پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۰ مرداد ۱۳۹۹
مسافری از بوشهـر
اجتماعی

مسافری از بوشهـر

Virtual editor
24 اردیبهشت 1397
بازدید: 372
نظرات: 0

انتصابی دیگر از تاجران حاشیه آفرید؛

مسافری از بوشهـر

سینا علیدادی،گروه شهری

صحن رسمی این هفته شورای اسلامی شهر اراک با بیاناتی متفاوت از سوی اعضای این شورا در برخورد با نحوه عملکرد شهردار در حوزه انتصابات مدیران زیر مجموعه به پایان رسید.

جلسه این هفته پارلمان شهری اراک در حالی آغاز شد که «داود تاجران»، شهردار این شهر بدون هماهنگی با اعضای شورای شهر دست به انتصاب شخصی غیر بومی در یکی از حساس ترین معاونت های شهرداری اراک زده بود، انتصابی که با بررسی ابعاد شخصیتی آقای شهردار نشان می دهد ایشان در ایجاد تعامل با شورای شهر علاقه ای نشان نمی دهد.

تاجران که در ابتدای حضور خود در شهرداری اراک «مهدی وکیلی» را بدون دریافت رای و نظر مثبت اعضای پارلمان شهری به سمت مشاور ارشد خود منصوب کرده بود، هفته گذشته نیز «فضل ا… توسلی» را نیز به عنوان معاون امور مالی و اقتصادی شهرداری اراک منصوب کرد. البته گفتنی است که پس از انتصاب اقای مشاور و به دنبال اعتراض اعضای شورای شهر وی بعد از چند ماه فعالیت، از شهرداری اراک خارج شد لذا بسیاری بر این باورند که احتمالا سرنوشت معاون جدید نیز همانند مشاور برکنار شده می شود.

یکی از دلایل اعتراض برخی از اعضای شورای شهر نسبت به انتصاب «فضل ا… توسلی» به غیر بومی بودن او بر می گردد. وی پیش از این در کارنامه کاری خود فعالیت در شهرداری و استانداری بوشهر را به ثبت رسانده و هیچگونه آشنایی نسبت به وضعیت مالی سازمان شهرداری اراک که طبق گفته تمامی سطوح مدیریتی استان، سازمانی پیچیده و با بدهی های کلان می باشد را ندارد. همین موضوع و عدم نظر خواهی از اعضای شورای شهر سبب شد تا فلک افلاکی، رئیس پارلمان شهری اراک برای اولین مرتبه انتقادات خود را پس از هشت ماه از عملکرد تاجران در صحن رسمی شورای شهر بروز دهد. البته این انتقادات راه به جایی نبرد چرا که آقای شهردار بدون درنظر گرفتن شعار اتاق شیشه ای شورای شهر، درخواست جلسه غیر علنی را داد تا پاسخ سوالات و انتقادات اعضای شورا را در این جلسه ای غیر علنی دهد، جلسه ای که عدم رسانه ای شدن آن قطعا شعار شفاف سازی پارلمان دوره پنجم اراک را در حد شعار باقی نگه داشت. حال آنچه که در ادامه می خوانید، بخشی از سخنان مطرح شده در صحن رسمی شورای شهر اراک و قبل از آغاز جلسه غیر علنی می باشد.

در صحن غیر علنی توضیحات کامل را ارائه می کنم!

داود تاجران، شهردار اراک در صحن علنی شورای شهر در خصوص انتصاب معاونت جدید امور مالی و اقتصادی خود، گفت: توسلی، در کارنامه کاری خود شهرداری بوشهر، معاونت مالی و اقتصادی این شهرداری و نیز فعالیت در استانداری بوشهر را به ثبت رسانده لذا ایشان را دارای کارنامه ای مناسب برای تصدی در جایگاه معاونت امور مالی شهرداری اراک می دانم. اعضای شورای شهر توجه داشته باشند که حقوق وی توسط شهرداری بوشهر پرداخت می شود و حضور ایشان هزینه ای را بر دوش شهرداری اراک نمی گذارد.

تاجران ادامه داد: امروز تمامی بدهی های شهرداری اراک به پرسنل خود صفر شده است. پرسنلی که تنها ده یا پانزده روز حقوق دریافت نکردند دست به اعتراض می زنند و بدون هیچ دلیلی نزد اعضای شورای شهر می‌آیند و از من انتقاد می کنند. توجه داشته باشید که با ورود بنده به شهرداری اراک حقوق های پرداختی این سازمان یک میلیارد و پانصد میلیون تومان کاهش یافته است.

وی افزود: معتقدم که تیم مدیریتی دوره پنجم تا به امروز، غوغا کرده به طوری که ضمن پرداخت تمامی بدهی ها، پروژه های جدید و قدیم در سطح شهر اراک با قدرت در حال ساخت و تکمیل می باشند.

شهردار اراک در ادامه اظهارات خود در توجیه عدم مطرح کردن به موقع مسائل حوزه شهرداری با اعضای شورای شهر، بیان داشت: بنده تنها برای حفظ حرمت مدیران سابق شهرداری اراک، تاکنون صورت جلسات مالی را به شورای شهر ارائه نداده ام. بدانید که به عنوان شهردار اراک تا به امروز لحظه ای از دستورات شورای شهر غفلت نکردم و حتی برای آن که دستورات را به نفع احسن انجام دهم برخی مدیران شهرداری را تهدید به اخراج کردم.

تاجران ادامه داد: قبول دارم که شهرداری اراک بدهی های سنگینی دارد چرا که شهرداری تا خرخره زیر قرض و بدهی است و به صغیر و کبیر بدهی دارد اما بنده به کمک اعضای شورا درحال پرداخت کردن تمامی آن هاهستیم.

وی افزود: در حال حاضر برای تکمیل و ساخت تمامی پروژه های در دست اجرای سطح شهر اراک 126 میلیارد تومان بودجه نیاز است اما جای هیچگونه نگرانی نیست چرا که بنده پیگیر تمامی امور هستم و برخی هزینه ها با تهاتر درحال رفع شدن است.

شهردار اراک در پایان سخنان خود اظهار کرد: بنده به دلیل آن که وقت شورای شهر را تلف نکنم، کمتر به جزئیات می پردازم و اگر غیر از این بود خود اعضای شورای شهر، شهردار می شدند و نیازی به من نبود. به هر سو بنده از دستورات شورا تمکین می کنم و در «صحن غیر علنی توضیحات کامل را به شورای شهر ارائه می دهم.»

از توضیحات شهردار قانع نشدم

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر ضمن انتقاد از عملکرد غیر شفاف شهرداری، گفت: بنده به عنوان رئیس شورای شهر از شهردار انتقاد دارم که چرا تصمیمات خود را بلافاصله پس از اتخاذ شدن با اعضای شورا در میان نمی گذارد و اعضای این شورا تنها از طریق فضای مجازی متوجه تصمیمات وی می شوند.

فلک افلاکی ادامه داد: یک روز قبل از معارفه معاون جدید امور مالی و اقتصادی شهرداری، داود تاجران در شورای شهر حضور داشت اما حرفی در خصوص این انتصاب با اعضای شورا مطرح نکرد.

وی افزود:عملکرد امروز شهردار به نوعی بی اهمیتی و بی توجهی به شورای شهر می باشد و ایشان با این نحوه برخورد در واقع همان نقشی را ایفا می کند که برخی مدیران دولتی برای تشریفاتی کردن جایگاه شورا انجام می دهند.

به عنوان رئیس شورای شهر اراک از شما می پرسم که آیا واقعا نیروی مجرب و کار آمدی در کلانشهر اراک نبود که شما از بوشهر نیرو جذب شهرداری این شهر می کنید؟

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه شهردار باید توضیح دهید که تا به امروز شهرداری چه میزان هزینه و درآمد داشته است، گفت: جناب تاجران توجه داشته باشید سخنانی که مطرح می شود، گلایه نیست چرا که شورای شهر می بایست به وظیفه قانونی خود عمل کند. توجه داشته باشید که اگر شما نقش خود را جدی تر می گرفتید، امروز شورای شهر اراک دچار حاشیه نمی شد.

فلک افلاکی ادامه داد: شورای شهر وظیفه دارد از شهردار سوال کند و شهردار نیز در هر زمانی موظف به پاسخگویی است. باتوجه به سخنان شخص شهردار لازم است به عنوان رییس شورای شهر اعلام کنم که به هیچ وجه از توضیحات امروز ایشان قانع نشدم.

البته فلک افلاکی در پاسخ به یکی از اعضای شورای شهر که در حمایت از شهردار، سخنانی را مطرح کرده بود، گفت: نکند شما می خواهید شورا را تعطیل کنید؟

رئیس شورای شهر اراک که طی هفته گذشته در مصاحبه ای اعلام کرده بود که استعفاء خواهد داد در پایان سخنان خود اظهار کرد: متاسفانه گاها آن همراهی و همدلی که می بایست در مدیریت شهری وجود داشته باشد را نمی بینم و شاهد هستم که برخی ها شورای شهر را جدی نمی گیرند. به دنبال این امر باید گفت که ایجاد شفاف سازی در مدیریت شهری سخت می شود و این موضوع سبب شد تا  از استعفاء سخن بگویم اما با تمام این اوصاف اعلام می کنم که در حال حاضر بنده تا پایان دوره خدمتم در شورای شهر خواهم ماند.

عملکرد تاجران قابل قبول است

ایرج رضایی، عضو شورای شهر اراک نیز بعد از پایان صحبت های شهردار در دفاع از عملکرد داود تاجران، گفت: تا به امروز عملکرد شهرداری تحت مدیریت داود تاجران، قابل قبول بوده تا جایی که شاهد هستیم بدهی های این سازمان درحال پرداخت شدن است.

رضایی ادامه داد: اعضای شورای شهر توجه داشته باشند که شورا و شهرداری ویران شده تحویل دوره پنجم شده که لازم است برای درست کردن آن کارهای بسیاری شود. حال نمی دانم امروز که درحال ساختن هستیم چرا برخی ها چوب لای چرخ شهر می گذارند و اجازه کار کردن به شهردار را نمی دهند.

تعامل بین شورای شهر و شهرداری افزایش یابد

پیمان رشیدی دیگر عضو شورای شهر اراک نیز ضمن تشکر از بیان انتقادات از سوی رئیس شورای شهر، گفت: می بایست توجه داشت که تعامل بین شهرداری و شورای شهر باید افزایش یابد و شکلی مناسب تر به خود گیرد چرا که بدون تحقق این امر هیچ کاری در مدیریت شهری پیش نمی رود و انجام نمی شود.

رشیدی ادامه داد: آقای شهردار می گوید در صحن شورای شهر هفته گذشته، زمانی برای ارائه توضیحات در خصوص انتصاب معاونت جدید خود نداشت، این حرف در صورتی است که در همان هفته ایشان با بیش از یک ساعت تاخیر در جلسه شورای شهر حاضر شدند و اگر سر وقت آمده بودند قطعا می توانستند توضیحات کامل را ارائه دهند.

وی افزود: این که یکی از اعضای شورای شهر می گوید چوب لای چرخ شهرداری می گذارند، واژه درستی برای توصیف وظیفه یک عضو شورای شهر نیست. من وظیفه دارم بر حسب وظایف قانونی ام از شهردار سوال بپرسم و کسی نیز حق ندارد در این خصوص به بنده اعتراض کند.

جای تعجب است که هنوز از ابهامات مالی شهرداری سخن گفته می شود

سعید نادری، دیگر عضو شورای شهر اراک نیز در جلسه صحن رسمی این هفته شورای شهر اراک، گفت: شورای شهر محل دعوا نیست و تمامی مسوولیت های آن در قانون صراحتا بیان شده است. شهرداری می بایست در پانزدهم هر ماه گزارشی از وضعیت مالی خود به شورای شهر ارائه دهد تا میزان پرداختی ها و بدهی های این سازمان مشخص شود.

نادری ادامه داد: درحال حاضر هشت ماه است که آقای تاجران فعالیت خود را به عنوان شهردار اراک آغازه کرده اما جای تعجب دارد که هنوز از ابهامات مالی شهرداری در صحن شورای شهر سخن گفته می شود و این مسئله حل نشده است.

وی افزود: تمامی توافق نامه های شهرداری می بایست قبل از اجرا، ابتدا تاییدیه و مصوبه شورای شهر را کسب کنند. متاسفانه درحال حاضر توافقات شهرداری اراک بدون نظارت شورای شهر انجام می شود و هم اکنون بنده متعجب هستم که می گویند هیچ گاه پارلمان شهری نسبت به این موضوع مصوبه ای نداشته چرا که در شورای سابق شاهد امضای چندتن از اعضای شورا در توافق نامه ها بودیم.

شورای فعلی فعال تر از شورای سابق است

علیرضا مرادی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک نیز با اشاره به اینکه سخنان مطرح شده در شورای شهر نباید مصادره مطلوب شود، گفت: این که شورا و شهرداری می بایست تعامل بین خود را افزایش دهند سخنی کاملا درست است. در واقع مطرح شدن این سخنان به معنای این است که اعضای شورای شهر همانند پلی ارتباطی، نظرات و سخنان شهروندان را به مدیریت شهرداری انتقال می دهند.

مرادی ادامه داد: مطرح شدن سخنان امروز به قصد زیر سوال بردن عملکرد شهردار نیست و اعضای شورای شهر تنها قصد دلسوزی برای شهر اراک را دارند.

وی افزود: طبق نظر آقای محصولی که عضو شورای سابق نیز بود، شورای شهر دوره فعلی فعال تر از شورای دوره پنجم می باشد. نائب رئیس شورای شهر فعلی، بارها به بنده گفته است که شورای دوره چهارم تنها سه روز در هفته فعال بوده در صورتی که شورای فعلی تمام روز های هفته و 24 ساعته فعالیت می کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*