پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ فروردین ۱۳۹۸
دوراهی زرندیه
اجتماعی

دوراهی زرندیه

Virtual editor
17 اردیبهشت 1397
بازدید: 160
نظرات: 0

دوراهی زرندیه

منصوری، نماینده ساوه و زرندیه: جاده زرندیه به هیچ وجه استاندارد نیست

شارقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان: جاده های زرندیه صددرصد استاندارد است

گروه شهری: در حال حاضر دو شهرستان ساوه و زرندیه بیشترین حجم تخلفات جاده ای استان مرکزی را به خود اختصاص دادند، موضوعی که طبق گفته نماینده این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی تنها به دلیل ساختار قدیمی و نامناسب راه های مواصلاتی شمال استان مرکزی بروز پیدا کرده است.

طی هفته های گذشته نیز یکی از خبرگزاری های استان مرکزی خبری را با مضمون اینکه «مرکز درمانی در شهرستان زرندیه فاقد راه مواصلاتی است» خبر ساز شد، موضوعی که مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی آن را در مصاحبه با عطریاس تکذیب می کند و خلاف واقع می داند.

ایمنی راه های شهرستان زرندیه صد در صدی است

مجید شارقی، مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به اینکه ایمنی و استاندارد بودن راه های مواصلاتی شهرستان زرندیه صد درصدی است گفت: در حال حاضر در تمامی جاده های شهرستان زرندیه مبحث تعریض راه های قدیمی به ویژه جاده قدیم ساوه به تهران که بخشی از آن از زرندیه می گذرد در دستور کار اداره راه و شهرسازی استان می باشد.

شارقی ادامه داد: مناقصاتی برای بهسازی و تعریض جاده های شهرستان زرندیه برگزار شده و با توجه به مشخص شدن پیمانکاران مربوطه در حال حاضر در مرحله انعقاد قرارداد هستیم.

وی افزود: مقرر شده بود، شهر مامونیه با احداث یک جاده، به آزاد راه متصل شود که پیمانکار آن در سنوات گذشته مشخص شده بود اما از آنجایی که تامین اعتبار صورت نگرفت این پروژه تا به امروز اجرایی نشده است. در اواخر سال گذشته پیمانکار جدیدی برای این پروژه مشخص شد و با تحویل کار به آن هم اکنون ساخت جاده مذکور در دست اجرا می باشد.

شارقی اظهار کرد: بنده به عنوان مدیرکل اداره راه و شهرسازی برای اجرای هر پروژه عمرانی حداقل دو یا سه مرتبه مناقصه برگزار می کنم اما از آنجایی که متقاضی وجود ندارد، اجرای پروژه ها به تعویق می افتد.

مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی راه حل اجرای به موقع پروژه ها و جذب پیمانکاران را تنها تجمیع آن ها دانست و گفت: طبق مذاکرات انجام شده با فرمانداران و نمایندگان مجلس شهرستان های تابعه استان، مقرر شده تا برای اجرای پروژه های خرد و کوچک و جذب پیمانکاران، پروژه ها به صورت واحد به یک پیمانکار اجرایی تحویل گردد چرا که در سراسر استان مرکزی عدم رضایت پیمانکاران سبب کاهش فعالیت آن ها در امور عمرانی شده است. شارقی ادامه داد: تمامی مطالبات مالی پیمانکاران در سنوات گذشته پرداخت شده اما از آنجایی که پرداخت اسناد مالی یک یا دو سال زمان می برد، یک پیمانکار برای دریافت مطالبات خود انتظاری طولانی مدت می کشد تا جایی که این موضوع تمایل آن هارا برای شرکت در امور عمرانی کاهش داده است.

راه های شهرستان زرندیه استاندارد نیستند

در سوی دیگر محمدرضا منصوری، نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با عطریاس وضعیت راه های مواصلاتی شهرستان زرندیه را مناسب نداست و گفت: جاده های شهرستان زرندیه با کیفیت مطلوب خود فاصله بسیاری دارد تا جایی که باید گفت این راه ها به هیچ وجه استاندارد نیستند.

منصوری ادامه داد: علی رغم آن که از نظر وسعت، ساوه و زرندیه به عنوان شهرستان های اول و دوم استان مرکزی مطرح می شوند اما همواره شاهد کم توجهی به این مقوله هستیم. در این دو شهرستان نُه شهر و چهارصد روستا وجود دارد که برای رفع معضلات جاده ای و ارتباطی آن ها می طلبد توجه بیشتری نسبت به آن ها شود.

وی افزود: هر چند که برخلاف عدم وجود بودجه مناسب، اقدامات دولت در حوزه راه سازی شهرستان های ساوه و زرندیه را مناسب می دانم و شاهد تلاش های قابل توجهی در این حوزه بوده ام ولی بهتر است که مدیران اجرایی دقت بیشتری را در عملیاتی کردن پروژه های عمرانی و راهداری به خرج دهند. نماینده شهرستان های ساوه و زرندیه ضمن بیان این موضوع که در سراسر کشور جذب پیمانکار با مشکلات متعددی رو به رو است، اظهار کرد: به دنبال نحوه انعقاد قراردادها، مشکلات فراوانی در جذب پیمانکاران و اجرای پروژه های عمرانی وجود دارد تا جایی که تمامی پیمانکاران با تعویق دریافت مطالبات خود، تمایلشان برای اجرای پروژه ها کاهش یافته است. منصوری ادامه داد: این معضلات سبب شده امروز ده ها قرارداد اجرایی پروژه های عمرانی به ویژه راه سازی بدون وجود متقاضیان و پیمانکاران مناسب، بلاتکلیف باشند.

وی افزود: در حال حاضر شرایط موجود سبب شده تا برای عملیاتی کردن یک پروژه عمرانی، نمایندگان مجلس و برخی مسوولان مستقیما با پیمانکاران وارد مذاکره شوند تا نهایتا یک پروژه به مرحله اجرا گذاشته شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*