پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
28 دی 1397
یادداشت

خصوصی سازی دانشگاهها در دولت های یازدهم و دوازدهم

سردبیر مجازی
30 فروردین 1397
بازدید: 108
نظرات: 0

خصوصی سازی دانشگاهها در دولت های یازدهم و دوازدهم

سرمقاله
سهیل نوروزی ، روزنامه نگار

چنانکه بارها به مسائلی مانند خرید مدرک، ثبت نام به شرط مدرک پرداخته شده است که چندی پیش وزیر علوم نیز به این اخبار واکنش نشان داده اند. سوی دیگر تبدیل دانشگاه به تجارتخانه در ایجاد پردیس های خودگردان دانشگاه هاست که به طور قانونی اقدام به گرفتن هزینه های گزاف از دانشجویانی که توانایی مالی بسیار بالاتری نسبت به سایر دانشجویان دارند می کنند و پس از اتمام تحصیل، مدرک همان دانشگاه مبدا به آنها داده میشود که این فرآیند به طور مستقیم عدالت آموزشی را هدف قرار داده است.
نکته مهمی که ممکن است در این زمینه فراموش شود وجود کسری بودجه در آموزش عالی و دانشگاه هاست.
اما برای جبران این کسری بودجه راهکارهایی غیر از دریافت شهریه و افزایش شدید هزینه های دانشجویی مانند تلاش برای تغییر مدلهای اقتصادی در دانشگاه به سمت فروش فناوری، صنعت و دانش وجود دارد که متاسفانه هنوز تلاشی در این زمینه انجام نشده است و چشم مسئولان به جیب های خالی دانشجویان دوخته شده است.
این نقض عدالت آموزشی، خود را در درجه اول در فضای دانشگاه و در درجه دوم در فضای جامعه نشان می دهد. دانشجویی که هر چند وقت یکبار از افزایش قیمتی در دانشگاه مطلع میشود، میداند که سفره و زیست دانشجویی اش کوچکتر و سخت تر از گذشته می شود و دغدغه ای به دغدغه های سابقش افزوده می شود. که هم اکنون با کاهش رشد علمی دانشگاه ها، دورتر شدن دانشگاه ها و دانشجویان از فضای سیاسی و افزایش میزان افسردگی دانشجویان بیش از پیش شاهد اثبات تاثیرات ویرانگر و جبران ناپذیر خصوصی سازی در فضای دانشگاه و بر دانشجویان هستیم.
از منظر اجتماعی، کار کردن و تحصیل همزمان دانشجویان باعث ایجاد نابرابری شغلی و درآمدی برای آنهاست، زیرا دانشجو برای تامین هزینه به اصطلاح رایگان خود حاضر است ساعت های بیشتر را با حقوق کمتر کار کند. ایجاد شغل های فصلی، کاذب و یا مخرب که باز هم دانشجویان حاضر به انجام آنها با درآمد کمتر و ساعات کاری بالا هستند مانند: تهیه مقالات و پروژه های علمی و دستفروشی و سایر شغل هایی که تنها هدف دانشجویان از انجام آنها تامین هزینه تحصیل و معاش میباشد.
با تمام این نتایج، دانشجویان هنوز امید خود را به فضای دانشگاه برای تغییر از دست نداده اند و امیدوارند که وزارت علوم صدای حق خواهی آنها را شنیده و اقدامی مثبت در اجرای اصل 43 قانون اساسی و بازگرداندن عدالت به فضای آموزش عالی انجام دهند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*