پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
یک درصد به نفع ساوجی ها
اجتماعی

یک درصد به نفع ساوجی ها

سردبیر مجازی
27 فروردین 1397
بازدید: 110
نظرات: 0

نماینده مردم ساوه درمجلس از پیگیری ها برای رفع مشکلات درآمدی شهرداری این شهر می گوید

یک درصد به نفع ساوجی ها

سینا علیدادی،گروه شهری

پرداخت سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده به استانداری، بندی از برنامه ششم توسعه است که مورد انتقاد مسوولان شهری و برخی نمایندگان مجلس می باشد، موضوعی که مدیران دولتی از همان ابتدا، آن را نظارت دقیق بر هزینه کرد شهرداری ها می دانستند اما مخالفان این بند از برنامه ششم توسعه بر این باورند که شهرداری ها نباید برای گرفتن حق خود درگیر پیچ و خم اداری شوند و از سوی دیگر حق شهرداری شهرهای کوچک که از جهات مختلف برابر با شهرداری مرکز استان نمی باشند آنچنان که باید پرداخت نمی شود، امری که رئیس شورای شهر ساوه از همان آغاز به کار شورای پنچم نسبت به آن اعتراض کرد.

بیعدالتی در حق ساوجی ها

سعید کریمی، رئیس شورای شهر ساوه اجرای قانون تجمیع مالیات بر ارزش افزوده را مهمترین چالش شهر ساوه دانست و گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه و  قانون تجمیع مالیات بر ارزش افزوده مقرر شده که درآمدهای همه شهرهای استان در مرکز استان تجمیع و بر اساس شاخص جمعیت میان شهرها توزیع شود. قطعا نمایندگان مجلس در راستای عدالت محوری این موارد را مصوب کرده‌اند اما اجرای آن نهایت بی‌عدالتی و بی‌انصافی در حق ساوجی ها است.

کریمی ادامه داد: اجرای این قانون موجب شده تا بودجه شهرداری ساوه به میزان یک پنجم کاهش یابد و این شهرداری با چالش جدی در حوزه مالی رو به رو شود.

طی چهار ماه پایانی سال گذشته صحت گفته های رئیس شورای شهر ساوه به اثبات رسید به طوری که طبق آنچه که کارکنان شهرداری این شهر مطرح کرده اند «پرداخت حقوق و بعضا عیدی آن ها بارها با تعویق های مکرر رو به رو شده است»، تعویق هایی که با نگاه اجمالی به حجم بدهی های بر جای مانده از دوره سابق مدیریت شهری ساوه و مسئله ارزش افزوده این شهر که طبق شنیده ها میلیاردها تومان از بودجه شهرداری ساوه کاسته است، شاید بتوان آن را توجیه کرد.

حال نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عطریاس از راه حل های جبران این مهم می گوید.

مجمع نمایندگان استان مرکزی پیگیر رفع مشکلات شهرداری ها است

محمدرضا منصوری، نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارزش افزوده مجموع استان در سال گذشته نصف شده است، گفت: باتوجه به افزایش صادرات شرکت های تولیدی استان مرکزی و از آنجایی که ارزش افزوده از شرکت های صادر کننده دریافت نمی شود میزان ارزش افزوده استان مرکزی تقریبا پنچاه درصد کاهش یافته است.

منصوری ادامه داد: شهرداری ساوه در دوره جدید شوراها کار خود را با بدهی سنگینی قریب به پنجاه میلیارد تومان آغاز کرد به طوری که درحال حاضر تیم مدیریت شهری ساوه با مسائل و مشکلات متعددی دست و پنچه نرم می کند که یکی از این مشکلات امور مربوط به بحث مالیات بر ارزش افزوده است.

این عضو مجمع نمایندگان استان مرکزی اعضای این مجمع را پیگیر رفع کمبودهای شهرداری ها دانست و گفت: نمایندگان استان در حوزه های انتخاباتی خود همواره به دنبال برطرف کردن کمبودهای حوزه مدیریت شهری هستند که در این راستا اقداماتی نظیر اعطای آسفالت رایگان، ماشین آلات و حتی دریافت وام های بلاعوض از سوی وزارت کشور انجام و یا پیگیری شده است.

منصوری اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی به منظور حمایت از مدیریت شهری قانونی را مصوب کرده که یک درصد از فروش صنایع به درآمد همان شهری اختصاص یابد که در آن فعالیت می کند لذا باتوجه به این قانون و وجود شهرک صنعتی کاوه در شهرستان ساوه، قطعا کمک شایانی به درآمد شهرداری ساوه می شود.

وی افزود: بنده از این موضوع که شهرداری فعلی ساوه تا چه میزان بدهی های گذشته را پرداخت کرده اطلاع دقیقی ندارم اما امیدوار هستم با تحقق قانون مذکور بسیاری از مسائل موجود حل شود.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجایی که شورای شهر دوره پنچم ساوه هفت ماه است که فعالیت خود را آغاز کرده نمی توان به طور قطع عملکرد تیم مدیریت شهری جدید را مورد بررسی قرار داد به طوری که امروز نه می توان گفت که عملکرد شهرداری ساوه مناسب بوده و نه می توان این عملکرد را منفی ارزیابی کرد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*