پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
در تیم آلومینیوم شاهد دوپینگ با سفارش افراد خاص بودم
اجتماعی

در تیم آلومینیوم شاهد دوپینگ با سفارش افراد خاص بودم

Virtual editor
18 اردیبهشت 1397
بازدید: 178
نظرات: 0

حامد بصیری در مصاحبه اختصاصی با عطریاس از اتفاقات چند ماه قبل از سرمربی شدنش می گوید:

در تیم آلومینیوم شاهد دوپینگ با سفارش افراد خاص بودم

 

سینا علیدادی

«من تا قبل از سرمربی شدنم، شاهد انجام دوپینگ در تیم فوتبال آلومینیوم اراک با سفارش هایی از سوی افراد خاص بودم.»
این بخشی از سخنان «حامد بصیری»، سرمربی بومی تیم فوتبال آلومینیوم اراک با روزنامه عطریاس است، سرمربی که سال ها با بستن بازوبند کاپیتانی تیم آلومینیوم، لقب مرد اخلاق فوتبال استان مرکزی را نیز به خود اختصاص داده بود.
بصیری در نیم فصل گذشته لیگ دسته اول فوتبال کشور بعد از هفده سال حضور در مستطیل سبز، بازوبند کاپیتانی خود را با سکان هدایت تیم آلومینیوم اراک تعویض کرد تا برای اولین بار به عنوان سرمربی، مسوولیت هدایت آبی پوشان ایرالکو را بر عهده گیرد. وی زمانی این هدایت را برعهده گرفت که مشکلات داخلی باشگاه فرهنگی ورزشی آلومینیوم در کنار بسیاری از حاشیه های ایجاد شده، تیم فوتبال آلومینیوم را در لبه پرتگاه سقوط قرار داده بود و همین امر باعث شد تا طرفداران وی از حضور بصیری در مسند سرمربیگری انتقاد کنند و بیان کنند که «حامد بصیری با قبول این مسوولیت آینده فوتبالی خود را تباه خواهد کرد.»
حال که تیم فوتبال آلومینیوم با تداوم حضور در لیگ دسته اول، یکی از سخت ترین دوره های خود را سپری کرده، عطریاس در مصاحبه ای اختصاصی با حامد بصیری از آینده حضور او در فوتبال اراک، می پرسد.
شما در نیم فصل گذشته اولین دوره سرمربیگری خود را تجربه کردید، آیا هنوز تمایلی به ادامه این تجربه دارید؟
من به عنوان نماینده ای از جامعه فوتبال استان مرکزی در بدترین شرایط ممکن، هدایت تیم بحران زده آلومینیوم را بر عهده گرفتم و ثابت کردم که یک مربی بومی می تواند این تیم را حفظ کند.
در این مدت دامنه تخریب ها علیه باشگاه آن قدر فراگیر شد که من را واقعا از فوتبال خسته کرده بود. طی دورانی که پا به توپ بودم هر وقت انتقادی به من میشد تلاش خود را برای رفع آن ها بیشتر می کردم اما طی شش ماه گذشته به محض اینکه سرمربی شدم از هر جناحی من و تیمم را تخریب می کردند تا آلومینیوم سقوط کند. آنقدر فضای باشگاه را سنگین کرده بودند که صحبت های من در رختکن تا قبل از ورود به زمین در همه جا پخش می شد. تمام این مسائل را دیدم اما جا نزدم چرا که می دانستم هر کسی جای من سرمربی شود، فوتبال اراک را نابود می می کند. حال که امروز اوضاع خوب شده اعلام می کنم اگر قرار باشد شرایط گذشته تکرار شود دیگر در باشگاه آلومینیوم نخواهم ماند.
مگر مشکلات باشگاه ایرالکو چگونه بود که در صورت تکرار آن ها دیگر تمایلی برای حضور ندارید؟
من سیزده سال سابقه بازی در تیم های فوتبال شهر اراک را دارم و رفت و آمد مربیان بسیاری را در این شهر دیدم، مربیانی که کوچک و بزرگ آن ها سودای صعود به لیگ برتر را داشتند اما همواره نتیجه عملکرد آن ها بازی آخرشان را به طوری که اگر آن بازی را می باختند، تیم به دسته پایین تر سقوط می کرد. این موضوع نشان می دهد که تفکر حاکم بر فوتبال شهر اراک طی زمان های گوناگون درجا زده است به همین دلیل زمانی که مسوولیت سرمربیگری آلومینیوم را پذیرفتم، آبروی هفده ساله خود را گرو گذاشتم اما باز هم من را تخریب و تهدید کردند. هفته های متوالی با شماره های ناشناس و پیامک های متفاوت من را تهدید می کردند تا تمرکز و روحیه لازم برای هدایت تیم را از دست بدهم. قبول دارم که تخریب گران عده ای اندک بودند ولی کارشان را خیلی خوب انجام می دادند و تیم را تا لبه ی پرتگاه سقوط کشاندند. اشخاصی را می شناسم که چون با شرایط مالی و قراردادی باشگاه کنار نیامدند، بلافاصله هر چه در آلومینیوم بود را نابود کردند و در حال حاضر همان ها ادعای نجات فوتبال را دارند.
مدام از تخریب و ایستادگی در برابر آن ها سخن می گویید، این مواردی که توضیح می دهید ریشه در چه چیزهایی دارد؟
در راس تمامی مشکلات باشگاه فرهنگی ورزشی ایرالکو، شخصی قرار دارد که در تمامی این سال ها به فوتبال ضربه زده است تاجایی که اصلی ترین دلیل عدم رشد فوتبال اراک و نرسیدن به لیگ برتر، مربوط به او می باشد. این شخص دو سالی که در باشگاه شهرداری فعالیت می کرد فوتبال شهرداری را از هم پاشاند.
برای همین من از افرادی که خود را دلسوز فوتبال اراک می دانند سوال می پرسم که طی این همه سال چرا سکوت کردند و گذاشتند این همه بلا بر سر فوتبال اراک آید؟ جواب این سوال مشخص است چرا که این شخص و همراهانش آنقدر قدرت دارند که با هر مدیرعامل و مسوولی در این استان به راحتی ارتباط برقرار کنند و آن ها را تحت فشار قرار دهند تا اهدافشان محقق شود. حال اگر امروز تخریبی علیه باشگاه صورت میگیرد به دلیل آن است که این آقای خاص و همراهانش لیدر جریان تخریب هستند.
وضعیت مالی باشگاه آلومینیوم را چطور ارزیابی می کنید؟
باشگاه ایرالکو در سال گذشته بدترین شرایط مالی خود را سپری کرد تا جایی که تیم آلومینیوم بدون ریالی دریافتی نیم فصل اول را به پایان رساند. بعد از پایان نیم فصل قرار بود سه میلیارد تومان بودجه وارد باشگاه شود اما تنها قریب به یک میلیارد تومان به باشگاه پرداخت شد. از ارقام دقیق بی اطلاع هستم اما شاگردان من حداکثر تا چهل درصد از قراردادشان را دریافت کردند. هر چند که امروز از پرداخت کامل بدهی ها سخن می گویند اما دیگر این پرداختی ها برای فوتبال ایرالکو تاثیر مثبت ندارد و تنها می تواند به منظور امرار معاش بازیکنان مفید واقع شود. با تمامی این شرایط به دلیل اعتمادی که اعضای تیم فوتبال به من و باشگاه داشتند حتی یک اعتصاب هم صورت نگرفت، این در صورتی بود که بازیکنان تیم «خونه به خونه» با دریافتی بیش از هفتاد درصد چند بار در فصل گذشته، اعتصاب کردند.

دستآوردهای شما پس از حضور در جایگاه سرمربی تیم فوتبال آلومینیوم چه بود؟
در نیم فصل گذشته فوتبال اراک دو دستاورد داشت، اول آن که مربیان بومی با حضور در کادر فنی تیم آلومینیوم، توانمندی های خود را ثابت کردند و سطح توقع مردم اراک را بالا بردن تا جایی که دیگر مربی های درجه پایین، جسارت حضور در اراک را نخواهند داشت. دومین دستاورد من این است که نسل جدیدی از بازیکنان جوان اراکی را به لیگ دست اول فوتبال کشور معرفی کردم به طوری که در بازی آخر، تمامی بازیکان بومی را به مستطیل سبز فرستادم چرا که دیگر برد و باخت برایم اهمیتی نداشت و تنها به فکر رشد شاگردانم بودم.
شرایط داوری لیگ یک فوتبال کشور را در چه سطحی می دانید؟
طی نیم فصل گذشته داوری های ضعیف بسیاری به تیم فوتبال ایرالکو آسیب رساند تا جایی که بنده برای اولین بار به نحوه داوری ها اعتراض کردم. متاسفانه هم داوری ها ضعیف است و هم نظارت بر نحوه کار داوران؛ چرا که یک بار کارشناسان داوری به بررسی صحنه مورد اعتراض باشگاه آلومینیوم پرداختند اما صحنه ای اشتباه پخش شد و گفتند باشگاه اشتباه می گوید! لذا معتقد هستم که در سال گذشته داوری های ضعیف، کیفیت لیگ دست اول را تنزل داده است.
آیا شهر اراک و استان مرکزی می تواند در لیگ برتر نماینده ای داشته باشد؟
بله، اراک آنقدر امکانات ورزشی مناسبی دارد که بتواند حداقل دو تیم در لیگ برتر کشور داشته باشد اما متاسفانه عملکردهای اشتباه اجازه تحقق این مهم را نمی دهد. حال اگر یک رقیب لیگ برتری در استان وجود داشت به هیچ وجه مشکلات امروز وجود نداشت. زمانی که تیم تراکتورسازی تبریز را بررسی می کنم شاید باورتان نشود که حتی این تیم نصف امکانات آلومینیوم اراک را هم ندارد ولی از انجایی که یک استان از آن حمایت می کنند، حضور در لیگ برتر کار سختی نیست. بابت همین باید به حال فوتبال اراک و استان مرکزی افسوس خورد.
آیا دلال بازی های مرسوم در فوتبال کشور، در استان مرکزی نیز وجود دارد؟
در فوتبال ایران دلال بازی های فراوانی انجام می شود اما در استان مرکزی دلال بازی ها برای پول نیست بلکه برای گرفتن امتیازات گوناگون وجود دارد چرا که دلالان ورزشی این استان تنها به دنبال بودن خودشان هستند. از آنجایی که طی سال گذشته شاهد اینگونه دلال بازی ها بودم شک ندارم که تا قبل از آغاز بازی های فصل 97، دلال بازی ها برای ایجاد تغییرات مدیریتی در باشگاه آلومینیوم، تاثیرات خود را خواهد گذاشت.
تا به امروز در باشگاه آلومینیوم شاهد انجام دوپینک و حواشی وابسته به این موضوع بوده اید؟
در فوتبال ایران اشخاص بسیاری را می شناسم که دوپینگ می کنند و به دوپینگ نیز توصیه شده اند. متاسفانه در فوتبال به دلیل کاهش کنترل ها برای ممنانعت، هر چه به لیگ های پایین تر می رویم دوپینگ نیز بیشتر می شود. در یک سال گذشته کنترل دوپینگ در لیگ دسته اول به شدت کاهش یافته بود و همین امر زمینه انجام این عمل غیر اخلاقی را توسط مربیان بیشتر کرده بود. در بازی مسجد سلمان مقابل آلومینیوم اراک عده ای با صحنه سازی و جایگذاری سرنگ داخل رختکن بازیکنان اراکی سعی بر درست کردن پاپوش برای ایرالکو را داشتند که خوشبختانه به سرعت شناسایی شدند و به اهدافشان نرسیدند.
یعنی می گویید در باشگاه آلومینیوم هیچگاه دوپینگ انجام نشده است؟
بنده هیچگاه نه به عنوان یک بازیکن و نه به عنوان یک سرمربی، دوپینگ نکردم و سفارشی برای انجام این کار به کسی ندادم، اما تا همین اواخر و قبل از آخرین تغییرات در باشگاه آلومینیوم، اشخاصی را دیدم که به شاگردان امروز من، مصرف انواع مکمل ها و انرژی زاها را توصیه می کردند تا جایی که قبل از سرمربی شدنم شاهد دوپینگ برخی بازیکنان با سفارش های خاص بودند.
هر چند که آگاه هستم که ممکن است با انتشار صحبت های فوق متضرر شوم اما از آنجایی که می دانم قطعا یک روز می رسد که همان افرادی که قصد ایجاد پاپوش برای آلومینیوم را داشتند، بگویند شاگردان حامد بصیری دوپینگ کرده، این سخنان را گفتم تا مبادا آنان از سکوت و احترام متقابل من سوء استفاده کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*