پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
در جست و جوی جایگاه
استان مرکزی

در جست و جوی جایگاه

Virtual editor
11 اردیبهشت 1397
بازدید: 264
نظرات: 0

بررسی وضعیت شورای شهر و روستا پس از گذشت بیست سال

در جست و جوی جایگاه

گروه شهری؛سینا علیدادی 

با گذشت پنج دوره از فعالیت شوراهای شهر و روستا امروز حامیان مدیریت شهری خواستار افزایش حوزه اختیارات شوراها هستند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی صریحا به وظایف و اختیارت شوراها اشاره می کند اما تدوین سازوکار اجرایی آن تا دولت اول «سید محمد خاتمی» به تعویق افتاده بود تا اینکه وی در هفتم اسفندماه سال 1377 دستور برگزاری اولین دوره انتخابات سراسری شوراهای اسلامی کشور را صادر کرد، اقدامی جسورانه که از آن به عنوان احترام متقابل دولت نسبت به نهادهای مردمی یاد می شود. این اقدام رئیس دولت اصلاحات با استقبال های بسیاری رو به رو شد تاجایی که اولین دوره انتخابات شوراها در بیش از 40 هزار حوزه انتخاباتی برگزار گردید.

با گذشت زمان و تغییر مدیران در دولت های گوناگون موضوع توجه به شوراها رفته رفته شکل تشریفات به خود گرفت به طوری که در برخی شهرهای کوچک انتخاب شهرداران نیز با نظر مستقیم مدیران استانداری ها انجام می شد.

حال امروز که بیستمین سال فعالیت شوراهای شهر و  روستا درحال سپری شدن است بسیاری از اعضای این شوراها معتقد هستند که راه حل رفع مشکلات موجود، توجه به شان و جایگاه این نهاد مردمی است، جایگاهی که طبق گفته های نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، وزارت کشورآنچنان که باید  از آن دفاع نمی کند.

شوراها هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکردند

سعید صوفی، نماینده استان مرکزی در شورای عالی کشور، شوراهای شهر و روستا را عامل ارتباط بین دولت و ملت دانست و گفت: اصلی ترین شرط رسیدن به جامعه ای رو به رشد، افزایش همکاری های متقابل بین دولت و مجموعه های مردم نهادی است که در راس آن ها شوراهای شهر و روستا قرار دارد به طوری که اگر این تعامل وجود داشته باشد بلاشک آرمان های تعریف شده جامعه، محقق می شوند.

صوفی ادامه داد: شوراها در حوزه شهری یکی از اصلی ترین نهادها برای دفاع از حقوق شهروندی به حساب می آیند چرا که آن ها با رای مستقیم مردم تشکیل شده و از آنجایی که ارتباط نزدیکی با شهروندان دارند، می توانند در حل و فصل بسیاری از مشکلات به عنوان یک گره گشای معتبر و امین عمل کنند.

وی افزود: متاسفانه سال هاست که به دنبال وجود یک سیستم اداری ناقص و ساختارهای شکل گرفته در جامعه، جایگاه و ارزش واقعی شوراها آنچنان که باید ارزش گذاری نمی شود، لذا معتقد هستم که شوراها هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکردند.

رئیس شورای شهرستان اراک، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر برخی از مسوولان و مدیران دولتی با دخالت در امور جاری شوراها جایگاه آن ها را تنزل می دهند و آن را به دست فراموشی می سپارند به طور مثال مدیرانی هستند که در عزل و نصب شهردار که جزء وظایف ذاتی شوراها می باشد، دخالت می کنند.

صوفی در پایان اضافه کرد: باتوجه به دخالت های گوناگونی که در وظایف شوراها می شود لازم است ارتباط بین شوراهای شهر و روستا با نمایندگان مجلس افزایش یابد تا به دنبال این ارتباط مثبت، قوانینی مصوب گردد که از دخالت های خاص ممانعت به عمل آید.

مدیران دولتی، هماهنگ با شوراها رشد می کنند

گازارنی، رئیس شورای استان مرکزی عملکرد شوراها را شامل تمامی اصول فرهنگی و اجتماعی موجود در شهر دانست و گفت: اعضای شورای شهر می بایست با تعامل به سمت ارتقای جایگاه و شان شوراها باشند تا نسبت به توسعه شهری اقدامات مناسب صورت گیرد.

وی ادامه داد: تمامی اعضای شوراهای شهر و روستا در تفکرات خود به دنبال ساخت یک شهر آرمانی هستند، موضوعی که تنها راه تحقق آن عمل به وظایف دیده شده در قانون اساسی می باشد. البته برای دست یافتن به چنین آرمان هایی باید دست شوراها را در تصمیم گیری و تصمیم سازی شهری باز گذارند و اشخاصی بر کرسی نمایندگی مردم در پارلمان های شهری تکیه زنند که تخصص لازم را داشته باشند.

رئیس شورای استان با اشاره به اینکه برخی مدیران دولتی گاها سعی در تنزل جایگاه شوراها دارند، گفت: مدیری که شایسته سمت خود است و به حق در جایگاه مدیریتی قرار گرفته هیچ گاه به دنبال تنزل و کاهش اختیارات شوراها نیست، مدیرانی دست به محدود کردن شوراها می زنند که در حد و اندازه مدیریت خود نیستند چرا که تنها دلیل کار آن ها پنهان کردن نقطه ضعف های خودشان است.

وی افزود: چهار دوره ی به پایان رسیده ی شوراهای شهر و روستا الگوی مناسبی است تا نشان دهد مدیران دولتی که با شوراهای شهر هماهنگ بوده اند و تعامل داشتند به رشد و جایگاه بالاتری دست یافته اند.

وزارت کشور دفاع قاطعانه ای از شوراها ندارد

سید مهدی مقدسی، دبیر کمیسیون مدیریت شهری و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر اکثر کشورهای توسعه یافته به سوی مدیریت مشارکتی و دادن اختیارات به شهروندان پیش می روند، گفت: علیرغم اینکه پنج دوره از فعالیت شوراهای شهر و روستا می گذرد ولی همچنان به نظر می رسد که حمایت از شوراها و توجه به تصمیمات آن ها می بایست افزایش یابد و فضا برای عملکرد مناسب و بهتر آن ها باز شود.

مقدسی ادامه داد: معتقد هستم که اختیارات شوراها به عنوان یک نهاد مردمی می بایست افزایش یابد چرا که این نهاد امروز با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند. اولین دلیل بروز مشکلات فعلی، عدم حمایت قاطع و مناسب وزارت کشور از شوراها می باشد، این وزارتخانه طی دوره های سابق نتوانسته دفاع مناسبی از مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

وی افزود: نمایندگان شورای عالی استان ها و رابطین پارلمانی وزارت کشور در مجلس نتوانسته اند در حد و اندازه شوراها فعالیت کنند لذا از دولت انتظار می رود رابطین پارلمانی خود را به صورت کاملا مدافع و قاطع برای شوراها به مجلس بفرستد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: امید است شورای دوره پنجم شهر اراک تصمیمات جسورانه ای را طی دوران فعالیت چهار ساله خود اتخاذ کند تا مشکلات لاینحلی که سالهاست بدون چاره باقی مانده، برطرف شوند. البته این امیدواری بدون شک عملی می شود چرا که فعالیت پنج دوره شوراها نشان داده است که رضایتمندی مردم از عملکرد پارلمان های شهری همواره افزایش یافته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*