پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
برنامه ما، توسعه و گسترش حزب در استان است
استان مرکزی

برنامه ما، توسعه و گسترش حزب در استان است

سردبیر مجازی
27 فروردین 1397
بازدید: 183
نظرات: 0

حسن لک دبیر حزب آزادی استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس:

برنامه ما، توسعه و گسترش حزب در استان است

عماد کریمی، گروه سیاسی

احزاب یکی از اصلی ترین  نهاد های غیر دولتی تضمین کننده دموکراسی های متکثر و ضامن اطمینان گردش قدرت در میان نیرو های سیاسی متنوع است؛فلذا اینکه احزاب ساختاری دموکراتیک داشته باشند ، امری بسیار خطیر و ضروری است.

در کشور ما ضعف نهادینه شده احزاب و نبود دامنه اجتماعی آنان ضربات جبران ناپذیری اول به جامعه فعالان و نخبگان سیاسی و به موازات آن به اقشار اجتماعی وارد کرده و می‌کند.همواره در غیاب احزاب ریشه دار و تنومند،رفتار پوپولیستی سیاستمردان رشد فزاینده ای کرده و موجب انباشت مطالبات جامعه خواهد شد نتیجتا هم، کانال انتقال خواست های جامعه به راس حاکمیت مسدود میشود.

در این میانه احزاب بی بدنه تبدیل به شرکت های سهامی شده که برای کسب قدرت سیاسی به جای پرداخت به جذب لایه های جامعه ، هدف خود را بیشتر معطوف به رایزنی در سطوح صاحبان قدرت می‌کنند؛لذا مدیران میانی و بلند پایه که با تشکل هایی بدون هرگونه عقبه اجتماعی روبرو می‌باشند،پس دلیلی برای تامین نظرات این احزاب تک نفره وجود ندارد.

پیرامون این موضوع  و نقش احزاب در گستره منطقه ای با حسن لک دبیرحزب  تازه تاسیس آزادی در استان مرکزی به گفتگو نشسته ایم  تا فرایند تاسیس و حواشی راه اندازی  آن را از زبان دبیر این حزب بشنویم ،لک طی حکمی از سوی مجید محتشمی دبیرکل حزب آزادی به عنوان نماینده این حزب در استان معرفی شده است

حزب آزادی از چه زمانی تشکیل شده است و وضیعت فعالیت آن در عرصه کشوری چگونه است؟

تاریخ تاسیس این حزب  در دوره اصلاحات می‌باشد و درواقع از احزاب اصلاح طلب است  تاریخ دقیق آن برمی‌گردد به 8/1/1380 که مجوز تاسیس را از وزارت کشور دریافت نموده اند. دبیرکل این حزب مجید محتشمی از استانداران سابق است که در چند استان مسئولیت داشته است،شعب استانی این حذب  در سال های گذشته فعال شده و در استان هایی از جمله گیلان، مازندران و گلستان توسعه تشکیلاتی داشته است.این حزب از زمان تاسیس به عضویت شورای همالهنگی در آمده است و دبیر کل فعلی آن نیز سخنگوی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در کشور است.

آقای لک لطفا درباره پیشینه این حزب در استان، چگونگی تشکیل آن توضیح دهید؟

حدود دو سال پیش قبل از تشکیل شورای سیاست گذاری ،ایرج رضایی با مسئولین  حزب صحبت های مقدماتی و مکاتبات مختصری داشتتند که طی آن نامه ای  مبنی بر حکم انتصاب ایشان به عنوان دبیر حزب در استان ارسال می‌شود ولیکن با توجه به عضویت همزمان ایشان در شورای مرکزی حزب مردمسالاری در استان و کشور  و ابلاغ قانون جدید احزاب عضویت همزمان در دو حزب امری غیر قانونی و فراتر از آن بر خلاف اساسنامه دو تشکل (حزب مردمسالاری و حزب آزادی) می‌باشد،کم لطفی این دوستان و عدم اطلاع  رسانی مناسب پیرامون عضویت در حزب مردمسالاری موجب صدور این حکم از سوی دبیرکل آزادی بوده است. پس از نظر قانون احزاب و اساسنامه مصوب کمیسون ماده احزاب این حکم لغو می‌باشد تازمانی که ایشان از یکی از دو حزب استعفا کند. پس از گذشت دو سال و مسکوت ماندن مسئله موضوع ، آقای رضایی شخصی به نام عباس بادرستانی را به عنوان جایگزین خود معرفی می‌کنند و بعد از مدتی و گفت و گوهای زیادی که ایشان داشتند مجید محتشمی هیچ گونه حکمی مبنی بر انتصاب ایشان برای تصدی دبیری این حزب در استان صادر نمی‌کند.

شما چگونه به عنوان  دبیر این حزب معرفی شدید؟

بنده با توجه به آشنایی قبلی که داشتم و صحبت هایی که با حزب در مرکز داشتم حکمی از سوی دبیر کل دریافت کرده و رسما به مراجع مربوطه به عنوان دبیر حزب معرفی شدم؛ اخیرا نیز کانال اصلاحات خبر مرکزی  در گفتگویی با محتشمی صریحا اعلام شد که حسن لک به عنوان تنها نماینده این حزب در استان می باشد ، اما پس از آن به عناوین مختلف بیانیه ها و مواضعی را علیه دولت و حتی شورای شهر منتشر کردند. پس از انتصاب رسمی اینجانب چندین نوبت با مسئولین این امر از جمله آقای حقیقی،شماعی معاونت سیاسی استاندار،آقای فراهانی مدیرکل سیاسی استانداری و آقای زارعی معاون سیاسی فرماندار اراک  ملاقات هایی داشته ام و این اشکالات و بی اخلاقی ها را اطلاع دادم و درخواست دادم به ایشان تذکر داده شود که امیدوارم موضوع مرتفع شود در غیر این صورت حق شکایت نزد مراجع قانونی را همچنان  برای خود محفوظ می‌دانیم.

آقای لک آیا این حزب هم اکنون یا پیش از آن در شورای هماهنگی فعالیتی داشته اند؟

در گذشته که حضوری  در شورای هماهنگی نداشته اند اما گویا یک بار در اواخر سال گذشته به نشست شورای مذکور رفته اند زمانی که هیئت رئیسه شورا درخواست معرفی نامه خود را می کند ایشان اعلام  می‌کند احکام خود را همراه نیاورده است،به جز این جلسه حضور دیگری نداشته اند و در همین جلسه هم رای گیری یا مصوبه خاصی هم انجام نشده است.

چشم انداز و برنامه شما برای فعالییت این حزب در استان چیست؟

قطعا برنامه ها و تدابیری برای توسعه و گسترش تشکیلات در استان مرکزی داریم و در همین راستا جلسه ای با حقیقی معاون سیاسی و اجتماعی  استاندار داشته و از ایشان درخواست تسریع صدور فعالیت را داشتیم تا رسما بتوانیم در اراک و سایر شهرستانهای تابعه استان این برنامه ها را پیگیری کنیم.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*