پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
28 دی 1397
اجتماعی

فوتبال اراک سند دار می شود

سردبیر مجازی
2 اردیبهشت 1397
بازدید: 110
نظرات: 0

با پیگیری شورای شهر پنجم ؛

فوتبال اراک سند دار می شود

سینا علیدادی گروه شهری

صحن رسمی این هفته شورای اسلامی شهر اراک در راستای پیگیری وضعیت سند دار شدن املاک کوی امام علی (ع) میزبان رئیس بنیاد مسکن شهرستان اراک بود، میزبانی که در آن بر افزایش امکانات رفاهی این منطقه تاکید شد چرا که تمامی حاضران بر این باور بودند که در صورت عدم تحقق این مهم در یک بازه زمانی چند ساله تمامی مناطق شهری اراک دچار بحران هایی همچون معضلات اجتماعی منطقه فوتبال خواهند شد. آنچه که در ادامه می آید بخشی از سخنان مطرح شده در صحن رسمی پارلمان شهری اراک می باشد.

مشکلات بسیاری در منطقه فوتبال موج میزند

فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در ابتدای صحن علنی شورا با اشاره به اینکه تیم مدیریت شهری می بایست پیگیر رفع مشکلات ساکنان کوی امام علی (ع) باشد، گفت: یکی از معضلات اصلی منطقه فوتبال عدم وجود سند املاک آن منطقه می باشد که رفع این معضل می بایست با جدیت دنبال شود.

فلک افلاکی ادامه داد: متاسفانه سال ها است که مشکلات بسیاری در منطقه فوتبال موج میزند و از آنجایی که این منطقه از مناطق حاشیه ای شهر اراک به حساب می آید امکانات شهری به صورت مناسب در آن وجود ندارد به طوری که امروز عدم وجود امکانات رفاهی، معضلات بسیاری را در منطقه فوتبال به وجود آورده است.

وی افزود: یکی از معضلات اصلی کوی امام علی (ع) یا همان منطقه فوتبال که باید در اسرع وقت رفع گردد، نبود سند در املاک این منطقه است، املاکی که باتوجه به ساخت غیرقانونی آن ها طبیعتاً فاقد امکانات آب، گاز و برق می باشند.

رئیس شورای شهر اراک اظهار کرد: یکی دیگر از معضلات منطقه فوتبال وجود ناهنجاری های اجتماعی است که به دلیل نبود ساختار شهری مناسب در این منطقه به وجود آمده است که البته این موضوع نیازمند همکاری همه جانبه مدیران و تمامی دستگاه های ذیربط است.

روز به روز معضلات اجتماعی منطقه فوتبال روبه افزایش است

رییس بنیاد مسکن شهرستان اراک نیز که در این جلسه میهمان صحن رسمی شورای شهر بود خواستار توجه ویژه به کوی امام علی(ع) شد و عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته جلساتی برای صدور اسناد مالکیتی منازل مسکونی کوی امام علی(ع) برگزار شد چرا که بحث اسناد مالکیتی موانعی را در منطقه ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه انتظار می رود که با رفع موانع صدور اسناد مالکیت روند لازم جهت احیای بافت فرسوده مهیا شود، افزود: تا پایان سال گذشته با همکاری اداره ثبت اسناد، شهرداری اراک و راه و شهرسازی شش سند صادر شد.

بیات تصریح کرد: براساس جلسات برگزار شده مقرر شد تا پنجشنبه هفته جاری کارگزار و دفتر صدور سند در منطقه استقرار یابد.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی که احتمال مهاجرت روستاییان به مناطق شهری را به دنبال دارد، گفت: مهاجرت عموما منتهی به اسکان روستاییان در مناطق حاشیه ای شهرها می شود که باید مدیریت لازم در این راستا اعمال شود.

رییس بنیاد مسکن شهرستان اراک بیان کرد: روستای مهردشت(گاوخانه) با توجه به توسعه ای که در آن صورت گرفته احتمال الحاق به شهر را دارد که با استقرار کانکس پلیس و مدیریت شهرداری می توان از ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه جلوگیری کرد و اگر الحاقی در آینده مطرح شد شهرداری با سهولت و آسودگی این الحاق را بپذیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید نسبت به کوی امام علی(ع) اراک نگاه ویژه و دغدغه مندی بیشتری داشت، اظهار کرد: اگر رسیدگی به این منطقه افزایش نیابد روز به روز آسیب اجتماعی این منطقه به مرکز شهر تسری خواهد یافت و درخواست می شود نسبت به این منطقه عنایت ویژه ای اعمال شود و فضاسازی لازم شهری و توسعه فضای سبز در این منطقه در نظر گرفته شود.

بیات ادامه داد: برای پیگیری مسئله سنددار شدن املاک منطقه فوتبال مقرر شده هر پنجشنبه جلسه ای در دفتر فنی استانداری تشکیل شده است.

مدیریت شهری یکپارچه وجود ندارد

طوفان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک نیز در خصوص سند دار شدن املاک منطقه فوتبال، گفت: سند دار شدن املاک منطقه فوتبال برعهده سازمان ثبت اسناد است و دخالت شهرداری در این موضوع سبب تداخل مسئولیت ها می شود.

محمدی ادامه داد: باید توجه داشت که این منطقه جزو بافت فرسوده به حساب می آید و پیگیری آن برعهده استانداری است لذا تقاضا دارم که برای جلوگیری از بروز تداخل امور مشخص شود هر دستگاهی چه وظایفی را باید برای رفع معضلات منطقه فوتبال انجام دهند.

متاسفانه درحال حاضر مدیریت شهری یکپارچه وجود ندارد و نباید برای رفع یک مشکل، معضلات جدیدی را به وجود آورد.

شهرداری آنچنان که باید به منطقه فوتبال توجه ندارد

پیمان رشیدی، دیگر عضو شورای شهر اراک نیز ضمن انتقاد از اینکه شهرداری در رسیدگی به کوی امام علی (ع) کوتاهی می کند، گفت:  متاسفانه باید گفت که شهرداری آنچنان که باید به منطقه فوتبال توجه نمی کند. طی سالیان گذشته مدیریت شهری همواره در توزیع یکسان امکانات در تمامی مناطق شهری سخن گفته لذا این امر می بایست توسط شورای شهر دوره پنچم اراک نیز اعمال شود.

رشیدی ادامه داد: زیبا سازی شهری تنها مختص به مرکز شهر نیست. نمی توان خیابان ملک را چراغانی کرد اما منطقه فوتبال را با بیش از پنچاه هزار نفر جمعیت نادیده گرفت و به مسائل زیبا سازی شهری در این منطقه بی تفاوت بود.

وی افزود: بنده معتقد هستم که شهرداری آنچنان که باید به منطقه فوتبال توجه ندارد، نمونه آن خط های ویژه اتوبوس رانی است که می بایست تردد و عبور و مرور وسایط نقلیه عمومی در منطقه فوتبال با برنامه ای جامع تسهیل گردد.

می توان از فوتبال به عنوان بام اراک استفاده کرد

آجرلو، عضو شورای شهر اراک نیز بیشترین توجه خود را به این منطقه دانست و گفت: امیدوارم با همراهی فرماندهی نیروی انتظامی استان مرکزی که هفته گذشته میهمان شورای شهر اراک بوده، مسائل مربوط به حضور نیروهای انتظامی در فوتبال حل گردد و کانکس های استقرار نیروهای انتظامی هر چه زودتر در این کوی استقرار یابند.

وی ادامه داد: فوتبال موقعیت مناسبی از نظر سرمایه گذاری دارد به طوری که می توان از برخی زمین های این منطقه به عنوان بام اراک استفاده کرد و محلی تفریحی در آن احداث کرد.

چرا از اجرایی شدن طرح جامع شهر اراک جلوگیری می شود؟

در پایان بحث روند سند دار شدن املاک کوی امام علی (ع) ایرج رضایی، عضو شورای شهر اراک با مطرح کردن این سوال که چرا از اجرایی شدن طرح جامع شهر اراک جلوگیری می شود، گفت: بنده از استانداری مرکزی گلایه مند هستم که چرا طرح جامع شهر اراک را پس از گذشت ده سال هنوز تحویل نداده و حتی از اجرایی شدن آن جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: باید بررسی شود که چه کسانی سبب عدم توسعه شهری اراک شدند .اگر این موضوع مورد بررسی قرار نگیرد به مرور زمان شاهد بروز معضلات اجتماعی در تمامی نقاط شهر اراک خواهیم بود.

از زباله سوز برق تولید می کنیم

در پایان این نشست تاجران، شهردار اراک گفت: به زودی مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی اراک اخبار مثبتی را دریافت می کنند.

وی در ادامه به تفاهم نامه منعقد شده با شرکت ماشین سازی اراک به منظور تولید یک دستگاه زباله سوز بیمارستانی شش تنی اشاره کرد و گفت: میزان تولید پسماند بیمارستانی شهرستان اراک روزانه حدود 6 تا 7 تن است که با توجه به کارنامه موفق شرکت ماشین سازی اراک در این حوزه، رایزنی هایی جهت تولید این دستگاه در این شرکت انجام گرفت و خواستار موافقت شورا جهت ورود به فاز عملیاتی تفاهم نامه هستیم.

وی بیان کرد: در این راستا خواستار تولید یک دستگاه زباله سوز بیمارستانی با ظرفیت 10 تن هستیم که با این اقدام می توان پسماند های بیمارستانی شهرهای اطراف شهرستان اراک را نیز تحت پوشش قرار داد و این دستگاه به عنوان زباله سوز مادر عمل کند.تاجران افزود: باتوجه به اینکه شرکت ماشین سازی اراک مذاکرات فنی با شرکت فرانسوی و کره ای را به انجام رسانده این شرکت ها نیز برای ارائه تکنولوژی خود به صورت عملیاتی اعلام آمادگی کرده اند.

وی اضافه کرد: درنظر داریم که در فاز دوم، فرایند امحای زباله به شبکه برق متصل و در این فرایند برق تولید شود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*