پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
1 بهمن 1397
اقتصادی

کاهش بودجه استان، فرصت یا تهدید

سردبیر مجازی
18 اردیبهشت 1397
بازدید: 133
نظرات: 0

درگفت و گو با نمایندگان استان مطرح شد؛

کاهش بودجه استان، فرصت یا تهدید

گروه اقتصاد ، زهره صادقی

در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان،سهم بودجه استان مرکزی در سال 97 با کاهش 14 درصدی اعلام شد. این در حالی ست که سهم استان مرکزی از تحقق بودجه سال گذشته نیز تنها 50 درصد بود.
اغلب در اختصاص سهم بودجه و میزان تحقق آن،نمایندگان را مهره های کلیدی موثر بر روند اختصاص بودجه می دانند و بر همین اساس،کاهش سهم بودجه را قصور نمایندگان عنوان می کنند.
اما استاندار مرکزی در نشست شورای برنامه ریزی استان،راه جبران کسری بودجه امسال را جذب اعتبارات برای پروژه های ملی و نیز جذب سرمایه گذار عنوان کرد.

اگر چه راه برون رفت از مشکلات ناشی از کاهش بودجه،جذب اعتبارات ملی برای استان است ولی حتی این امر نیز مستلزم رایزنی نمایندگان با وزارتخانه ها و تعمیم سهم حداکثری بودجه به استان می باشد چراکه استان مرکزی به واسطه میزان درآمد حاصل از مالیات،جزو استان های مطرح و پردرآمد کشور محسوب می شود.

نماینده شازند در خصوص علل کاهش بودجه سال جاری استان به عطریاس گفت:
با توجه به وضعیت درآمدی کشور،کلیّت بودجه کشور کم است و همین مسئله منجر به کاهش بودجه در استان ها نیز شده است.
ابراهیمی در دفاع از نقش مجمع نمایندگان استان در جذب بودجه بیان داشت:مجمع نمایندگان استان طی نشستی با سخنگوی دولت،وضعیت درآمدی استان مرکزی را عنوان کرده و بر پردرآمدبودن استان مرکزی تاکید داشته ایم.

بنابراین انتظار ضریب بازگشت پول به استان را بیشتر از میزان بودجه اختصاصی داریم.
وی افزود: ما در زمینه تحقق حداکثری سهم بودجه استان، نهایت تلاش خود را داریم اما آنچه مسلّم است،ضرورت پیگیری سهم بودجه از سوی مدیران دستگاه های اجرایی می باشد .

ابراهیمی ادامه داد:نمایندگان از بُعد رایزنی و نظارت در تعیین سهم بودجه استان موثرند ولی مدیران دستگاه ها به خصوص رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در جذب حداکثری سهم بودجه،نقش بسزایی دارند.

وی تصریح کرد:تفاوتی که بودجه امسال نسبت به سال قبل دارد این است که،در سال 97 بودجه عملیاتی تر شده و درصد تحقق آن بالاتر است.
نماینده شازند گفت:در تصویب بودجه 97 که در قالب برنامه شش ساله گنجانده شده است،با توجه به میزان درآمد دولت از حیث مالیات و فروش نفت،یک رقم واقعی و نزدیک تر به تحقق مصوب گردیده است.

نماینده ساوه و زرندیه نیز با تاکید بر نامطلوب بودن رقم بودجه امسال نسبت به سال گذشته گفت:به دلیل کاهش درآمدها در کشور و عدم همخوانی عرضه و تقاضا،وضعیت بودجه 97 مطلوب نیست.
محمدرضا منصوری گفت: نمایندگان و مدیران باید تلاش کنند اعتبارات پروژه های ملی را به استان بیاورند.پروژه هایی از قبیل جاده – اراک تهران و بزرگراه تفرش- آشتیان از جمله مواردی است که می توان برای آن ها اعتبارات ملی جذب کرد.

وی تصریح کرد:البته که امسال کاهش بودجه مربوط به همه استان های کشور بوده و حتی ممکن است میزان درآمد های استان در سال جاری از رقم پیش بینی نیز کمتر باشد که در چنین شرایطی برای دولت،قطعا حقوق کارکنان نسبت به پروژه های عمرانی در اولویت خواهد بود.

منصوری اظهار داشت: کاهش هزینه ها،بهره وری بالاتر،کیفی سازی،پرهیز از رانت از جمله مواردی هستند که در شرایطی که با کاهش بودجه مواجه ایم به عنوان یک ضرورت می بایست عملیاتی شوند.
وی بیان کرد:اشکال اصلی ما در نحوه تولید است؛ما گران و کم کیفیت تولید می کنیم و همین مسئله منجر به کاهش صادرات و کاهش درآمدهای غیرنفتی می شود که در نهایت در تصویب رقم بودجه موثر خواهد بود.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*