پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
قوانین دست و پاگیر اصلاح شود
استان مرکزی

قوانین دست و پاگیر اصلاح شود

سردبیر مجازی
19 فروردین 1397
بازدید: 162
نظرات: 0

ضرورت بسترسازی حمایت از کالای داخلی

قوانین دست و پاگیر اصلاح شود

  • زهره صادقی
گروه اقتصاد و صنعت

 

انتخاب شعار امسال توسط رهبری تحت عنوان «حمایت از کالای ایرانی» در شرایطی صورت گرفت که اقتصاد و معیشت مردم در شرایط سختی قرار گرفته است و از آنجایی که مسئله ی معیشت مردم در اولویت برنامه های هر دولت و کشور قرار دارد انتظار می رود مسئولان و تصمیم گیران کشور با عزمی جدی و راسخ، ایجاد بسترهای توسعه ی تولید کالای ایرانی با کیفیت مطلوب و رضایت بخش را در اولویت قرار داده و فراهم نمایند.

نماینده ی خمین در این خصوص در گفتگو با ایرنا اظهار داشته است: حمایت از کالای ایرانی، راهبردی کلیدی است که تحقق آن باعث رونق بازار کسب و کار در کشور می شود.

وی تاکید کرده است: انتخاب شعار سال توسط رهبری با توجه به نیاز و ضرورت جامعه انجام گرفت که باید تجاری سازی تولیدات رقابت پذیر و برخورد با مافیای قاچاق مورد توجه ویژه قرار گیرد. چرا که این موارد به عنوان حلقه های مفقوده ی حمایت از کالای ایرانی می باشند و مدیریت کلان کشور می بایست در این زمینه برنامه ریزی اصولی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت برین ساز نیز در گفتگو با عطریاس در خصوص ضرورت بسترسازی حمایت از کالای داخلی گفت: اولین و مهمترین مسئله این است که نرخ ارز در کشور منطقی باشد و متناسب با تورم باشد.

شاه محمدی افزود: اقتصاد ایران، اقتصادی جنگ زده است بنابراین برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان، بنده معتقدم باید با اعطای تسهیلات، به روند احیای صنایع و واحدهای مولد کمک شود و از آنها حمایت شود تا به تولید مطلوب و با کیفیت دست یابند.

وی تصریح کرد: اگر نرخ دلار متناسب با نرخ تورم داخلی افزایش یابد به این ترتیب، نیاز به تعزیرات و مبارزه با قاچاق کالا و … نیست.

وی ادامه داد: یکی از علل کسری بودجه در کشور ما، دولت بزرگ است. دولت باید طی یک فرایند 10 ساله کوچک شده و یک دولت الکترونیکی کارآمد شود. چرا که توسعه، لحظه ای و آنی اتفاق نمی افتد و باید گام به گام به سوی توسعه مطلوب حرکت کنیم.

مدیرعامل برین ساز بیان کرد: راهکارهای توسعه در دنیا حل شده و هر ملتی که اراده کند می تواند در توسعه، موفق شود.

وی گفت: نباید در کشور، خود را معطل طراحی مدل توسعه کنیم چرا که توسعه در دنیا به عنوان یک علم تلقی می شود و عمومی شده است.

شاه محمدی افزود: پیش شرط های لازم برای حمایت از تولید این است که حاکمیت آن را بپذیرد، باید بپذیریم که این یک راه طولانی است و با چند بخشنامه و سخنرانی علمیاتی نمی شود؛ آحاد ملت برای پیشرفت و موفقیت، آمادهتحمل ریاضت باشند و در نهایت، تولید که برون داد توسعه یافتگی است را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و دنبال کنیم.

مدیرعامل اشتعال نیز اظهار داشت: اصلاح قوانین در کشور برای حمایت از محصول ایرانی یک ضرورت است.

وی افزود: باید قوانین دست و پاگیر تعدیل یابند و شفافیت لازم برای سرمایه گذاری، توسعه، پیشرفت و اشتغال ایجاد شود. این ها زیرساخت های شعار سال جاری است تا بتوان کالایی با رعایت کیفیت لازم و قیمت تمام شده ی مطلوب تولید کرد تا هم تولید کننده با انگیزه بیشتر فعالیت کند، هم مصرف کننده با رغبت بیشتری بخرد و هم سرمایه گذار با توجیه منطقی، سرمایه گذاری نماید.

مژگان بیان کرد: برای توسعه و رهایی از وضعیت فعلی اقتصادی، راهی جز ورود به تجارت جهانی نداریم و باید وارد این عرصه شویم چرا که در غیر اینصورت هیچ سرمایه گذار و تکنولوژی وارد کشور ما نخواهد شد و متقابلا هیچ کالای ایرانی نیز در بازارهای جهانی عرضه نخواهد شد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*