پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
با فرمانداری و اداره کار هماهنگ بودیم
استان مرکزی

با فرمانداری و اداره کار هماهنگ بودیم

Virtual editor
9 اردیبهشت 1397
بازدید: 638
نظرات: 0

مدیرعامل پالایشگاه شازند در پاسخ به واکنش های  رسانه ای جذب نیرو در پالایشگاه

با فرمانداری و اداره کار هماهنگ بودیم

نماینده شازند: جذب نیروی پالایشگاه کاملا قانونی بوده است

مدیر کل اداره کار استان مرکزی: اداره کارقانونا در جذب نیرو دخالتی ندارد

  • زهره صادقی؛گروه اقتصاد

جذب نیرو در پالایشگاه امام خمینی شازند با واکنش های رسانه ای همراه شد.

در شرایطی که پالایشگاه شازند نواسانات و ناملایمات شرایط خصوصی شدن را تجربه می‌کند برگزاری آزمون دو روزه جذب یکصد نفر نیروی انسانی برای یکی از بخش‌های این مجموعه بزرگ صنعت نفت کشور در استان مرکزی واکنش های بسیاری به همراه داشت.

بر اساس اخبار رسیده از پالایشگاه امام خمینی شازند، مدیریت این مجموعه مجوز جذب یکصد نیرو در قالب قرارداد تامین نیروی پیمانکاری را از مقامات پالایش و پخش اخذ کرده است.

وی که رئیس کمیته جذب پالایشگاه می باشد با هماهنگی برخی مقامات استان و منطقه و بدون اعلام رسمی و عمومی،آزمون کتبی برگزار نموده و اقدام به جذب نیرو کرده است.

بسیاری از فعالان حوزه نفتی این رخداد را قصور وزیر نفت نسبت به نحوه گزینش و جذب نیرو در حوزه منابع انسانی وزارتخانه عنوان کردند و نقش منفی وی را در تحرکات و تصمیمات ضد منابع انسانی غیر قابل انکار می دانستند.

آنها معتقدند در شرایطی که بسیاری از افراد و خانواده‌ها در کشور و استان مرکزی با مشکلات و معضلات بیکاری مواجه اند و آسیب‌های اجتماعی فراوانی بر آنها تحمیل شده است از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود اقدامات غیر عادلانه در حوزه اشتغال انجام نگیرد و در روند جذب نیرو آن هم در بزرگترین مجموعه پالایشگاهی کشور، حداقل جمعی از اهالی بومی منطقه به جبران سهم آلایندگی،به لحاظ شغلی منتفع شوند.

آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی کشور نیز در واکنش به انتشار خبر جذب غیرقانونی نیرو در پالایشگاه شازند اینگونه نوشته مدیران پالایشگاه در اقدامی عجیب و چراغ خاموش و بدون چاپ آگهی پنجشنبه و جمعه گذشته کمیته‌ای به نام کمیته جذب به مدیریت مدیرعامل جدید پالایشگاه تشکیل داده و با  مذاکره با مقامات و مدیران استان اقدام به برگزاری آزمون کتبی نموده اند که این مسئله حساسیت افکار عمومی به ویژه خانواده هایی که معضل بیکاری گریبانگیر آنها شده است را افزایش داده و موجی از نارضایتی و گله مندی در استان و منطقه ایجاد کرده است.

اما مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی شازند در پاسخ به واکنش های رسانه ای در گفتگو با عطریاس اظهار داشت:نیروهای شرکت کننده در آزمون نیروهای قرارداد پیمانکاری هستند که همگی بومی بوده و از کانال اداره کار به آزمون ورود کرده اند.

علیرضا امین افزود:جذب نیرو از ناحیه ما در شرکت ممنوع است ولی این جذب نیرو مربوط به کار حجمی بوده که به منظور جلوگیری از اجحاف به منطقه،با اولویت جذب نیروهای بومی انجام گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: تلاش ما بر این بود که با این اقدام،کمکی به منطقه داشته باشیم به همین منظور با فرمانداری و اداره کار کاملا هماهنگ بودیم.

مدیرعامل پالایشگاه شازند بیان کرد: این روند جذب نیرو حتی نیاز به برگزاری آزمون نداشت ولی ما برای رعایت اصول قانونی ازمونی دوروزه برگزار کردیم.

نماینده شازند نیز در خصوص روند جذب نیرو در پالایشگاه شازند گفت: نحوه جذب نیرو و  آزمون های اخیر برگزار شده در پالایشگاه کاملا قانونی بوده و هیچگونه روند غیرقانونی نداشته است.

علی ابراهیمی افزود: فردی که متقاضی کار است به اداره کار مراجعه می کند و تقاضای خود را ثبت می کند؛بر همین اساس کلیه شرکت کنندگان در آزمون جذب نیروی پالایشگاه شازند،افرادی بودند که مشخصات،رزومه و تخصص آن ها به تفکیک ثبت شده بود .

وی تاکید کرد:بنده مسلما تمام تلاشم بر این است که جوانان منطقه و استان از فرصت های شغلی موجود بهره گیری کنند و باز بخاطر آنکه کاری غیرقانونی انجام نشود برای جذب نیروهای بومی آزمون گرفته شد.

ابراهیمی ادامه داد:بنده سهم شازند را از میزان آلایندگی صنایع در اشتغال می گیرم ولی قطعا مدیران این منطقه نیز کارهای خود را مبتنی بر قوانین انجام می دهند.

اما مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس در اظهاراتی کاملا متفاوت گفت: اینکه یک ماده قانونی مشخصی باشد مبنی بر اینکه الزاما اداره کار بر نحوه جذب نیروی  شرکت ها نظارت داشته باشد صحیح نیست.

وی بیان کرد: اداره کار قانونا در جذب نیرو هیچگونه دخالتی ندارد.

آبایی ادامه داد: تنها ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه است که می گوید دستگاه ها، نهاد ها و شرکت هایی که می خواهند از پیمانکار استفاده کنند، بخصوص شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت باید از پیمانکار بومی و در صورت نبود آن از پیمانکار غیر بومی با نیروهای بومی استفاده شود مگر در صورتی که به تخصص خاصی نیاز باشد که مشمول نیروهای بومی نشود.

وی افزود: بنده با قانونی یا غیر قانونی بودن جذب نیروی پالایشگاه کاری ندارم و هماهنگی جذب نیرو با اداره کار استان نبوده است و تنها اداره شهرستان با استفاده از اختیارات خود بربرگزاری آزمون نظارت داشته اند.

فرماندار شازند نیز در این باره گفت: جذب نیرو در پالایشگاه در قالب یک پروژه حجمی است که طبق روال، تأمین نیروی آن برعهده پیمانکار است.

وی افزود: به دلیل نرخ 11درصدی بیکاری در شازند، جذب نیروهای این پروژه به اداره کار شازند محول شد تا  نیروهای بومی متقاضی کار منطقه معرفی شوند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*