پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
ما از انسداد سازی ها ضربه می خوریم
استان مرکزی

ما از انسداد سازی ها ضربه می خوریم

Virtual editor
9 اردیبهشت 1397
بازدید: 1,648
نظرات: 0

عباس رهبرنیا سرپرست گروه موسیقی سماعیان از آسیب های لغو کنسرت ها می گوید:

ما از انسداد سازی ها ضربه می خوریم

  • گروه فرهنگ؛شایسته سلامی

موسیقی همواره یکی از عوامل پیشرفت فرهنگی یک کشور و مایه آرامش روح و روان یک جامعه است. اگر بخواهیم سری به گذشته موسیقی بزنیم متوجه خواهیم شد که موسیقی ایرانی یکی از اصیل ترین و متمدن ترین موسیقی های جهان است که با الهام از عناصر مختلف توانسته حرفی برای گفتن در سطوح مختلف بین المللی داشته باشد. در حال حاضر نیز موسیقی ایرانی یکی از فاخرترین موسیقی های حال حاضر جهان است که به شایستگی توانسته در جهان مطرح باشد. حمایت از موسیقی ایرانی، سنتی و محلی می تواند در پیشبرد روحیه فرهنگی جامعه تأیرات بسزایی داشته باشد. امروز به سراغ سرپرست یکی از گروه های موسیقی مطرح استان مرکزی رفته ایم تا صحبت کوتاهی در مورد فعالیت این گروه داشته باشیم. گروه موسیقی سماعیان در حال حاضر نه تنها یکی از گروه های مطرح استان مرکزی است، بلکه توانسته در سطح کشور و عرصه بین المللی نیز فعالیت داشته باشد.

عباس رهبرنیا سرپرست گروه موسیقی سماعیان در گفتگو با عطریاس گفت: گروه سماعیان که سالهاست در زمینه موسیقی ایرانی، سنتی و محلی در سطح استان فعالیت می کند، سال 1393 یک کنسرت خوب در اراک داشت که با استقبال بسیار عالی مردم روبرو شد به گونه ای که همگی شگفت‌زده شدیم. همین موضوع باعث شد که یک کنسرت خیلی خوب با کارهای جدیدتر و متنوع‌تری، در اواخر آذرماه سال 1395 در شهر اراک داشته باشیم.

رهبرنیا افزود: در فاصله زمانی بین 2 کنسرت شهر اراک طی سالهای 93 تا 95 تعدادی کنسرت و برنامه در شهرهای مختلف داشتیم. در تهران، اهواز، بندرعباس، کرمانشاه یاسوج و شیراز برنامه ها و کنسرت های متعددی را اجرا کردیم. در اواخر اردیبهشت ماه امسال نیز قرار است که تعدادی برنامه در همین شهرها داشته باشیم.

وی ادامه داد: فعلاً برنامه‌ای برای اجرای کنسرت در شهر اراک نداریم. بیشتر برنامه کنسرت های این گروه در شهرستان‌ها و استان‌های دیگر است. استان هایی مانند گیلان، همدان، کرمانشاه و فارس از ما درخواست برنامه داشتند که با مدیر برنامه ها در حال هماهنگی هستیم تا بتوانیم نوبتی به همه اینها برسیم و اجرای برنامه داشته باشیم.

سرپرست گروه موسیقی سماعیان اظهار داشت: در قطعات خودمان سعی کردیم که در قالب موسیقی محلی تقریباً به 90 درصد نواحی ایران برسیم. از این حیث ی‌خواستیم کار جدیدی را مشروع کنیم که بحث موسیقی قشقایی، موسیقی افغانی، موسیقی عربی بود. در کشورمان هموطنانی داریم که به این زبان ها صحبت می کنند. منتها یک مقداری بحث تنظیم این نوع از موسیقی ها و بحث این که بتوانیم با قالب های موسیقیایی آنها آشنا بشویم و به آنها روی بیاوریم، برای ما خیلی مهم است. یکسری فعالیت خوب در این زمینه داریم که سعی می کنیم به زودی زود برنامه های آن را پیش ببریم.

رهبرنیا تصریح کرد: در قالب گروه موسیقی سماعیان قبل از عید یک قطعه بسیار شادمانه ای به نام شاباش که از قطعات موسیقی خراسان است را تنظیم و بازخوانی کردیم. کار صوتی آن آماده است و کار تصویری آن بنابر دلایلی مانند تعطیلات یا هر موضوع دیگری به مشکلاتی برخورد که یک مقداری عقب افتاد اما در سال 97 به امید خدا قصد داریم که تمام قطعات موسیقی ایرانی، سنتی و محلی گروه سماعیان را با تنظیم خودمان به صورت ویدئو کلیپ ارائه دهیم و بتوانیم آن را در بین مردم منتشر کنیم که به آن جایگاهی که سالها داریم برای آن تلاش می‌کنیم، برسیم.

وی بیان داشت: به لحاظ کاری خودمان سعی کردیم که بیشتر از باب زنده بودن موسیقی ایرانی، سنتی و محلی وارد عرصه فعالیت شویم. مهمتر از آن اینکه تلاش کردیم یک گروه خوب موسیقی از اراک بتواند در کشور صاحب نام باشد. چرا که استان مرکزی نوازنده های مختلفی دارد که در گروه‌های موسیقی مختلف و شهرهای مختلف فعالیت می‌کنند اما از اسمی از اراک برده نمی‌شود. همین موضوع باعث شد که خیلی از مخاطبین موسیقی ما در شهر اراک به دنبال کنسرت های تهرانی ها یا در کل کنسرت های شهرستان های دیگر باشند که بیشتر طرفدار موسیقی پاپ بودند. با وجود اینکه در گروه سماعیان، موسیقی ایرانی، سنتی و محلی کار می کنیم ولی از اجرای موسیقی پاپ هم روی گردان نیستیم. به شخصه هر نوع موسیقی و کنسرتی را که در شهر اتفاق می افتد مخالف برگزاری آن نیستم. چرا که به هرحال دست آوردهای خودش را به همراه خواهد داشت. مهمترین آن اینکه آن شوق و اشتیاقی که بین مردم می‌افتد و آن علاقه مندی که مردم برای حضور در اجراهای لایو و زنده دارند، یک جورایی تخلیه انرژی و خودباوری است. حس خیلی خوبی در مردم پدید می آورد که این اتفاق، بسیار خوب است.

سرپرست گروه موسیقی سماعیان تأکید کرد: یک موضوع مهمی که پیش رو بود این است که در یک تا دو سال گذشته یک سدی مقابل برپا شدن کنسرت ها قرار گرفته بود. اتفاق دیگری نیز افتاده بود که اگر بخواهیم مقداری بیشتر روی آن زوم کنیم موضوع لغو کنسرت ها بود. این موضوع که کنسرتی نباشد حتما آسیب خود را به روح و روان جامعه می زند. همانطور که ما در هر زمینه ای، در هر دایره ای و در هر حیطه ای اگر حمایتی نباشد و نه تنها نبود حمایت، بلکه بعضاً انسدادسازی ها هم باشد مسلماً در همان ناحیه ضربه می‌خوریم.

رهبرنیا ابراز داشت: ما در موسیقی خودمان می‌بینیم که در حال حاضر یک گروه موسیقی ایرانی یا پاپ از شهر اراک مدت‌های مدیدی را به ‌دنبال گرفتن مجوز می رود و در این راه دوندگی های بسیاری دارد. این دوندگی تا یک جایی است و یک فرد تا یک حد توانایی برای این دوندگی ها دارد. با همه مشکلاتی که همه مردم ما در جامعه دارند، اما با این وجود در حال زندگی کردن هستند شما دوندگی و لغو شدن کارهای اصلی خود را برای گرفتن یک مجوز، برای اخذ یک پروانه که به شما بدهند تا اجازه داشته باشید، کنسرت اجرا کنید. جدا از اینکه هیچگونه جایی برای تمرین در اختیار شما قرار نمی‌دهند، هیچ کمک مالی برای تهیه ساز، برای تهیه یک حداقل دستمزد برای افراد گروه و موارد دیگر به شما نمی کنند، همه اینها بماند و بگذریم، این موضوع را هم اضافه کنیم که حالا قرار است برای یک مجوز ساده ماهها زمان هم بگذاریم. با این اتفاق دیگر خیلی‌ها در مسیر مجوز گرفتن عقب‌نشینی می‌کنند. خیلی از دوستانمان بودند که از اجرای حتی یک کنسرت پشیمان شدند. اما از آن طرف می‌بینیم که کنسرت هایی از شهرستانهای دیگر، کنسرت هایی که زیرمجموعه دفتر مهمی یا شخص مهمی هستند یا اینکه برند کشوری هستند، می آیند و لابه‌لای برنامه‌های خودمان یک برنامه را اجرا می‌کنند و عملاً دیگر انگار که گروه های خودمانی و هم استانی به بن‌بست می‌رسند.  وی اضافه کرد: در مورد لغو کنسرت ها یک موضوع این است که در قالب گروه سماعیان اواخر شهریور ماه سال گذشته قرار بود که 3 شب برنامه در مسکو داشته باشیم. اما دقیقاً یک روز قبل از اینکه به مسکو بریم در حالی عکس هتل و سالن اجرای برنامه را چک کرده بودیم و با صدابردار و همه ی مواردی که برای اجرای کنسرت لازم بود، لینک شده بودیم و کارهای لازم را انجام دادیم برای بازدید از اماکن دیدنی مسکو برنامه ریزی کرده بودیم و میزان فاصله تا مقصد را نیز بررسی کردیم و حتی چمدان‌ها هم بسته شده بود. دقیقاً 2 روز قبل از حرکت مدیر برنامه آمد از ایران خارج شود، در فرودگاه پرسیده بودند که مورد خروج شما چیست؟! مدیر برنامه گفته بود برای بحث اجرای کنسرت گروه سماعیان که قرار است موسیقی محلی اجرا کند، می خواهم از کشور خارج شوم. خیلی برای ما عجیب بود که بنابر یکسری مسائل که حالا نمی شود خیلی راحت مطرح کرد کار را از داخل لغو کردند و هیچ مشکلی از سمت کشور روسیه برای این اجرای کنسرت نبود. تنها موضوعی که به ما گفته شد و از سوی مدیر برنامه مطرح شد این بود که به ما گفتند با شروع ماه محرم و صفر نمی‌توانیم اجازه بدهیم که یک گروه موسیقی از ایران خارج شود و در یک کشور دیگر موسیقی شاد اجرا کند و باعث شد که به ذوق گروه بر بخورد. مسئولین مسکو بسیار ناراحت شدند و یک غرامت از تهیه‌کننده ما گرفتند. جدای از بحث هزینه های غرامتی که به روسیه پرداخت شد، حدود 35 میلیون تومان پول بلیط ها هم که گرفته شده و OK شده بود از دست بچه های گروه رفت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*