پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ فروردین ۱۳۹۹
نجات باغات «دره سـده»
اجتماعی

نجات باغات «دره سـده»

Virtual editor
16 فروردین 1397
بازدید: 277
نظرات: 0

بامشارکت دولت و ملت در سال 96 اتفاق افتاد:

نجات باغات «دره سـده»

احسان آخانی، فعال زیست محیطی

سال 96 در حوزه محیط زیست چگونه گذشت؟ شاید بهترین سوال این باشد که در حوزه محیط زیست چه اموری انجام نشد. از عدم پایبندی شرکت ایرالکو به تعهدات زیست محیطی گرفته تا بحران کم آبی که امروز کشور با آن دست و پنچه نرم می کند. از وضعیت نابسامان پسماند، آلودگی هوا، هرس غیر اصولی درختان سطح شهر اراک توسط شهرداری تا عدم ثبات مدیریتی در محیط زیست استان مرکزی که تبدیل به یک معضل جدی شده است.

از شعار های انتخاباتی 96 که به شدت رنگ و بوی محیط زیستی داشت ولی هیچ یک از آن ها عملی نشد. از منفعت طلبی عده ای به «اصطلاح مردم نهاد» که با سدهای خاکی حوزه آبریز تالاب میقان جان این تالاب را گرفتند تا از برداشت های غیراصولی منابع آبی، ساخت و سازهای بی رویه در عرصه های طبیعی، آلودگی آب های شیرین تا نزدیک شدن به انقراض یوز ایرانی و بسیاری از معضلات محیط زیست دیگر کشور و به خصوص استان مرکزی گرفتار آن شده است.

طی چند سال گذشته شاهد آن بودیم که باغات و اراضی کشاورزی منطقه سنجان و کرهرود که به عنوان ریه های تنفسی اراک شناخته می شوند روز به روز به پرتگاه نابودی نزدیکتر می شوند چرا که در گذشته بیش از هزار لیتر در ثانیه حق آبه هفتصد هکتار اراضی دره سده بود که به دویست لیتر در ثانیه کاهش یافت.

اما مردم در کنار دولت تدبیر و امید آستین همت را بالا زدند و به مقابله با این تحدید شتافتند و مرمت و لایروبی قنات ها و اصلاح مسیر های انتقال آب آغاز شد. خداوند نیز درهای رحمت خود را گشود و منجربه آن شد تا حق آبه دره سده در سال 96 به حدود 500 لیتر در ثانیه افزایش یابد.

اگر چه هنوز تا شرایط ایده آل راه طولانی در پیش است ولی این کار بزرگ انجام شد تا مردم  نشان دهند هر کاری که مشارکت اجتماعی در آن وجود داشته باشد قطعا نتیجه شیرین و مثبتی را در پیش خواهد داشت.

از سوی دیگر مردم در سال 95 کلیه منابع آبی قنات های خود را در رودخانه کرهرود  رها کردند تا این آب به تالاب میقان برسد.

رودخانه ای که روزگاری پر آب و زیبا بود و از مهمترین منابع تامین کننده آب تالاب میقان محسوب می‌شد. شاید کم باشند انسان هایی که بخواهند نقش اجتماعی خود را به موقع و مناسب ایفا کنند شاید برای خود این مردم هم زنده شدن رودخانه ای که روزگاری صدای آب آن سازی خوش کوک بود  آرزو شده بود، آرزویی که منابع آن در پشت سد های خاکی بالا دست محصور شده  و برداشت های بی رویه تیر خلاص را بر تارهای این ساز زده بود.

اما مالکان قنات ها نشان دادند نه تنها این فضای سبز کهن مهم است بلکه تالاب میقان نیز دارای اهمیت بسیاری می باشد.

قطعا تمامی مدیران ارشد استان مرکزی از سال 92 تا اکنون همراه محیط زیست بودند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*