پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
بحران پس مانده ها
اجتماعی

بحران پس مانده ها

سردبیر مجازی
19 اردیبهشت 1397
بازدید: 148
نظرات: 0

محمدی، رئیس فراکسیون امید شورای شهر اراک از بحران های پیش رو دفن پسماند می گوید:

بحران پس مانده ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی: کارخانه تفکیک و پردازش پسماند اراک استاندارد نیست

سینا علیدادی ،گروه شهری

باتوجه به افزایش روز افزون جمعیت شهرنشین در حال حاضر مدیریت پسماند به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های جوامع بشری به حساب می آید چرا که افزایش حجم پسماند ها از یک سو و گوناگونی آن ها از سوی دیگر، بر پیچیدگی شرایط و نحوه جمع آوری و دفع پسماندها می افزاید.

به همین دلیل به عقیده بسیاری از کارشناسان مدیریت شهری، سیستم های جمع آوری و دفع سنتی پسماند دیگر پاسخگوی ارضای نیازهای مدیریت شهری جهت رفع معضل پاکسازی شهرها از آلودگی های تولید شده شهری، بیمارستانی و صنعتی نبوده به طوری که نمی تواند از آلودگی های زیست محیطی ناشی از انواع پسماند ها آنچنان که باید جلوگیری کرد. البته طی سال های گذشته، تصویب قانون مدیریت پسماندها علیرغم تمامی ضعف ها و انتقاداتی که به آن وارد است، به عنوان یکی از گام های مهم در راه ارتقاء وضعیت مدیریت پسماندها در سطح کشور مطرح می باشد چرا که بر اساس این قانون شهرداری ها در محدوده شهرها برای اولین بار قانوناً و رسماً به عنوان ارگان مدیریت کننده پسماند های خانگی شناخته شدند و این امر موضوعی بود که دیگر اجازه نمی دهد تا مدیریت پسماند و رفع خطرهای احتمالی آن، همانند توپی در مسیر سازمان ها و اداره های مربوطه پاس کاری شود.

اما در حال حاضر این مهم خود عاملی شده برای زیر سوال رفتن مدیریت شهری چرا که عمدتا در شهرداری اراک که نام کلان شهر را یدک می کشد، برخلاف سایر کلان شهرهایی همانند اصفهان، تهران، تبریز و مشهد توجه محسوسی به ایجاد و تقویت کارخانه های بازیافت پسماند و زباله سوز نشده، البته گفتنی است که این مهم طی ماه های گذشته از جمله برنامه های مورد پیگیری رئیس فراکسیون امید و کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک بوده که طبق شنیده ها این موضوع آنچنان که باید از سوی تیم مدیریت شهرداری و سایر سازمان های مربوطه مورد توجه و حمایت قرار نگرفته است.

شرایط دفع پسماندها بحرانی است

طوفان محمدی، رئیس فراکسیون امید و کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط زیست شورای شهر اراک با اشاره به اینکه در اغلب شهرهای کشورساماندهی وضعیت پسماندهای شهری مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: باتوجه به اینکه امور مربوط به پسماندهای شهری و بیمارستانی ارتباط مستقیمی با محیط زیست و سلامت شهروندان دارند باید گفت که عدم رسیدگی به این مهم سبب شده که امروز شرایط دفع پسماندهای شهری به حالت بحرانی در آید.

محمدی ادامه داد: بنده از آغاز فعالیت شورای شهر دوره پنجم مسائل و مشکلات مرتبط با موضوع دفع پسماند شهری را پیگیری کردم تا مبدا بحران مذکور در شهر اراک بروز پیدا کند. به همین دلیل بازدیدهایی از مراکز دفع پسماند شهرهای تهران و اصفهان انجام شد که طی آن ها متوجه شدم تهرانی ها علی رغم تبلیغاتی که در خصوص تفکیک پسماند ها و تولید کمپوست انجام می دادند آنچنان که باید سرآمد و برتر از اصفهانی ها نیستند.

وی ضمن بیان این نکته که پسماندهای بیمارستانی امری مسئله ساز هستند، افزود: با پیگیری های شورای شهر اراک مقرر شده تا شرکت ماشین سازی دستگاه زباله سوز عفونی و بیمارستانی را تحت لیسانس یک شرکت معتبر فرانسوی بسازد که البته پس از ساخت، می بایست تاییدیه های لازم را از اروپا و آمریکا دریافت نماید.

رئیس فراکسیون امید شورای شهر اراک فعالیت دستگاه های زباله سوز را نیازمند دریافت مجوزهای لازم از سوی اداره کل محیط زیست استان مرکزی دانست و گفت: علاوه بر ساخت دستگاه زباله سوز مقرر شده یک دستگاه برای تولید کمپوست از پسماندهای بیمارستانی نیز تولید شود چرا که این دستگاه در اصفهان تولید شده و شهرداری این شهر از آن درآمدزایی هم انجام می دهد.

محمدی ادامه داد: جدایی از ساخت و تهیه دستگاه های مذکور می بایست آموزش های لازم را برای تفکیک زباله ها از مبدا به شهروندان داد.

وی افزود: برای تمامی امور ذکر شده، شورای شهر اراک در بودجه سال جاری ردیف های اعتباری مناسبی را در نظر گرفته است.

محمدی اظهار کرد: البته لازم به ذکر می باشد که به منظور عملیاتی شدن تمامی امور مطرح شده، الزامی است که نهادهای گوناگون از جمله دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل محیط زیست استان با شورای شهر همکاری و تعامل لازم را داشته باشند که در این راستا اداره محیط زیست قول هایی را به این شورا داده است.

کارخانه تفکیک و پردازش پسماند اراک استاندارد نیست

میرزایی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در مصاحبه با عطریاس در خصوص وضعیت پسماند استان مرکزی و شهر اراک گفت: روزانه نهصد و پنجاه تن پسماند خانگی در استان مرکزی تولید می‌شود که از این مقدار حدود سیصد و پنجاه تن آن، مختص شهر اراک می باشد.

میرزایی ادامه داد: برای دفع اصولی و بهداشتی پسماندهای استان مرکزی مقرر شده تا از این پس پسماندهای این استان تنها در چهار منطقه تجمیع و دفع گردند به طوری که بخشی از پسماندهای شهر شازند و روستاهای فراهان به محل دفن پسماندهای اراک منتقل می شوند.

وی افزود: علاوه بر اینکه پسماندهای اراک از مبدا تفکیک می‌شوند کارخانه تفکیک و پردازش پسماند در شهر اراک وجود دارد اما سوله آن استاندار نمی باشد و پیمانکار آن در گذشته کار خود را کامل و صحیح انجام نمی داد. این روند غیر استاندارد تا جایی ادامه داشت که کمپوست های تهیه شده قابلیت استفاده در فضای سبز شهری را به هیچ وجه ندارد لذا اداره محیط زیست، مجوز لازم برای استفاده شهرداری اراک از این کمپوست های تولید شده را نداده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه ساماندهی پسماندهای عفونی و بیمارستانی شهر اراک در حال بهبود می باشد، گفت: در حال حاضر روزانه حدود شش تن پسماند بیمارستانی در شهر اراک تولید می شود که رسیدگی به وضعیت آنها از اولویت‌های مراجع مسئول به حساب می‌آید.

میرزایی ادامه داد: دستگاه هایی وجود دارد که می‌توانند پسماندهای بیمارستانی را با عملیات میکروب کشی بی‌خطر سازنند ولی با توجه به اینکه مشخص نیست این دستگاه ها تا چه حد توانایی بی خطر سازی مواد عفونی را دارند، اداره محیط زیست استان مرکزی مجوز های لازم را جهت استفاده از آنها هنوز صادر نکرده است.

میرزایی اظهار کرد: در گذشته محل دفن پسماندهای شهری و بیمارستانی مشترک بوده اما در حال حاضر این موضوع با تفکیک هایی از مبدا، دیگر انجام نمی شود.

وی در پایان افزود: لازم به ذکر است که شهرداری ساوه به عنوان دومین شهرداری بزرگ استان مرکزی تا به امروز بیش از هر شهر دیگری در این استان، توفیقات لازم را در راستای ساماندهی پسماندهای شهری و بیمارستانی به دست آورده است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*