پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ آذر ۱۳۹۸
شایعه پردازی از اثر گذاری فراکسیون امید نمی کاهد
استان مرکزی

شایعه پردازی از اثر گذاری فراکسیون امید نمی کاهد

Virtual editor
19 فروردین 1397
بازدید: 238
نظرات: 0

سورانه در پاسخ به شایعه دریافت عیدی سه میلیون تومانی اعضای شورای شهر اراک:

شایعه پردازی از اثر گذاری فراکسیون امید نمی کاهد

گروه شهری: اعضای شورای شهر اراک در مصاحبه با عطریاس ضمن تکذیب دریافت عیدی سه میلیون تومانی، اعلام کردند که دروغ پردازان را تحت پیگرد قانونی قرار داده اند.

اواخر تعطیلات نوروزی بود که یکی از فعالان شناخته شده حوزه سیاسی اصولگرای استان مرکزی با انتشار گفتگویی در روزنامه فرهیختگان با نام «فعال فرهنگی!» اعلام کرد که شورای شهر اراک براساس یک مصوبه خلاف قانون برای هر یک از اعضای خود عیدی سه میلیون تومانی در نظر گرفته، موضوعی که بلافاصله پس از مطرح شدن موج وسیعی از انتقادات را روانه پارلمان شهری اراک ساخت اما آنچه که سبب شد این موج در کمترین زمان فروکش کند آن بود که اصلا به هیچ وجه این عیدی حقیقت نداشته و مطرح کردن آن به گفته نفر اول فراکسیون امید شورای شهر اراک تنها «حربه پوسیده ای برای باج خواهی بوده است»، امری که با نگاه گذرا به بخشنامه دولتی شماره 4462 استانداری مرکزی صحت آن تایید می شود.

براساس این بخشنامه شوراها می توانند معادل ارقام مذکور در ردیف های یک، سه و چهار جدول موضوع ماده شش (آئین نامه نحوه پرداخت حق الجلسه و مزایا) به هر یک از اعضای خود سالانه تا سقف یک ماه، پاداش پرداخت کنند. امری که اعضای شوراهای شهر سابق هم در سراسر کشور از آن بهره مند شده بودند، موضوعی که علیرضا مرادی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک نیز در مصاحبه با عطریاس به آن اشاره می کند.

شخصی که اکاذیب را منتشر کرده یک اصولگرای اصیل نیست

علیرضا مردای، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک ضمن تکذیب شایعه های مطرح شده در خصوص دریافت عیدی سه میلیون تومانی اعضای این شورا گفت: اگر شخصی به اندازه خواندن و درک یک بخشنامه دولتی، سواد اداری داشته باشد می داند که طی یک سال تنها یک مرتبه می توان عیدی دریافت کرد. حال هر یک از اعضای شورای شهر اراک بازنشسته و یا فعال در سازمان ها و شرکت های خصوصی هستند و از آنجایی که بیمه شان متعلق به حوزه فعالیتی دیگری است به هیچ وجه نمی توانند از شورای شهر عیدی دریافت کنند.

مرادی ادامه داد: شخصی که موضوع دریافت عیدی سه میلیون تومانی را توسط اعضای شورای شهر اراک مطرح کرده به طور قطع از قوانین و مقررات کشوری بی اطلاع بوده است.

وی افزود: اعضای شورای شهر اراک براساس بخشنامه های دولتی مبلغی را تحت عنوان پاداش پایان سال دریافت کرده اند، پاداشی که از سال 92 (آغاز فعالیت شورای شهر سابق) پرداخت می شد. در همین راستا کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پنچم مکاتبه ای را با استانداری انجام داد تا در خصوص نحوه دریافت پاداش سالانه کسب تکلیف کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک اظهار کرد: پس از آن که استانداری مرکزی بلامانع بودن دریافت پاداش سالانه را تایید کرد، اعضای شورای شهر اراک مبلغ دو میلیون و 230 هزار تومان پاداش دریافت کردند، البته این مبلغ بر حسب هفت دوازدهم دوره فعالیتی آن ها بوده است. از سوی دیگر پانزده عضو سابق این شورا نیز بر حسب پنچ دوازدهم دوره فعالیتیشان مبلغ دیگری را نیز دریافت کردند. (شورای شهر دوره فعلی در سال گذشته هفت ماه فعالیت داشته و شورای سابق نیز پنچ ماه فعالیت کرده است.)

مرادی، با اشاره به اینکه عده ای قصد آسیب رساندن به فعالیت های شورای دوره پنچم را دارند، گفت: شخص خاطی که این اکاذیب را به شورای شهر نسبت داده در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که «شهردار سیصد میلیون تومان اضافه به شورا پرداخت کرده است» در صورتی که اصلا مبلغ مازادی وجود ندارد چرا که طبق بودجه مصوب پانصد و 84 میلیارد تومانی سال 96 پایه اول دریافتی شورای شهر اراک هفتصد و پنچاه میلیون تومان بوده که در صورت تحقق می توانست در پایه دوم به یک میلیارد و پنچاه میلیون تومان افزایش پیدا کند ولی این شخص بد بین، اصلا از میزان حداکثر و حداقل بودجه شورا آگاهی نداشته و همین مسئله سبب شده تا به انتشار اکاذیب دست زند. وی ادامه داد: برای بنده قابل پذیرش نیست که انتشار اکاذیب توسط یک شخص اصولگرا اتفاق افتاده باشد چرا که «اصولگرایان اصیل» منطق خاصی دارند به طوری که بدون تحقیق درباره هیچ چیزی اظهار نظر نمی کنند. لذا معتقد هستم که دلیل انتشار اکاذیب توسط این فعال سیاسی و به اصطلاح فرهنگی باج خواهی از شهرداری و شورای شهر اراک بوده است. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک افزود: باید توسط مقامات قضایی مشخص شود که واقعه انتشار اکاذیب و اتهامات به شورای اسلامی شهر اراک با چه قصد و نیتی انجام شده، البته بنده به پنچ دلیل اصلی از دورغگویان شکایت کردم به طوری که حتی بزرگان اصولگرا نیز با این امر موافقت کردند چرا که معتقد هستند شخص خاطی حد و حدود خود را نمی شناسد؛

اغراض سیاسی و شخصی را دنبال می کنند مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اراک نیز در مصاحبه با عطریاس گفت: شایعه پردازی و دروغ سازی به اسم فعال فرهنگی با اتهام افکنی به دنبال سلب اعتماد عمومی و انحراف افکار شهروندی از اثرگذاری فراکسیون امید در شورای شهر اراک نمی کاهد. سورانه ادامه داد: انتشار اکاذیب در خصوص دریافت عیدی سه میلیون تومانی توسط اعضای شورای شهر اراک، حربه پوسیده قلم به دستانی است که قبلا نیز به طرق مختلف سعی بر ایجاد فشار، تحریف افکارعمومی و القای روح بی تفاوتی اجتماعی بودند تا جایی که این اشخاص امروز، اغراض سیاسی و شخصی پنهان ذیل عنوان فعال فرهنگی را با سو استفاده از فضای مجازی دنبال می کنند.

وی افزود: بلاشک مدیریت شورای شهر اراک با دقت نظر و عملکرد سنجیده فرصت را از این اشخاص سلب می کند. این لقب و عناوین فعال سیاسی یا فرهنگی مهم نیست چرا که دروغ پردازی تحت هر لقایی ناپسند می باشد و سرانجام برملا می شود. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اراک اظهار کرد: معمولا روزنامه ها در زمان تعطیلات نوروزی فعالیت چاپی ندارند بنابراین بعید می دانم روزنامه فرهیختگان نیز در این مدت چاپ شده باشد. شاید شخصی که این اکاذیب را مطرح کرده، تحت عنوان روزنامه فرهیختگان به قصد منکوب کردن اعتبار شورای شهر اراک دست به تیتر سازی زده باشد. حال اگر چنین نباشد پارلمان شهری اراک حق چاپ تکذیبه را در روزنامه مذکور برای خود محفوض می داند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*