پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
غلبه امید بر ناامیدی
اجتماعی

غلبه امید بر ناامیدی

Virtual editor
15 فروردین 1397
بازدید: 260
نظرات: 0

تمام آن چه که ورزش استان در سال 96 به خود دید

غلبه امید بر ناامیدی

امین بیرامی گروه ورزش

سال 96 سالی پرفراز و نشیب برای ورزش استان بود. سالی توأم با اتفاقات تلخ و شیرین که در دو نیمه متفاوت نمود پیدا کرد، نیمه اول سال 96 را شاید بتوان یکی از دوره های تلخ ورزش استان طی دهه 90 نامید. دوره ای که تجربه تلخ انحلال باشگاه شهرداری و شانه خالی کردن مدیران وقت ایرالکو در برابر مسوولیت اجتماعی خود را شاهد بودیم. هر چند در این بین مدیران ارشد ورزش استان همواره در پی ترغیب اعضای شورای شهر و مدیران ایرالکو در حمایت از این دو باشگاه بودند اما مجموعه ایرالکو با بی برنامگی که متأثر از اعتقاد مدیریت وقت شرکت نسبت به انجام تعهدات اجتماعی بود شرایط سخت توأم با افولی را طی می کرد و شهرداری نیز با رأی دقیقه 90 شورای چهارم، مهر انحلال را بر این باشگاه زد.

این اتفاقات ناگوار در باشگاه ایرالکو و شهرداری با روی کار آمدن مدیریت جدید در شرکت آلومینیوم و شورای پنجم ادامه یافت.

ثقفی مدیر عامل جدید ایرالکو در بدو ورود خود یکبار دیگر موتور حمایت این شرکت را از ورزش استان روشن کرد و با تزریق بودجه ای مناسب بخش عمده ای از مشکلات مالی باشگاه را مرتفع نمود اما مشکلات مالی تنها معضل باشگاه آلومینیوم نبود، یکی دیگر از مشکلات این باشگاه، شیوه مدیریتی در آن مجموعه است؛ مدیریتی که میراث مدیرعامل پیشین مجموعه ایرالکو بود.

شاید بزرگترین نقطه ضعف مدیریتی باشگاه، تصمیمات نادرست وی در انتخاب کادر فنی و خرید بازیکنان نه چندان کارآمد به شمار می رفت، اتفاقی که تنها نماینده فوتبال استان را به لبه پرتگاه سقوط به لیگ دسته دو، نزدیک کرده است. اما جدای از ناکامی های باشگاه، تنها نقطه مثبت این اتفاقات رویکرد مثبت مدیریت جدید شرکت نسبت به ورزش و مسوولیت اجتماعی صنایع است.

در خصوص باشگاه شهرداری نیز به نظر می رسید اعضای جدید شورای شهر، حمایتی باشد  که رفته رفته  این مهم در نیمه دوم سال نوید اتفاقات خوب در ورزش استان را می داد. موضوع از سرگیری فعالیت های باشگاه شهرداری، مطالبه جدی و همگانی بود که استاندار دستور ویژه برای راه اندازی مجدد آن را صادر کرد. دستور ویژه استاندار و پیگیری های مدیر کل ورزش جوانان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی موجب شد که سازمان بازرسی از رأی خود مبنی بر عدم فعالیت باشگاه شهرداری، عقب نشینی کند، اتفاقی که بارقه های امید را در دل اهالی ورزش زنده کرد.

دیگر اتفاقات خوب ورزش استان در بدنه مدیریتی این حوزه، اتفاقات خوبی از جنس انتصابات خوب بود. در شهرستان ها مدیران جوان و کارآمد بر صندلی مدیریت های ورزشی تکیه زدند و برای اولین بار سکان مدیریتی ورزش دومین شهرستان استان به دستان یک بانو سپرده شد. هر چند عمر مدیریتی وی با درخواست خودِ او بسیار کوتاه بود اما بسیاری این تابوشکنی را به عنوان یک اتفاق خوب ارزیابی می کنند.

صعود سن ایچ ساوه به لیگ برتر فوتسال در کنار صعود تیم بومی شهروند به رقابت های لیگ برتر والیبال آن هم با اتکاء به جوانان شهر، کام اهالی ورزش را در ماه های پایانی سال شیرین کرد. شاید تا رسیدن به پله آخر اتفاقات خوب سال 96، بررسی کلی عملکرد تیم فوتبال آلومینیوم خالی از لطف نباشد، تیمی که پس از انحلال باشگاه شهرداری، تنها امید جوانان استان بود و چشم های زیادی توفیق آن را جستجو می کرد؛ با این حال این تیم چه در نیمه اول سال به دلیل اعتقاد مدیر عامل وقت کارخانه به حمایت از ورزش و چه در نیمه دوم سال به دنبال بی تدبیری مدیرعامل باشگاه، روزهای خوبی را سپری نکرد، روزهایی که به شرط ادامه یافتن، شرایط تیم را بحرانی خواهد کرد و شاید در پایان فصل شاهد سقوط تنها نماینده فوتبال استان باشیم هر چند به نظر می رسد تنها امید کادر فنی تیم و کادر مدیریتی باشگاه به عدم نتیجه گیری تیم هایی همچون راه آهن، ایران جوان و چند تیم دیگر پایین جدولی برای بقا باشد اما از آنجایی که اتفاقات فوتبال هیچگاه قابل پیش بینی نبوده، این بیم در دل هواداران وجود دارد که این اتفاقات غیرقابل پیش بینی این بار دامن آلومینیوم را بگیرد و در پایان فصل شاهد اتفاقی تلخ باشیم، شاید تنها راه جلوگیری از این اتفاق تلخ بازنگری مدیران ارشد کارخانه در قرار دادن سکان هدایت باشگاه به دستان افراد پر حاشیه باشد، موضوعی که می تواند الگویی مناسب برای اعضای شورای شهر و تصمیم گیران انتخاب مدیرعامل برای باشگاه شهرداری نیز باشد به طوری که در انتخاب مدیر عامل از افرادی کارآمد به جای افراد حاشیه ساز استفاده نمایند.

اما یکی از مهمترین و شاید بهترین اتفاقات سال 96، راه اندازی مجدد خانه جوان در اراک بود، رویایی دیرینه که توسط دولت مهرورز نقش برآب شده بود و در تمام این سال ها اغلب مدیران به دنبال راه اندازی مجدد آن بودند. خانه های جوان که ایده رئیس دولت اصلاحات به شمار می رفت در دولت نهم با مهر انحلال مواجه شد، انحلالی که امید بسیاری را به ناامیدی کشانده بود اما باید منتظر ماند و دید خانه های جوان دولت تدبیر و امید به چه اندازه سیاست های کلی آن با خانه های جوان دولت اصلاحات نزدیک است، خانه های جوانی که در آن سال ها موجب امیدواری نسل جوان ها شده بود.

سال 96 با تمام اتفاقات تلخ و شیرین ورزش به پایان رسید، با تمامی نتایج کسب شده تیم های ورزشی و تمامی فراز و فرودها؛ حال باید منتظر ماند و دید بهاری که در پیش است چه تأثیری در حوزه ورزش خواهد داشت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*