پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
می خواهند انتخابات اصناف را سیاسی کنند
استان مرکزی

می خواهند انتخابات اصناف را سیاسی کنند

سردبیر مجازی
19 اردیبهشت 1397
بازدید: 173
نظرات: 0

جمشید زند،رئیس اتاق اصناف استان مرکزی در گفتگو با عطریاس:

می خواهند انتخابات اصناف را سیاسی کنند

زهره صادقی، گروه اقتصاد

انتخابات اتاق اصناف استان مرکزی،اواخر اردیبهشت ماه با کاندیداتوری 14 نفر از صنوف توزیع -خدمات و تولیدی-فنی برگزار میشود که در نهایت، 5 نفر از اعضای منتخب به عنوان هیات رئیسه جدید آغاز به کار خواهند کرد.

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی در گفتگو با عطریاس با بیان مطلب فوق اظهار داشت:بسیاری از صنوف و روسای اتحادیه ها با احساس مسئولیت در قبال سرنوشت خود و اصناف،در انتخابات اتاق شرکت کرده اند که امید می رود تیمی هماهنگ شکل بگیرد و نقاط ضعف تیم فعلی را به نقاط قوت تبدیل کنند.

جمشید زند ادامه داد: خیلی ها تلاش دارند انتخابات اتاق اصناف را سیاسی کنند؛درست است نام انتخابات دارد ولی هر انتخاباتی،سیاسی نیست.

وی افزود:انتخابات اتاق اصناف اقتصادی است و اتحادیه ها بر اساس رویکرد اقتصادی خود خارج از مباحث سیاسی در انتخابات این دوره شرکت خواهند داشت.

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی بیان داشت:شاید بنده بیرون از مجموعه دارای دیدگاهی باشم، هرچند که فردی سیاسی نیستم و در اتاق اصناف،نگاه سیاسی ندارم.

وی تصریح کرد:اتاق اصناف یک جایگاه غیرانتفاهی و اقتصادی دارد که می تواند یکی از ارکان مهم و اثرگذار حوزه اقتصادی باشد.

وی ادامه داد: اتاق اصناف،بیشترین میزان جمعیت را در میان سه پارلمان مهم اقتصادی بخش خصوصی و در کنار اتاق های بازرگانی و تعاون دارا است و به عنوان حلقه آخر و خروجی اقتصاد خُرد محسوب می شود و نگاهی رودر رو با آحاد مردم دارد ولی آنگونه که باید به آن توجه نمی شود.

رئیس اتاق اصناف استان در ادامه گفت:علی رغم اینکه اتاق اصناف،سیاسی نیست ولی نقش به سزایی در مقطع مختلف زمانی ایفا کرده است.

وی افزود: اصناف در مقاطعی همچون هدفمندسازی یارانه ها،برجام و حتی قبل و بعد از انقلاب همراه و همگام با دولت بودند؛حتی امسال نیز در صورت حمایت دولت،اصناف می توانند در راستای تحقق شعار سال با دولت همکاری داشته باشند.

زند اظهار داشت: اما متاسفانه اصناف نتوانسته اند تاکنون مشابه تسهیلاتی که برای بخش صنعت اختصاص یافته ،سهم بگیرند.در کشوری مثل چین،تولیدکنندگان خُرد رشد بیشتری داشته اند ولی در کشور ایران،در بخش تولیدکنندگان خُرد که صنوف هستند هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته و حمایتی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد:اصناف،تاثیرگذارترین بخش اقتصاد هستند که می بایست با کالاهای خارجی رقابت کنند درحالیکه قدرت تامین مواد اولیه را ندارند و افزایش نرخ ارز منجر به تحلیل سرمایه های آن ها و کاهش قدرت کسب در این مجموعه شده است.

زند بیان داشت: اصناف در شرایط سخت اقتصادی همواره حامی و در کنار دولت بوده اند ولی صنایع که از تسهیلات مطلوب بهره مند بوده و هستند همواره معترض و منتقدند؛این در حالی است که اصناف،هیچگونه بدهی کلان به دولت و سیستم بانکی ندارند.

وی خاطرنشان ساخت: نقش صنوف در جامعه همچنان مغفول مانده است که این نگاه باید تغییر کند.

رئیس اتلق اصناف استان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:اتاق اصناف در سال حمایت از کالای ایرانی در اقدامی نو در قالب کمپینی با همکاری شهرداری،شورای اسلامی شهر،بسیج اصناف و صدا وسیما اقدام به حمایت از دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی نموده است .بر همین اساس،کلیه صنوفی که صد درصد کالای ایرانی عرضه کنند اعم از صنف پوشاک،منسوجات،آرایشی بهداشتی،مصالح ساختمانی و …از پرداخت عوارض و حقّ عضویت معاف شده و حتی از پرداخت هزینه های تبلیغات کالاهای خود نیز معاف می شوند.

زند افزود:این اقدام علاوه بر حمایت از دولت در راستای تحقق شعار سال،نقش به سزایی در نهادینه کردن فرهنگ مصرف کالای ایرانی و به تبع آن افزایش کیفیت کالاهای تولید داخل موثر خواهد بود.

وی در بخش پایانی اظهارات خود از افتتاح برج اصناف تا پایان سال جاری خبر داد و گفت:برج بزرگ اصناف که بزرگترین رخداد بخش اصناف کشور در استان مرکزی است در وسعت 10 هزار متر احداث شده است که با اجماع و استقرار کلیه اتحادیه ها و دفاتر صنوف در آن،تحولی بنیادین در حوزه اقتصاد اصناف ایجاد خواهد شد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*