پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
بیشتر این افراد گرایش امنیتی دارند تا سیاسی
استان مرکزی

بیشتر این افراد گرایش امنیتی دارند تا سیاسی

Virtual editor
15 اردیبهشت 1397
بازدید: 194
نظرات: 0

نقد عملکرد معاونت سیاسی فرمانداری های استان مرکزی در گفت و گو با فعالان سیاسی:

بیشتر این افراد گرایش امنیتی دارند تا سیاسی

عماد کریمی،گروه سیاسی

معاونت سیاسی فرمانداری ها همواره به عنوان رکن مهم فعالیت های سیاسی و اجتماعی در شهرستان ها بوده اند.  در واقع عدم فعالیت و خنثی بودن آنها حاصلش چیزی جز رکود و انسداد سیاسی نیست؛ دولت روحانی با شعار نه به فضای امنیتی روی کار آمد و همواره بر این قبیل شعایر تاکید کرده است.  برای بررسی تحقق شعار های دولت و کم و کیف عملکرد آن به گفتگو با برخی مسئولین و فعالین سیاسی استان نشسته ایم که مشروح آن در ادامه می آید

زارعی که در دوسال گذشته مسئولیت معاونت سیاسی فرمانداری اراک را به عهده داشته است درباره فعالیت های حزبی و تشکل های سیاسی در استان این گونه توضیح می دهد:افرادی که معرفی می شوند باید با نامه از سوی دبیر کل  و یا پروانه فعالیت کمیسیون ماده 10 احزاب ارائه کنند.

این مهمترین مدرکی است که باید به مدیران سیاسی استان ارائه شود،ما با بررسی مدارک و رعایت ضوابط قانونی مدارک را بررسی نموده و سپس به دفتر سیاسی استانداری ارجاع میدهیم و در صورت موافقت ایشان با مدارک فوق فعالیت حزب یا تشکل قانونی است و بلامانع. اما

در مسیر حقیقی فعالیت های حزبی بعضا مشکلاتی وجود دارد .

به طور مثال سخنرانی آخر دکتر زیباکلام در دانشگاه اراک فشار های فرا قانونی بیشماری وجود داشت که ما تسلیم آن نشدیم و تا آخرین دقایق پای برگزاری آن ایستادیم گرچه نواقصی از جمله ممانعت از ورود خبرنگاران به جلسه  وجود داشت که از جانب مدیریت دانشگاه اراک بوده و هرچه  پیگیری شد متاسفانه کارگر واقع نشد.

با توجه به نکاتی که پیرامون دانشگاه فرمودید چطور این فشار های فرا قانونی اعمال میشود؟

این اتفاق کاملا برخلاف قانون است ، من در زمینه استان حرفی ندارم و فقط در حوزه شهرستان اراک صحبت میکنم که البته بخش قابل توجهی از اینگونه مسائل مربوط به شهر اراک است. در اینجا با قاطعیت می توانم بگویم در فرمانداری اراک هیچ مراسمی نبوده است گه ما مجوز آن را لغو کرده باشیم هر مجوزی که صادر شده باجدیت تمام به اجرا درامده است.

درباره دانشگاه ها و دیگر مراکزی که در آن سخنرانی برگزار میشود هم باید بگویم که حکم شورای تامین به مانند قانون است. اما در نهایت فرماندار تصمیم گیر است این بدین معنی نیست که اعضای شورای تامین تنها نقش مشورتی و تصمیم سازی داشته است و نهایتا فرماندار باید نظرش را اجرایی کند در دوسال گذشته همه مراسم ها و همایش ها را حمایت کرده ایم و ازاین پس نیز فرمانداری اراک همه مراسمات قانونی را حمایت ویژه خواهد کرد.

معاون سیاسی فرماندار اراک درباره وقایع دی ماه گذشته نیز اینچنین افزود:ما حداکثر مدارا و مماشات را با معترضین داشته ایم ، دستور مان به نیروی انتظامی عدم برخورد و مدارا بوده است؛حتی زمانی که عده ای به فرمانداری اراک حمله کرده و وارد محوطه فرمانداری شدند بدون هرگونه خشونتی از محوطه خارج شدند،وی درباره وضعیت بازداشت شدگان وقایع دی ماه گذشته در اراک  اظهار بی اطلاعی کرد و افزود برای پیگیری وضعیت این افراد باید به قوه قضاییه مراجعه کرد تا ببینید برای چه کسانی در محاکم قضایی پرونده تشکیل داده شده است.

در پایان زارعی اضافه کرد: در برگزاری کنسرت و جشن ها که نشاط اجتماعی را افزایش میدهند همواره ایستادگی کرده ایم و حتی یک کنسرت هم لغو نکرده ایم تنها دو کنسرت در سال گذشته ملغی شده که توسط برگزار کنندگان آن بوده است نه فرمانداری و معاونت سیاسی

سورانه رییس حزب اتحاد ملت منطقه مرکزی نیز  در پاسخ به عملکرد معاونت سیاسی فرمانداری ها در سطح استان اینگونه پاسخ داد: معاونین سیاسی فرمانداران در سطح استان به دلیل عدم، تخصص یا مهارت های حرفه ای و تجربیات آنچنانکه باید و شایدموفق نبوده و نیستند و بیشتر این افراد متاسفانه گرایش امنیتی دارند،در خوشبینانه ترین حالت در نقش کاتالیزور اجتماعی ظاهر میشوند عموما پست فرمانداری یک پست و نقش  سیاسی است. فرمانداران فعلی  و به ویژه معاونین سیاسی ایشان نه تنها سیاسی نیستند بلکه بعضا سیاست گریز نیز می باشند؛ امیدواریم که حداقل سیاست ستیز نباشند.

به عنوان یک فعال سیاسی و از موضع ریاست یک حزب تا کنون هیچ اکت مشخص و برنامه ریزی شده یا هدفمندی را از حوزه سیاسی فرمانداری یا استانداری ندیده ام که اعلام و اجرا شده باشد و تنها این حوزه خود را معطوف به برگزاری انتخابات ها گرده اند.

آنچه باید توضیح دهم این است که با نگاه امنیتی به مقوله سیاست فعالین سیاسی متوقف ،تعطیل و عقیم خواهد شد یا اینکه به فعالیت غیر رسمی و مخفیانه و در تضاد با نظام رسمی حاکم بر کشور تغییر جهت خواهد داد؛لذا تغییر در این حوزه امری ضروری است و باید با چرخش کلان در رویکردهایمان بتوانیم انسداد فعلی را پایان دهیم.

فعیدرضا فولادوند رییس ستاد روحانی در شهر اراک درباره علل ناکارآمدی فرمانداری ها به ویژه معاونت سیاسی آنها اینطور عنوان میکند:

فارغ از مشکلات دولتی و ایرادات ساختاری دستگاه های حاکمیتی مثل فرمانداری ها که هم فشار زیادی روی آنهاست و همزمان ناکارآمدی هایی هم دارند، اما نگاه اصلاح طلبان باید بیشتر معطوف به عملکرد خود باشند و ساز کار های درونی خود را اصلاح کنند زیرا با مطالبه محوری و  کانالیزه کردن خواست های خود می توانند به راحتی مسئولین امر را مجاب کنند که تن به آنها دهند و در راستای خیر عمومی گام بردارند، در حال حاضر اصلاح طلبان دچار درگیری های غلط و غیر ضروری هستند که هم به تمامیت جریان سیاسی خود لطمه میزند وهم منجر به عدم توسعه همه جانبه در دستگاه هایی که از آنان مطالبه دارند میشود.

باید بتوان این تکثر غلط و نادرست در میان اصلاح طلبان را تبدیل به انسجام درونی جریان کرد و با استفاده از پتانسیلهای همه جانبه آنها رویکرد مطالبه محوری را در صدر خواسته و کنش سیاسی خود قرار دهند.

رییس شورای ائتلاف توسعه شهرستان اراک در پایان اضافه کرد: پیش از نقد دستگاه هایی مثل فرمانداری باید به نقد خودمان بپردازیم و بدانیم که نقوص ما در پیگیری ها چه بوده است که  محقق نشده است در صورتی که تعامل و یکپارچگی به وجود بیاید مطمئنا دستگاه های مربوط باید به این مطالبات تن دهند و راه برون رفت چیزی جز اصلاح درون سازمانی تحول خواهان نیست.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*