پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
تمام وکمال در اختیار تولید و صنعت استان هستیم
استان مرکزی

تمام وکمال در اختیار تولید و صنعت استان هستیم

سردبیر مجازی
27 فروردین 1397
بازدید: 149
نظرات: 0

استاندار مرکزی درنشست با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و اعضای اتاق بازرگانی اراک

تمام وکمال در اختیار تولید و صنعت استان هستیم

زهره صادقی گروه اقتصاد و صنعت

نشست نوروزی استاندار مرکزی با فعالان اقتصادی، به همت اتاق بازرگانی اراک برگزار شد. در این نشست که جمع کثیری از مدیران استانی و فعالان اقتصادی، صنعتگران و تولیدکنندگان استان حضور داشتند رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با تاکید بر اهمیت حمایت از تولید کالای ایرانی با حمایت جدی و پر قدرت دولت از تولیدکنندگان داخلی گفت: برنامه حمایت از کالای ایرانی با حضور معنادار و قدرتمند دستگاه های فرهنگی و رسانه ها کامل می شود.

منوچهرتوسطی افزود: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی بدون ساماندهی واردات و مبارزه با قاچاق کالا امکان پذیر نیست و قوای سه گانه باید نسبت به این مسئله مهم وحدت رویه داشته باشند.

وی با اشاره به بالا بودن نرخ بهره تسهیلات بانکی، آن را از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان عنوان کرد و ادامه داد: این مسئله می بایست بطور جدی از سوی دولت و بانک مرکزی مورد بازنگری قرار گیرد.

توسطی گفت: ارتباط سازنده ی صنعت با دانشگاه مهمترین برنامه ی پارلمان بخش خصوصی استان در سال جاری می باشد که در این راستا، جذب 400 کارآموز دانشگاهی در واحدهای تولیدی و ایجاد 600 واحد تولیدی R&D هدفگذاری شده است.

وی در خصوص وضعیت نرخ ارز در کشور اظهار داشت: از دولت انتظار می رود در خصوص تک نرخی کردن ارز تصمیم جدی بگیرد اگرچه اکنون دیر نشده اما باید برنامه ریزی صورت گیرد تا این نرخ حفظ شود.

رئیس اتاق بازرگانی اراک  در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: بدون توجه به ساماندهی واردات و جلوگیری از قاچاق کالا، حمایت از کالای ملی تحقق پیدا نمی کند مگر با توجه مسئولان و تصمیم گیران.

وی بیان کرد: میانگین قاچاق کالا در دنیا 5 درصد است که این نشان دهنده ی وجود قاچاق در همه جای دنیاست ولی این مسئله در ایران پذیرفتنی نیست و باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

درادامه، مقدسی، نماینده ی اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در این نشست اظهار داشت: مجلس با تمام توان از کالای با کیفیت حمایت می کند و در سال جاری نباید فعالیت هایی که در توان شرکت های داخلی است به تولیدکنندگان سایر کشورها واگذار شود.

وی افزود: اگرچه در 2 سال گذشته اقدامات قابل توجهی در راستای مبارزه با قاچاق کالا انجام شده اما طبق آمار منتشر شده از قاچاق کالا، میزان این قاچاق بین 12 تا 15 میلیارد دلار است که ادامه ی این روند برای تولید داخلی بسیار مشکل آفرین است.

مقدسی ادامه داد: تصمیم دولت برای ثبات نرخ ارز بسیار به جا بود اما باید ضمانت کنند که اگر نرخ ارز نوسان پیدا کرد دولت، اختلاف رقم آن را به فعالان اقتصادی پرداخت کند.

وی  تاکید کرد: دولت باید به سپرده های ارزی، سود مناسب اختصاص دهد تا برای سرمایه گذران ارزی ایجاد انگیزه شود.

استاندار مرکزی نیز با حضور در جمع فعالان اقتصادی استان با اشاره به رقم درآمد کشور از محل صادرات غیرنفتی گفت: درآمد کشور در سال گذشته بیش از 100 میلیارد دلار بود که حدود 52 میلیارد دلار آن از محل صادرات غیرنفتی بدست آمده و این در نوع خود بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به نوسانات نرخ ارز، آن را عجیب و غیر منتظره عنوان کرد و بیان داشت: اینکه در شرایط نوسانات بازار ارز، دولت تصمیم به تک نرخی شدن ارز می گیرد اتفاق بسیار خوبی است که اگر دولت پای این تصویب بایستد، تولیدکنندگان و صنعتگران و کشاورزان که با مصرف ارز سروکار دارند می توانند موفق تر عمل کنند البته که تولیدکنندگان نیز می بایست با سیاست های اعمالی دولت همراه باشند تا بر التهابات ارز غلبه کنند.

آقا زاده ادامه داد: درست است که التهاب نرخ ارز برای تولید کننده و صنعتگر، دغدغه ی بزرگی است که در سه دهه ی اخیر با آن مواجه بوده ایم اما امیدواریم شاهد یک سیاست تثبیت و منطقی و عاقلانه در بازار ارز باشیم.

وی خاطرنشان ساخت: پیش بینی افزایش درآمد استان از یک میلیارد دلار به 5/1  میلیارد دلار در سال جاری می باشد که این مهم مشروط بر رفع دغدغه ی تامین ارز برای تولیدکننده و صادرکننده می باشد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: تقویت تولیدات داخلی و تعامل تولیدکنندگان با دولت و نیز ایجاد تولیدات رقابتی، پاسخ قاطعی است برای کسانی که نمی خواهند بنیان های اقتصاد ایران استحکام داشته باشند.

وی گفت: مجموعه  استانداری بطور کامل در اختیار تولید و اقتصاد و صنعت استان است و در سال 97 نیز با شدت و حدت بیشتری در کنار تولیدکنندگان خواهیم بود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*