اختلافات سلیقه ای اعتدالیون و اصلاح طلبان، حامیان دولت نتوانستند لیستی ارائه دهند.

اما ماحصل همه این دشواری های فضای سیاسی در عرصه  انتخابات ریاست جمهوری و شورا، حضور «آقازاده» در رأس هرم دولت در استان و داود تاجران به عنوان شهردار اراک در رأس امور شهری بود که هر یک پرونده ای متفاوت داشتند.

عملکرد سید علی آقازاده نشان می دهد وی در تلاش برای ارتباط با گروه های سیاسی و احزاب است. انتصاب حقیقی به عنوان یکی از چهره های اصلاح طلب در رأس هرم سیاسی استان نشان از علاقه آقازاده به ارتباط بیشتر با اصلاح طلبان دارد اما آنچه آقازاده را اکنون در تیررس انتقادات قرار داده است؛ حرکت لاک پشتی او در تغییرات است که این کندی تغییرات در انتصاب فرمانداران کاملا ملموس است.

استاندار مرکزی هنگام ورود به استان قول داد که از زنان در مدیریت های سیاسی و فرمانداری ها استفاده خواهد کرد، ولی عملا چنین امری محقق نشد و به این ترتیب باز هم زنان نتوانستند آنگونه که انتظار داشتند و تلاش کرده بودند سهم خود را از مدیریت سیاسی استان محقق کنند.

اما از سوی دیگر، حضور داود تاجران در رأس هرم شهرداری کلانشهر اراک با انتقادات بسیاری مواجه بود. حضور نیروی غیر بومی در رأس نهادی مانند شهرداری بی تردید مشکلات خاص خود را دارد. مسأله ای که در پیشرفت و توسعه شهری اراک کاملا ملموس است. تاجران با  مشکلات متعدد اقتصادی شهرداری کلانشهر اراک دست و پنجه نرم می کند و شاید بزرگترین مشکل او عدم پرداخت حقوق پرسنل است که ظاهرا هنوز با این مشکل دست و پنجه نرم می کند.

اما این تنها مسائل سیاسی نبود که سال 96. در کشور و به ویژه در استان مرکزی در صدر اخبار قرار گرفت.  بی تردید اعتراضات دی ماه این سال مهمترین اتفاق سال سرشار از کشمشکش های سیاسی بود. اعتراض هایی که بسیاری از مسئو لان اعتقاد داشتند از مطالبات مردمی سرچشمه می گیرد و شاید مهم ترین نکته آن این بود که از صدر تا ذیل حکومت اذعان داشتند که بسیاری از انتقادات به جاست و  باید به مشکلات جامعه رسیدگی کرد. به هر روی این  اعتراضات فروکش کرد اما ذکر این جمله الزامی به نظر می رسد که مسئولان نباید از کنار آن  به آسانی عبور کنند چرا که مسائل  اقتصادی هر روز بیشتر اقشار و دهک های پایین جامعه را تحت فشار قرار می دهد.

اعتراضات 96 فقط به اعتراضات دی ماه خلاصه نشد؛ حقوق های تعویقی و پرچم های زرد کارگران هپکو و کارگران حقوق نگرفته آذرآب، نمادی از وضعیت بد صنایع در کشور بود. کارگرانی که برای کسب روزی حلال زحمت می کشیدند، برای دریافت حقوق معوقه خود باید به راه های گوناگون متوسل شوند و البته در بسیاری از این وقایع درگیری هایی نیز رخ داد و چهره های کارگری نیز به نهادهای امنیتی احضار شدند اما به نظر می رسد اوضاع صنعت و تولید کشور بسیار وخیم تر از آن باشد که با این گونه اعمال بتوان پاسخگوی مطالبات کارگران و خانواده های آنها بود.

بسیاری بر این اعتقادند که خصولتی سازی و عملکرد بد دولتها در واگذاری صنایع ریشه این مشکلات است.

هرچند این مساله ناشی از عدم برنامه ریزی و اجرای ناصحیح اصل 44 نشات می گیرد اما بحران های اجتماعی و اقتصادی آن بی تردید دامان جامعه را خواهد گرفت.

اکنون و در روزهای پایانی 96 زمزمه خصوصی سازی پالایشگاه امام خمینی به گوش می رسد که با طی روال فعلی به نظر می رسد چند سال دیگر باید شاهد  بحرانی دیگری از جنس هپکو، آذرآب و آونگان در بزرگترین پالایشگاه کشور خواهیم بود.

بی تردید سال 97 میراث دار 96 بوده و این مشکلات را در کوله باری با خود به همراه خواهد داشت.

سال پایانی عملکرد نمایندگان مجلس و بی تردید افزایش فعالیت نمایندگان و رایزنی گروههای سیاسی در پایان سال 97 سرنوشت مجلس آینده را مشخص می کند.

جلوگیری از وقوع مشکلات کارگری و بهبود وضعیت معیشت مردم برنامه ریزی بهتر مسئولان را می طلبد. از سوی دیگر مردم منتظر تغییرات مدیریتی در سطح استان هستند؛ چرا که میل به تغییر آنها را پای صندوقهای رای کشاند و اکنون منتظر دستاورد این حضور خود هستند که در این میان نقش آقازاده بسیار پر رنگ است.

به هر روی اراک و استان مرکزی با همه تجربه های تلخ و شیرین سال 96 را در تاریخ خود ثبت می کند؛ باید منتظر ماند و دید که سال 97 چه توشه ای برای مردم این استان به همراه خواهد داشت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*