پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
از مرز قانون نمیگذریم
استان مرکزی

از مرز قانون نمیگذریم

Virtual editor
19 فروردین 1397
بازدید: 228
نظرات: 0

رئیس شورای شهر اراک  در صحن علنی:

از مرز قانون نمی‌گذریم

  • محسن سجادی

گروه شهری

رییس شورای شهر اراک در اولین جلسه شورای کلانشهر اراک در سال 97 با تبریک سال نو و روز جهانی بهداشت گفت: شورای پنجم شورایی قانون منداست که از مرز قانون نخواهد گذشت.

کاوه فلک افلاکی افزود: عیدی سه میلیون تومانی اعضای شورا شهر که در فضای مجازی منتشر شده بود، کذب است.

وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران مبلغ 2میلیون 250 هزارتومان تحت عنوان پاداش به اعضای شوراهای سراسر کشور تعلق می گرفته که با توجه به مصوبه هیات وزیران دیگر نیازی به تایید هیات تطبیق و شورای شهرستان را نداشته است، با این وجود برای پرداخت مبلغ فوق از استانداری استعلام به عمل آمد که طبق آن مانعی برای پرداخت وجود نداشت.

وی افزود: شورای پنجم مسیر خود را پیش می رود و تحت تاثیر این رفتارها قرار نمی گیرد، طرح این مسائل با هدف ایجاد اختلاف بین اعضای شورا و شهرداری و همچنین ایجاد بدبینی بین شهروندان در جامعه است، شورای شهر وظایف متعددی دارد که این افراد قصد دارند شورای پنجم را به حاشیه بکشانند.

محمد حسین فدایی نیز در نطق پیش از دستور خود در صحن رسمی شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت : امید آنکه شورای پنجم با وحدت لازم به سمت همگرایی و شفافیت کامل حرکت نماید و در دومین سال فعالیتش با توجه به تجربه ای که در انبان دارد با خطای کمتری بتواند مسئولیت های تعریف شده اش را به پایان برساند .

هر چند در این مدت کم و با مشکلات بسیاری که با آن مواجه بوده ایم ارزیابی نمی تواند انجام گیرد . ولی نسبتا عملکرد شهردار را مثبت قلمداد می کنم . با توجه به انبوه مشکلات ، انتظار آن است که همگرائی بیشتری  بین اعضا صورت بگیرد و همکاری روز افزون شهرداری و شورا را شاهد باشیم و انجام عملیات رفاهی،اجتماعی ، عمرانی و … را با شتاب بیشتر به انجام برسانیم .

وی  همچنین چگونگی مواجه با بحران آب ، تحقیق و تفحص از شهرداری  و پیگیری و ساماندهی کلیه بدهی های شهرداری و مناطق را از اهم برنامه های کمیسیون عمران برای سال جاری را عنوان کرد.

مرادی رییس کمیسیون بودجه شورای شهر اراک نیزهمچنین در این جلسه گفت :اعضای شورای پنجم باید دنبال چرایی این مطلب باشند که چرا افرادی در جامعه علیه شورای پنجم هجمه وارد میکنند. باید مشخص شود مقصود این افراد از این لجن پراکنی و اتهام افکنی و تشویش اذهان عمومی چیست؟ آیا همین هجمه هارا به شورای چهارم هم وارد می کردند؟

مرادی ادامه داد: با این هجمه های بی اساس و دروغی که به شورای پنجم وارد می شود این سوال به ذهن متبادر می شود که شاید این افراد از شهرداری باج خواهی کرده باشند و به اهداف خود نرسیده اند و حالا شروع به لجن پراکنی می کنند.

اینجانب نسبت به مطالب کذب مطرح شده در فضای مجازی به دستگاه قضایی شکایت کرده ام و دیگر اعضا نیز از طریق معاونت حقوقی شهرداری اقدام به شکایت کرده اند.

در این جلسه طوفان محمدی به وضعیت نامناسب سایت شهرداری اشاره کرد و گفت: از نظر محتوا و سازماندهی با شرایط ایده آل فاصله بسیاری وجود دارد و حتی در مقایسه با شهرداری کلانشهرهای  دیگر بسیار ضعیف است.

این امر در تناقض با اصل  شفافیت است ؛ باید شهروندان باید به تمامی گزارشات سالیانه دسترسی داشته باشند. محمدی افزود: کتابخانه دیجیتال  بسیار محدود است و  کتب آموزش شهروندی و کتب شهرسازی اساساً روی این وب سایت  نیست و کتب داستان و عمومی بیشتر در کتابخانه شهرداری قرار دارد درحالیکه  این کتابخانه باید مرجعی برای  اطلاع رسانی و آموزش شهرسازی به شهروندان باشد.

وی همچنین درخصوص ساز و کار مناقصات و انتخاب مشاورین و ناظرین طرح های مطالعاتی گفت: یکی از عمده مشکلات  شهر اراک ساز و کار انتخاب مشاور ، برگزاری  مناقضات  و نظارت بر کیفیت تهیه طرح ها است. انتظار  دارم  با همکاری و همفکری  شورا  این نقیصه  هرچه سریعتر برطرف شود و این ساز و کار روزآمد و کارآمدتر شود.

رحمتی دبیر شورای شهر نیز در این جلسه گفت:انتظار داریم سازمان سرمایه گذاری شهرداری که جدیدا تاسیس شده به صورت جدی بر کشف ظرفیت ها و پتانسیل های مغفول مانده در بخش سرمایه گذاری خصوصی در سال 97 اقدام کند. رحمتی افزود: این سازمان را یک سازمان اقتصادی و اثرگذار می دانیم. باید هماهنگی و یکپارچگی در حوزه سرمایه گذاری و مشارکتها صورت بگیرد تا فرصتها به خوبی شناخته شده و از آنها بهره برداری شود. شهردار اراک نیز در نخستین جلسه صحن رسمی گفت: کمبود منابع مالی مانع پرداخت مطالبات ورزشکاران باشگاه شهرداری اراک شد.

داوود تاجران به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در نوروز 97 پرداخت و هفت سین سیار، برگزاری بازی های بومی محلی، رنگ آمیزی شهر، برگزاری جشنواره گل لاله، تخم مرغ رنگی، گالری موزه، نصب نیمکت و المان های نوروزی و نورپردازی را بخشی از اقدامات انجام شده دانست.

وی با اشاره به افزایش 30 درصدی اسکان مسافران در اراک و برگزاری تور اراک گردی و راه اندازی آب نمای پارک ها در طول نوروز گفت: در 29 اسفند شهرداری اراک با جمع آوری 620 تن پسماند رکورد زد و همچنین در روز سیزده فروردین 30 هزار سبزه معادل 16 تا 20 تن سبزه از شهروندان تحویل گرفته و در قالب چالکود استفاده شد.

تاجران در ادامه به اقدامات انجام شده در سال 96 اشاره کرد و افزود: احداث 4 تقاطع غیرهمسطح در شهر اراک در برنامه کاری قرار دارد که در حال حاضر پل شهید صیدی 85 درصد، پل علم الهدی 64 درصد، پل ورزش 74 درصد و پل شریعتی 62 درصد پیشرفت دارد.

وی با اشاره به تزریق 26 میلیارد تومان منابع مالی به این پروژه ها در سال گذشته و تزریق ماهانه یک میلیارد تومان به پروژه پل ورزش و شریعتی بیان کرد: پارکینگ طبقاتی آفتاب نیز در مراحل آماده سازی است و تلاش داریم کلیه هزینه های دریافت شده از شهروندان جهت کسر پارکینگ به افزایش پارکینگ اختصاص یابد.

تاجران درخصوص سرمایه گذاری انجام شده در شهر تصریح کرد: در سال گذشته سرمایه گذاران برای ایجاد فروشگاه زنجیره ای در 4 نقطه از اراک اعلام آمادگی کردند، هیات چینی نیز برای سرمایه گذاری جذب شد، همچنین در 6 نقطه از شهر با مشارکت بخش خصوصی میدان تره بار محلی ایجاد خواهد شد که برای تصمیم و تصویب نهایی به شورا معرفی می شوند، کلیه مقدمات اینکار سال گذشته فراهم و امسال انجام خواهد شد.

وی در خصوص مطالبات ورزشکاران باشگاه شهرداری تصریح کرد: در پایان سال به دلیل مشکلات مالی امکان پرداخت مطالبات ورزشکاران مهیا نشد اما امروز در نشستی توافقاتی شد که مطالبات خرد به مرور پرداخت و در صورت امکان مطالبات کلان در قالب تهاتر پرداخت شود.

شهردار اراک درخصوص پروژه 90 هکتاری نیز اظهار کرد: پروژه در دستور کار است و تصمیم بر این است به صورت 65 درصد توسط شهرداری و 36 درصد مالکان کار انجام شود اما نکته مهم در این راستا تعیین شوارع و دسترسی است که پس از آن کار آغاز می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*