پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
صنایع آلاینده شازند، شغلی برای اهالی ایجاد نکرده اند
استان مرکزی

صنایع آلاینده شازند، شغلی برای اهالی ایجاد نکرده اند

Virtual editor
24 اردیبهشت 1397
بازدید: 317
نظرات: 0

در گفت و گوی عطریاس با میرزایی، فرماندار شازند مطرح شد:

صنایع آلاینده شازند، شغلی برای اهالی ایجاد نکرده اند

عماد کریمی، گروه سیاسی

بیکاری و آلایندگی های صنایع شهرستان را بزرگترین  سنگ در راه توسعه شازند می داند و اذعان می کند تازمانی که نتوانیم از بحران های فعلی بیرون برویم مسائل و معضلات شهرستان شازند مرتفع نخواهد شد،این ها بخشی از سخنان میرزایی، فرماندار شازند است که  بیش از دوسال است در این شهرستان قبول مسئولیت کرده است. نظرات تفضیلی وی در ادامه می آید:
فرماندار شازند مشکلات و معضلات  شهرستان شازند را اینگونه الویت بندى میکند:
عمده ترین مشکل شهرستان شازند مسئله نرخ بالاى بیکارى است.ما بعد از اراک با حدود یازده درصد بالاترین آمار بیکارى را داریم.چیزى نزدیک به آمار خمین ؛دلیل اساسى و عمده بیکارى را  در میان صنایع شهرستان باید جستجو کرد، واحدهایى مانند پتروشیمى، پالایشگاه و نیروگاه متاسفانه تنها 15 درصد نیروهایشان بومى است و  مابقى آنان غیربومى هستند .یکى دیگر از دلایل اصلى کمبود اشتغال  نیز تعطیلى کارخانه قند شازند در سال 89است.در این واحد صنعتى 500 نفر اشتغال مستقیم داشته اند و2500 نفر نیز اشتغال غیر مستقیم وابسته به کارخانه قندداشته اند.و با تعطیلى این واحد تقریبا 3 هزار نفر بیکار به جمعیت بیکاران اضافه شد.با توجه به اینکه کارخانجات  آلودگى خاک ، آب و زیست محیطى ایجاد کرده اند و از منابع منطقه حداکثر استفاده را میکنند اما متاسفانه شغلى براى اهالى ایجاد نکرده اند.این مقوله مسئله اصلى ماست.بحث بعدى که چالش اصلى در شازند است موضوع حقِ آلایندگى است.
اگر از شهرستان از شازند بازدید میدانى داشته باشید مناطقی مانند روستاى کزاز، على آباد ، قدمگاه و به طور کلى روستاهاى اطراف پالایشگاه و پتروشیمى ملاحظه خواهید کرد که بیمارى ها و معلولیت هاى فراوانى ساکنان این حوزه هارا تهدید میکند که ناشی از آلایندگی این صنایع است که هزینه هاى زیادى را به منطقه وارد کرده است؛ با این شرایط لذا امکان جابجایى روستاها هم وجود ندارد زیرا مخارج بسیار گزافى دارد.تنها راه برون رفت این است که صنایع به تعهدات خود متعهد بوده و بتوانند سهم آلایندگى که 70 درصد شازند 20 درصد اراک و 10 درصد خنداب میباشد را پرداخت کنند؛فرماندارى همواره پیگیر تحقق این مطالبات بوده و خواهد بود.
وی در ادامه درباره وضعیت احیاء کارخانه قند شازند گفت:
کارخانه قند در تصرف و مالکیت بنیاد مستضعفین است  بنیاد آن را  تعطیل کرده است و امروز نیز اقبالى به راه اندازى آن ندارد.این درحالى است که برند شازند کارخانه قند میباشد و قدیمی ترین واحد صنعتی شهرستان می باشد که در سال 1317 تاسیس شده است ، فلذا تمام تلاش دولت، نمایندگان و مسئولین مربوطه براى شروع به کار مجدد این کارخانه است.
در این راستا آقاى سعیدى کیا رییس بنیاد مستضعفان و استاندار محترم از این کارخانه بازدید کرده اند واقدامات اولیه برای از سر گیری تولید در این کارخانه صورت گرفته است. اولین قیمت کارشناسی که از سوی  بنیاد اعلام شد رقم بسیار بالایی بود و قابلیت پرداخت آن بسیار سخت، لذا در این دیدار سعی شد مجددا قیمت بازنگری شده و مبلغ معقول تری اعلام شود و در نهایت شهرداری ها و دهیاری های شازند  هرکدام مبلغی پرداخت کرده و به آن میزان سهامدار شوند.  فارغ از این وجه ماجرا، احیای کارخانه قند اقدامی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است و چرخه ای ایجاد می کند که مشاغل بسیاری ایجاد می شود، ماده اولیه این کارخانه چغندر قند است که فرآیند کاشت، داشت و برداشت آن تعداد زیادی کارگر را درگیر می کند و کشاورزان نیز بیشتر درگیر زراعت هستند؛ اکثر کشاورزانی که چغندر کشت می کرده اند امروز به کشت گندم است بنابراین  کشاورزان نیز به جمع بیکاران اضافه شده اند. ضمنا باید توجه داشت آب مصرفی گندم بیشتر از چغندر است لذا مصرف بالای آب بر بحران آبی می افزاید. نتیجتا باید گفت این اقدام تاثیرات همه جانبه بر مسائل شهرستان شازند دارد‌‌ و اقدام عاجل درباره آن ضرورتی انکار ناپذیر است.
فرماندار شازند در پاسخ به زمان باقی مانده  عملیاتی شدن این پروژه افزود:فرمانداری و دستگاه ها همین امروز توان اجرایی کردن آن را دارند ولی زمانی که کارشناسان بنیاد مستضعفان قیمت کارشناسی را اعلام کنند پروسه عملی احیای آن آغاز میشود.عزم و نیت بنیاد مستضعفان در ابتدا راسخ نبود ولی با اصرار و پافشاری ما آنها مجاب شدند که همراهی کنند.
میرزایی در ادامه درباره وضعیت منابع شازند این طور گفت:پر آب ترین بخش استان مرکزی شهرستان شازند است، امسال ما 330 میلیمتر بارش و سال گذشته با 540 میلیمتر بیشترین بارش را  در استان مرکزی داشته ایم؛حتی آب شرب اراک و بخش عمده ای از آب مصرفی صنایع  را از منابع آبی شازند تامین می  شود.
همینطور سرچشمه های رود قره چای در شازند است که به سد  ساوه میریزد؛روی هم رفته شازند نقش پررنگی در استان و منطقه در موضوع توزیع آب دارد اما با تمام این ظرفیت ها در ایام نوروز گذشته در چندین روستای منطقه سربند ما مشکل جدی در تامین آب آشامیدنی داشتیم و با رایزنی توانستیم از مناطق دیگری این نیاز ضروری که به نوعی به مرز بحران نزدیک شده است را تامین کنیم. البته طرح مجتمع سازی آب روستایی در دست انجام است ولیکن در بخش کشاورزی تا امروز بحرانی نداشته ایم اما در وضیعت اخطار قرار داریم بدین منظور تدابیری دیده شده است  به طور مثال در منطقه کشت هندوانه ممنوع شده است زیرا برای تولید آن حجم آب بسیاری مصرف می شود.
میرزایی در ادامه در  پاسخ به تعداد نمایندگی های احزاب و تشکل های سیاسی رسمی در شازند اضافه کرد : به دلیل قرابت شازند با اراک و مرکزیت اراک در احزاب ،اکثر فعالین در اراک به عضویت گروه های سیاسی درآمده اند ، اگر مشاهده کنید در اکثر تشکل ها تعدادی از شهروندان شازندی حضور دارند به همین خاطر به صورت رسمی، حزبی در شازند فعال نشده است اما در حوزه سازمان های مردم نهاد (سمن ها) پیشرفت هایی داشته ایم و تعدادی از دفاتر آنها تاسیس شده است . میرزایی در پایان به هماهنگی مسئولین شهرستانی اشاره کرد و گفت : نماینده شازند جناب ابراهیمی نهایت هماهنگی و همکاری را برای پیشبرد امور دارند و زمانی که به حوزه انتخابیه می آیند در تمام مراسم ها و جلسات همراه ایشان حضور پیدا می کنیم یکی از نمونه های بارز این همکاری سازنده ، پروژه احیای کارخانه قند شازند است؛ همینطور ائمه جمعه نیز بسیار خوب و مناسب با سیاست گذاری های کلی حرکت میکنند و همواره یاری رسان ما بوده اند  هستند.

با این همراهی و هماهنگی همه جانبه پتروشیمی را موظف کرده ایم که یک بیمارستان در شازند بسازند تا بلکه مقداری از موارد و کمبود های حوزه سلامت برطرف شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*