پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ مهر ۱۳۹۸
نه تنها مشکلات مالی شهرداری کم نشده  بلکه بر مشکلات افزوده شده است
استان مرکزی

نه تنها مشکلات مالی شهرداری کم نشده  بلکه بر مشکلات افزوده شده است

Virtual editor
9 اردیبهشت 1397
بازدید: 253
نظرات: 0

تذکرات سعید نادری عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک به شهردار:

نه تنها مشکلات مالی شهرداری کم نشده

 بلکه بر مشکلات افزوده شده است

سینا علیدادی، گروه شهری :

سعید نادری عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در صحن رسمی  با تذکراتی به شهردار در خصوص شفافیت در معاملات شهرداری اراک گفت: با توجه به اینکه انجام هرگونه معامله و یا عقد قرارداد می بایست با رعایت ضوابط و مقررات مذکور در آیین نامه مالی شهرداری ها و همچنین آیین نامه معاملات شهرداری تهران که به مراکز استان ها تسری داده شده است انجام شود، بدین وسیله به شهردار محترم تذکر داده می شود کلیه معاملات و توافقات شهرداری با رعایت قوانین و ضوابط فوق انجام پذیرد .

فلذا شهردار محترم می بایست قبل از انجام هرگونه معامله و یا عقد قرارداد وغیره از وجود طرح و بودجه مصوب و اعتبار لازم اطمینان حاصل نماید و در صورت عدم وجود طرح و یا اعتبار و یا بودجه مصوب از انعقاد هرگونه قرارداد خودداری نماید تا موضوع تضییع حقوق شهرداری رخ ندهد.

نادری افزود: یکی از خواسته های اینجانب در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات ، انجام اقدام لازم از ناحیه شهردار محترم در خصوص شفاف سازی اقدامات شهرداری از جمله انتشار متن کلیه قراردادها، توافقنامه و هرنوع قرارداد وعلی الخصوص توافقات مربوط به اعطای امتیاز مازاد بر تراکم و پروانه های صادره در مناطق در سایت شهرداری است که متاسفانه تا کنون این اقدام انجام نشده است.که درخواست دارم شهرداری محترم در سریع ترین زمان این اقدام را عملیاتی سازد.

عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک ادامه داد:  از جمله مباحثی که آقای تاجران در زمان معرفی خود به عنوان کاندیدای شهردار اراک در شورا و رسانه اعلام نمود جذب سرمایه گذار در تمامی زمینه ها و رفع مشکل مالی شهرداری اراک و پرداخت حقوق کارکنان از محل درآمدهای جانبی شهرداری به استثنای ارزش افزوده و عوارض و بدون تاخیر بوده که متاسفانه تاکنون اقدام موثری از ناحیه شهردار در این خصوص انجام نشده و تنها اخبار مبنی بر جذب سرمایه گذار منتشرشده ولیکن خروجی تا کنون حاصل نشده است و نه تنها مشکلات مالی شهرداری کم نشده بلکه بر مشکلات افزوده شده و از زمان حضور آقای تاجران مرتباً حقوق و مزایای پرسنل با تاخیر پرداخت شده است که این موضوع می تواند تبعات ناگواری برای شهرداری داشته باشد.

تمامی مذاکرات سرمایه گذاری راساً توسط شخص شهردار انجام می پذیرد که این موضوع برخلاف ضوابط و مقررات است

نادری ادامه داد:همانطور که مستحضرید هرنوع سرمایه گذاری می بایست با رعایت مقررات شیوه نامه سرمایه گذاری انجام پذیرد که متاسفانه علیرغم تذکرات مکرر این موضوع انجام نپذیرفته و حتی بعد از تغییر و تحول در اعضای هیات عالی سرمایه گذاری و عزل اعضای قبلی و انتصاب اعضای جدید تا کنون جلسه هیات عالی سرمایه گذاری تشکیل نشده است و تمامی مذاکرات سرمایه گذاری راساً توسط شخص شهردار انجام می پذیرد که این موضوع برخلاف ضوابط و مقررات است.

عدم رعایت ضوابط و مقررات ساختار جدید سازمانی شهرداری اراک در انتصابات و تعیین محل و شغل کارکنان که تقاضا دارم در سریعترین زمان ممکن نسبت به اجرای چارت سازمانی اقدامات لازم صورت پذیرد .

شهردار محترم عدم اجرای مصوبات شورا و تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و سایر موارد را بدهی سنگین به جامانده از دوره قبل اعلام می نماید که درخواست دارد شهردار محترم حداکثر ظرف مدت 10 روز آینده نسبت به موارد ذیل اقدام تا مشخص شود آیا عدم کارایی مناسب شهرداری در حوزه مالی مربوط به بدهی های قبلی است و یا مربوط به عملکرد ایشان :

الف) ارائه صورتجلسه تحویل و تحول شهرداری به صورت مستند ؛ ب) تعیین و انتشار میزان بدهی شهرداری به تفکیک دوره های شهرداری در جهت تنویر اذهان عمومی .ج) اعلام میزان و مبلغ املاک منتقل شده از شهرداری و شورای دوره قبل به شهرداری فعلی با لیست و مشخصات املاک به صورت کامل.

وی ادامه داد: عدم تعیین تکلیف حساب های متعدد شهرداری از جمله حساب های مربوط به شهرداری سنجان و کرهرود و همچنین عدم اجرای موضوع خزانه داری کل که در این خصوص نیز تذکرات مکرر به شهردار اعلام شده که در این خصوص نیز اقدامی از ناحیه شهرداری انجام نشده است.

وی در پایان خطاب به فلک افلاکی رییس شورای شهر اراک گفت: ریاست محترم شورا از جنابعالی درخواست داردم اعتراض ها و ایرادات فوق را به شهردار محترم اعلام و از ایشان درخواست گردد موارد فوق را رعایت و نتیجه را به شورای محترم اعلام نمایند.

جایگاه شوراها در حد تشریفات تنزل پیدا کرده است

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اراک در نطق پیش از دستور در صحن رسمی گفت: باتوجه به اینکه امروز روز جوان است از جوانان می خواهم که مرام جوانمردانه را همراه سرلوحه مسیر زندگی خود قرار دهند.این که امروز می بینیم یکی از مراجع  تقلید به فقر فرهنگی جامعه اشاره می کند امری درست می باشد چرا که همراه اعتبارات فرهنگی در سطوح گوناگون کمترین مقدار را شامل می شود.

مرتضی سورانه تصرح کرد: اعتبارات فرهنگی برای شهراراک کمتر از یک صدم درصد است، حال اگر ما دیدگاه اصلاح طلبانه و توسعه محور داریم ابتدا می بایست زیر ساخت های فرهنگی را توسعه دهیم؛ فلذا باروی خوش و دستان باز از اهالی فرهنگی استقبال کنیم تا رشد فرهنگی بیش از گذشته نمایان شود.

وی افزود: جایگاه شورا در قرآن کریم کاملا مشهود است، جا دارد مدیران کلان استان به نهادهای مردمی مانند شوراهای شهر و سازمان های مردم نهاد بیشتر توجه قرار دهند چرا که ارج نهادن به این نهادها می تواند سبب توسعه سیاسی و افزایش مشارکت های مردمی شود.بعد از بیست سال فعالیت شوراها ، با رفتارهای بازدارنده و مانع تراشی های برخی متولیان دولتی شاهد آن هستیم که جایگاه شوراها در حد تشریفات تنزل پیدا کرده است.بهتر است به رای و اعتماد مردم احترام بگذاریم تا با مردم سالاری ، مدیریت یکپارچه شهری را به وجود آوردیم تا محیطی مناسب برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی فراهم شود.

طبق یک قانون نانوشته از جوانان در سطوح مدیریت بسیار کمتر استفاده می شود

پیمان رشیدی، در صحن رسمی شورای اسلامی شهر اراک گفت: متاسفانه هیچگونه برنامه ای برای استفاده از جوانان وجود ندارد ؛ جوانان ما در امور سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مطالبات به حقی دارند که می بایست به آن ها توجه ویژه داشت.

رشیدی تصریح کرد: متاسفانه طبق یک قانون نانوشته از جوانان در سطوح مدیریت بسیار کمتر استفاده می شود درحالیکه طبق مصوبات هئیت دولت تمامی دستگاه می بایست از جوانان به عنوان  مشاوران استفاده شود اما تا به امروز چندان توجهی به این مهم صورت نگرفته است و هیچ گونه برنامه ای برای استفاده از نیروها و پتانسیل های جوان وجود ندارد لذا از شهردار اراک می خواهم استفاده و بکار گیری از نیروهای جوان را در سطوح مدیریت شهرداری مورد توجه بیشتر قرار دهد.

همواره در کنار اعضای شورای شهر بودیم

فرماندار شهرستان اراک در صحن رسمی شورای شهر اراک گفت: فرمانداری به عنوان رئیس کمیته تطبیق ، جایگاه نظارتی بر شوراها دارد اما همواره در کنار اعضای شورای شهر بودیم و اختیارات قانونی آن ها را ارج می نهیم.

طی دوره های سابق همواره شاهد رشد قانون مداری اعضای شوراها بودیم که امیدواریم در پایان دوره پنجم نیز شاهد کارنامه درخشان این شورا باشیم.

حسین بختیاری تصریح کرد: شوراها طبق قانون حق دارند به تمامی اموری که شهروندان با آن ها درگیر هستند دخالت کنند، لذا شورای شهر می تواند مدیران را برای ارائه توضیحات به صحن رسمی بیاورند و از آن ها پاسخگویی مطالبه کنند.

ارزیابی فعلی عملکرد شورای شهر اراک مثبت است به همین دلیل باتوجه به عمر سه ساله باقی مانده این شورا امیدوارم کارنامه درخشانی از شورای پنجم برجای بماند.

اختیارات قانونی شوراهای اسلامی شهر افزایش یابد

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با حضور در صحن رسمی شورای شهر اراک بیان داشت: علی رغم اینکه شکل گیری شوراها در دوره پنجم قرار دارد به نظر می رسد که می بایست اختیارات قانونی شوراهای اسلامی شهر افزایش یابد.به نظرم وزارت کشور یا نخواسته و یا نتوانسته دفاع مناسبی از شهرداری ها داشته باشد.

سیدمهدی مقدسی تصرح کرد: به نظرم مشاوران و معاونین پارلمانی وزارت کشور آنچنان که باید نتوانستند حمایت لازم را از تصمیمات شورا و شهرداری ها کنند و متاسفانه شوراها هنوز به جایگاه دیده شده خود نرسیدند و این موضوع می بایست به جد مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد:  امیدوارم تصمیمات شورای شهر تصمیمات شجاعانه باشد تا معضلات و مشکلاتی که مردم سال هاست درگیر آن ها هستند برطرف شوند.طبق ارزیابی که در ماه های گذشته انجام دادم متوجه شدم که رضایت مردم از عملکرد شورای شهر روز به روز درحال افزایش است. انتظار داریم از دولت که ابهامات موجود در مالیات بر ارزش افزوده را برطرف کند و با دراختیار قرار دادن منابع مناسب، درآمد پایدار شهری را تسهیل کنند.

مقدسی در ادامه گفت: پالایشگاه بیش از 200 میلیارد تومان در پرداخت سهم آلایندگی بدهکار شهرداری اراک است. آیین نامه های جدیدی درخصوص پرداخت سهم آلایندگی تنظیم شده که در آن این سهم برای شهر اراک افزایش یافته است.

وی در پایان گفت: با وزیر بهداشت جلسه ای داشتم و مبلغی را برای تجهیز بیمارستان های اراک به ویژه بیمارستان آیت الله خوانساری دریافت کردیم.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*