پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
سرپرست خانه جوان استان به بهانه فرا رسیدن روز جوان
اجتماعی

سرپرست خانه جوان استان به بهانه فرا رسیدن روز جوان

Virtual editor
8 اردیبهشت 1397
بازدید: 429
نظرات: 0

 سرپرست خانه جوان استان به بهانه فرا رسیدن روز جوان از برنامه های توسعه محور این خانه می گوید:

خانه ی فرصت

گروه ورزش؛ سینا علیدادی

 

خانه جوان استان مرکزی فعالیت رسمی خود را با نوید این که جوانان پس از سال ها محلی برای بیان سخنان خود یافتند، آغاز کرده است.

پس از آن که سازمان ملی جوانان در ابتدای دوران ریاست جمهوری «محمود احمدی نژاد» به بهانه های سیاسی با وزارت ورزش ادغام شد قریب به یک دهه قشر جوان، امید خود را برای سخن گفتن و بیان نظرات خود در بسیاری از امور فرهنگی و اجتماعی از دست داد تا اینکه در اواسط دولت اول «حسن روحانی»، لایحه ی تجزیه وزارت ورزش و جوانان و تشکیل مجدد سازمان ملی جوانان راهی مجلس شد، لایحه ای که تقریبا با گذشت دو سال تا به امروز خبری از آن به گوش نرسیده است.

بعد از آن که «مسعود سلطانی فر» با رای اکثریت مجلس به صدارت در وزارت ورزش و جوانان منصوب شد در اولین اقدامات خود دستور راه اندازی و تاسیس خانه های جوان را در سراسر کشور صادر کرد اما این دستور در استان مرکزی به طول یک سال، آنچنان که باید مورد توجه مدیران مربوطه قرار نگرفت تا این که سکاندار اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی تغییر کرد و بلافاصله وعده تغییر و ایجاد شور و اشتیاق را در حوزه جوانان را سر داد، وعده ای که با «خوش شانسی» همزمان شد با تغییر تیم مدیریت ارشد دولت در استانداری مرکزی و همراهی این تیم با رویکردهای تحول طلبانه در حوزه جوانان!

به همین دلیل پیگیری ها برای تاسیس خانه جوان با جدیت بیشتری از سر گرفته شد و در کمتر از شش ماه این خانه با حضور مولاوردی، مشاور امور شهروندی و حقوقی رئیس جمهور در مکانی موقت افتتاح شد.

حال به بهانه فرا رسیدن روز جوان و آگاهی از برنامه های در دست اقدام، به گفتگو می پردازیم با «احسان فردوسی»، اولین سرپرست خانه جوان استان مرکزی که در کارنامه کاری خود عضویت در سازمان ملی جوانان و بیش از بیست سال فعالیت در اداره ورزش و جوانان به چشم می خورد.

خانه جوان به چه منظور در استان مرکزی افتتاح شده است؟

اساسا خانه جوان به منظور دادن فرصت های گوناگون به قشر جوان تاسیس شده است.

به طوری که این قشر با حضور در یک محیط امن به راحتی بتواند نظرات خود را در امور مختلف فرهنگی و اجتماعی بیان کند که این امر با فعالیت جوانان در سمن های زیر مجموعه خانه جوان محقق می شود به طوری که آن ها می توانند با امکانات فراهم شده در راه توسعه قدم بردارند و اعمال نظر کنند. البته این موضوع تنها با دادن یک تریبون واحد به جوانان شدنی است که خانه جوان امکانات و شرایط آن را فراهم کرده است.

شرایط برای افتتاح و فعالیت خانه جوان در استان مرکزی چگونه فراهم شد؟

سابقه گردهمایی و مشارکت جوانان در امور اجتماعی به آغاز فعالیت سازمان ملی جوانان بر می گردد. این سازمان در سال هفتاد و هشت برنامه هایی را به اجرا گذاشت که جوانان در آن ها برای اولین بار فرصتی برای سخن گفتن مستقیم و بیان نظرات خود پیدا کردند تا جایی که گفتمان بین نسلی در آن سال ها به شدت افزایش یافت.

در اوسط دهه هشتاد سازمان ملی جوانان با وزارت ورزش ادغام شد و از همان زمان سخنانی در خصوص راه اندازی خانه های جوان شنیده می شد که با گذشته تقریبا یک دهه عملیاتی نشدند اما دولت یازدهم در سال 94 مجددا این مبحث را با جدیدت بیشتری پیگیری کرد تاجایی که با روی کار آمدن «دکتر سلطانی فر» به عنوان وزیر ورزش و جوانان، دستورات لازم برای افتتاح خانه جوان در استان های سراسر کشور بنابر شرایط فرهنگی و اجتماعی هر منطقه صادر شد.

با گذشت مدت زمانی اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی تغییرات مدیرتی را به خود دید و با همکاری تیم مدیریت ارشد دولت در استانداری مرکزی خانه جوان پس از طی مراحل مربوطه افتتاح شد.

فعالیت رسمی این خانه از چه زمانی آغاز شده است؟

خانه جوان بعد از پایان تعطیلات، با برگزاری چندین دوره و کارگاه های آموزشی در امور فرهنگی، رسما اواسط فروردین ماه گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و امروز طبق برنامه های تعیین شده، کلاس ها و دوره های موثمر ثمر دیگری را نیز طی روزهای آتی برگزار می کند. در حال حاضر در شهرستان های سراسر کشور با پیروی از مرکز استان مربوطه خانه های جوان فعال هستند که این موضوع در استان مرکزی نیز قابل اجرا است به طوری که ابتدا سمن های مربوط به حوزه جوانان در شهرستان ها باید فعال شوند و مجمع برگزار کنند تا به پیروی از فعالیت خانه جوان در اراک، با حمایت مدیریت شهرستانی خود صاحب خانه شوند.

آیا برنامه هایی برای تغییر موقعیت فعلی خانه جوان وجود دارد؟

بله، درحال حاضر خانه جوان به صورت موقتی در مکان فعلی فعالیت می کند. ساختمان امروز خانه جوان در اختیار سازمان شهرداری بود که با حسن نیت اعضای شورای شهر اراک به اداره ورزش و جوانان استان مرکزی تحویل داده شد. طبق برنامه های تهیه شده و اعمال نظر دو معاونت اجتماعی و عمرانی استانداری مرکزی و مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان، مقرر شده است ساختمان جدیدی با اعتباری بیش از بیست میلیارد ریال به صورت کاملا تجهیز شده ساخته شود و برای بهره مندی قشر جوان در اختیار خانه جوان و سمن های فعال در این حوزه سپرده شود.

مدیریت خانه جوان

به چه صورتی است؟

برنامه ریزی برای فعالیت و مدیریت خانه جوان به صورت شورایی انجام می شود. این شورا مرکب از مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان، معاونت امور جوانان این اداره، مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی و دو نماینده از مجمع سمن های استانی می باشد.

البته اداره و مدیریت خانه جوان می بایست به دست سمن ها سپرده شود اما از انجایی که این امر زمان بر می باشد و نیازمند داشتن ساختاری آماده است در ابتدا با همکاری اداره ورزش و جوانان استان آغاز به کار می کند و طبق دستورالعمل مسوولیت آن با این اداره می باشد.

آیا از این پس مسوولیت تاسیس و راه اندازی سمن های مربوط به حوزه جوانان با خانه جوان است؟

خیر، اشخاصی که قصد تاسیس سمن دارند ابتدا می بایست به حوزه معاونت اداره ورزش و جوانان مراجعه نمایند و امور لازم را با این معاونت مطرح کند و زمانی که سمن به ثبت رسید و آماده آغاز فعالیت بود می تواند از امکانات فراهم شده در خانه جوان بهره مند شود.

حال که امروز خانه جوان فعالیت خود را اغاز کرده است چه برنامه هایی برای گسترده شدن فعالیت های آن و ایجاد شرایط لازم تهیه شده است؟

طبق برنامه های تهیه شده مقرر گشته است تا کارگروه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در خانه جوان تشکیل شود، از سوی دیگر علاوه بر برگزاری کارگاه های آموزشی در امور گوناگون توسط سمن ها، خانه جوان نیز کلاس های متعدد دیگری را نیز برگزار می کند چرا که مخاطبان این خانه قطعا بیشتر خواهند بود به طوری که تمامی سمن ها می توانند در آن ها حاضر شوند.

از جمله برنامه های دیگری که در دست اجرا هستند دیدار قشر جوان با مدیران استانی و شهرستانی در محل خانه جوان است. البته گفتنی است که طی روزهای آتی نشستی با اعضای شورای شهر در این خانه برگزار می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*