پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
به نام اصلاح طلبان به کام اصولگرایان
اجتماعی

به نام اصلاح طلبان به کام اصولگرایان

Virtual editor
28 اسفند 1396
بازدید: 382
نظرات: 0

چرا مدیریت شهری هنوز رنگ اصلاح به خود ندیده است؟

به نام اصلاح طلبان به کام اصولگرایان

محمدسینا علیدادی ، گروه شهری

سال نود و شش، سالی بود که در استان مرکزی با نام دوران جدید اصلاحات در مدیریت شهری آغاز شد و در نهایت با چرخش های «محافظه کارانه» به کام اصوگرایان به پایان رسید، پایانی که نحوه شکل گیری آن سبب شده شهروندان اراکی از خود بپرسند مگر می شود در زمان دولتی که با رای حامیان جبهه اصلاحات تداوم یافته و شورای شهری که پس از بیست سال به اصلاح طلبان سپرده شده، شاهد چنین پایانی بود؟

دوره سابق شوراهای شهر و روستا در تمامی نقاط استان مرکزی با افت و خیزهای بسیاری همراه بود. (از بروز تخلفات مالی پرهیاهوی شهرداری ساوه گرفته تا ارثیه های شومی که تیم مدیریت شهری سابق برای دوره جدید بر جایی گذاشته است.)

شورای شهر دوره فعلی اراک «با نام اصلاح طلبی» پس از بیست سال در حالی مدیریت شهری این شهر را برعهده گرفت که حجم سنگینی از مطالبات مردمی و پروژه های نیمه کاره را می بایست به پایان رساند، موضوعی که در همان ابتدای فعالیت این شورا سبب شد بسیاری از کارشناسان اظهار کنند که «شورای دوره پنجم باتوجه به حجم انبوه مطالبات انباشته شده، نمی تواند برنامه های خود را عملیاتی کند» چرا که این پارلمان زمانی مسوولیت تصمیم گیری عالی شهر اراک را بر عهده گرفته که بیش از 120 پروژه نیمه تمام عمرانی در سطح این شهر وجود دارد و اتمام تمامی آن ها به قدری زمان می برد که فرصتی برای اجرای برنامه های جدید باقی نخواهد ماند. از سوی دیگر نیز هر چند که شهردار سابق اراک طی آخرین روزهای مدیریتیش اعلام کرد که «شهرداری را بدون بدهی و حتی با انباشت سرمایه تحویل می دهد» اما در زمان کوتاهی مشخص شد که وی نه تنها سرمایه ای را برجای نگذاشته، بلکه واگذاری مسند مدیریتی خود را با بدهی هایی قریب به پانصد میلیارد تومان انجام داده است، امری که تیم جدید مدیریت شهری اراک را با چالش هایی از جنسِ زمان پایانی دولت دهم رو به رو ساخت.

همین موضوع منجر به آن شد تا در هفته های ابتدایی آغاز به کار شورای پنجم، اعضای فراکسیون امید این شورا طی مصاحبه های مطبوعاتی اعلام کنند که تنها راه حل نجات شهر اراک، «حضور شهرداری بومی و اصلاح طلب» است، راه حلی که تا به امروز هیچ یک از اعضای فراکسیون امید به دلایل عملی نشدن آن پاسخی نداده اند.!

لیست امید شورای شهر اراک در زمان انتخابات 96 موفق شد با حمایت مردمی جبهه اصلاحات، فاتح هشت کرسی از یازده کرسی پارلمان شهری اراک شود و سه تن دیگر از اعضای خود را در لیست علی البدل شورا قرار دهد. «مرتضی سورانه» به عنوان سرلیست امید با بیست و دو هزار و 78 رای، نفر اول انتخابات شورای شهر شد و «امیر محمدپور» با دوازده هزار و 122 رای به عنوان آخرین نفر از لیست امید در جایگاه اعضای علی البدل این شورا قرار گرفت. کوچک ترین برداشت از این ارقام نشان می دهد که کم ترین میزان رای اصلاح طلبان در شورای شهر دوره پنچم اراک دوازده هزار رای بوده، یعنی اعضای فراکسیون امید حداقل ده هزار رای از بدنه رای خود را مدیون اعتماد مردم به خرد جمعی جبهه اصلاحات می باشند، امری که برخی از اعضای این فراکسیون پس از تکیه بر کرسی نمایندگی به صورت علنی آن را تکذیب کردند و موج فراگیری از انتقادات فعالان سیاسی و اجتماعی اصلاح طلب را روانه خود ساختند.

البته این انتقادات پس از رای گیری هیئت رئیسه شورای پنچم چندین برابر شد چرا که در این رای گیری «علیجعفر محصولی» رئیس ستاد انتخاباتی احمدی نژاد در استان مرکزی با شش رای در مقابل «طوفان محمدی» که عضو فراکسیون امید بود، موفق به کسب عنوان نائب رئیسی شورای شهری شد که عنوان اصلاح طلبی را یدک می کشد.!

البته بروز چنین اختلافاتی دامن گیر انتخاب شهردار هم شد، تاجایی که نهایتا از بین دو گزینه محتمل «داود تاجرانِ» شصت و پنچ ساله که سابقه شهرداری در چند منطقه تهران و فعالیت در وزارت راه و شهرسازی را داشت در عین اینکه شخصی غیر بومی بود با ده رای موافق و یک رای ممتنع، تاجِ شهرداری اراک را بر سر گذاشت، تاج گذاری که شکاف میان نیروهای اصلاح طلب استان مرکزی را دوچندان کرد.

جدایی تاجران بلافاصله پس از شهردار شدن با تخریب چند ملک، اجرای طرح  سیزده سال به تعویق افتاده 55 متری شهر اراک را آغاز کرد اما با گذشت سه روز از این اجرا، مالکان در طرح 55 متری با تجمع در شورای شهر و شهرداری خواستار لغو آن شدند.

لذا همین موضوع سبب شد تا تصمیم گیری در خصوص نحوه لغو یا اجرای طرح 55 متری اراک به کار گروه امور زیربنایی و شهرسازی استان و در نهایت شورای عالی شهرسازی کشور سپرده شود.

شهردار اراک، که طی گفتگوهای رسانه ای، دوران مدیرتیش را «چهار ساله» عنوان کرده بود با حضور در صحن رسمی شورای شهر اراک، اعلام کرد که برای حل مشکلات نیازمند وقت بیشتری است، وقتی که باتوجه به عمر باقی مانده شورای شهر و همچنین بودجه تحلیل رفته مصوب این شورا برای سال آتی، چندان که باید امیدوار کننده جلوه نمی کند. البته باید گفت که شورای شهر دوره پنجم طی شش ماه گذشته یکی از اصلی ترین و بزرگترین مشکلات شهروندان اراکی را با اعلام خبر سند دار شدن برخی املاک حاشیه ایی شهر بر طرف ساخت، امری که بلاشک می تواند ستاره ای برای آینده تیم مدیریت شهری اراک باشد.

و اما در عرصه استانی نیز هر چند که استان مرکزی طی سالی که گذشت شاهد تحولات بزرگ عمرانی نبود ولی تغییرات مدیریتی پس از انتخابات تا حدودی امیدوارکننده بود.

پس از حضور «سیدعلی آقازاده» به عنوان استاندار در استان مرکزی با انتصاب مهدی زندیه وکیلی به عنوان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی تحولات مثبت مدیریتی آغاز شد و با انتصاب حمید حیدری در سمت مدیرکلی دفتر امور شهری استانداری مرکزی پایان یافت به هر سو سال نود و شش با تمامی آزمون و خطاهای شوراها و تیم ارشد مدیریت عمرانی استانداری مرکزی به پایان رسید ولی نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که با اعلام خبرهایی در خصوص احداث خط را آهن اراک – اصفهان، پرداخت مطالبات کارکنان شهرداری ها و همچنین اتمام چندین پروژه بر زمین مانده، سال آتی می تواند سالِ خوشی برای حوزه عمران و شهری استان مرکزی باشد ولی به هر حال باید منتظر ماند و دید که تا چه میزان از این خبرها جامعه عمل به تن خواهند کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*