پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
نقدی بر فراکسیون امید
استان مرکزی

نقدی بر فراکسیون امید

Virtual editor
26 اردیبهشت 1397
بازدید: 454
نظرات: 0

نقدی بر فراکسیون امید

سرمقاله

 محسن میرزایی ، فعال سیاسی

باید این نکته را بپذیریم که حزب نه تنها نمی تواند ضامن رهایی از دیکتاتوری و فقر سیاسی باشد چرا که در ایران احزاب سیاسی پرشماری داریم که بخصوص بعد از مشروطه روی کار آمده اند. اما شوربختانه همچنان صفوف فقرای سیاسی بلند تر شده است.

فقرایی که به صورت گدایان کت و شلواری مدام به این سو و آن سو می دوند ، سیاسیونی که هم شغل خوب، و پول و درآمد دارند اما دارایی آنها از سواد و تئوری سیاسی ناچیز است در نتیجه برای یافتن مراقب و حافظ منافع ،خود را ارزان به حراج می گذارند.من همیشه گفته ام در یک رژیم سیاسی « عقل عمومی »بایستی در مجلس متبلور شود. به همین خاطر قدرت تاسیسی مردم در قالب قوانین اساسی و سپس در قوانین عادی نمایش داده می شود. ولی همیشه اینگونه نیست. شوربختانه در کشورهای سنتی و قانون گریز در دراز مدت یک اقلیت قدرتمند خواسته های خود را به جای  قانون اساسی در جامعه پیاده سازی می کنند. اینجا است که مجلس یا شورای شهر برتری خود را از دست می دهند و منافع کوته بینانه و قدرت و ثروت جای خود را به « عقل عمومی » می دهد از اینجا انشقاق شروع می شود.

چون تنها یک ،کیک وجود دارد.کسری این تصاحب کیک قدرت و مصادره آن به نفع گروه و جناح خاص را فراکسیون می نامیم. این شکست کل قدرت،در اندازه معین مثلا؛فراکسیون امید،ولایت پایداری و…همه گویای شکست در کل قدرت به نفع هر کدام از جناح های حاضر در قدرت است.قاعده ی رفتار فراکسیونی نشان می دهد هیچ گاه قدرت هیچ جناحی (فراکسیونی)صفر نیست بلکه کسری از قدرت را در اختیار دارند.

و ممکن است فراکسیون ها از دل یکدیگر نیز متولد شوند. همانند فراکسیون ترکها.

در جبهه اصولگرایی نیز از اواسط دولت نهم (1386) شاهد صف بندی دو گروه اصولگرایی منتقد و اصولگرایی حامی دولت بودیم. در دولت دوم حسن روحانی وضع تقریبا مشابه است. علاوه بر فراکسیون های رسمی داخل حکومت شاهد جریان های زیر پوستی و حلقه های متعدد نیز هستیم. این موضوع بیانگر اختلاف وسیع از سلیقه ها ، خواستگاههای طبقاتی و اجتماعی ، زبانی ، قومی ، اقتصادی و خصوصا منافع فردی است.

گاهی فراکسیون سازی قلابی توسط احزاب تک نفره وجود دارد که این گرایشی از نمایش اوج فلاکت سیاسی و اراده نهادهای سخت قدرت در جلوگیری از شکل گیری فراکسیون های واقعی و موثر است.در این نوع از فراکسون بندی افراد صرفا به دنبال الفاظ و نام های دهان پر کن هستند تا خلا وجودی خویش را پر کنند.عده ای فرصت طلب همیشه به دنبال حفظ فراکسیون هستند تا ازمنافع قدرت فراکسیونی بر خوردار شوند.اما درصد واگرایی زمانی بالا می رود که « ضرورت بالاتری»شامل ؛ منافع فردی ،پول ،قدرت و.. تقسیم شود.حتی در این صورت اعضای موسس فراکسیون به دنبال گفتمان سازی جدید می روند. و تهمت و افترا بالا می گیرد. تا از این راه در قالب کلمات شکیل منافع شخصی و باندی خویش را برآورده نمایند.ماجرا زمانی جذاب تر و در عین حال مشمئز ترمی شود که نهادهای بالا دستی بخواهند انضباط حداقلی فراکسیون موجود را در هم بشکنند. در این صورت نیز افراد حاضر در فراکسیون هیچ تعهدی در رای گیری و رای دهی ندارند.

در این فضای جیوه ای حاکم بر سیاست فعلی حاکم بر سپهر دولتی سیاست، مناسبات فردی تعیین کننده اصلی است.

فراکسیون امید که در ابتدای شروع به کار،فعالیت چشمگیری داشت اما متاسفانه با حضور افراد منفعت طلب قدرت اجتماعی اش کم رنگ خواهد شد.از طرفی نبود یک ابزار کنترلی، این افراد همچنان به ترکتازی خود ادامه می دهند.

این افراد همیشه از امضای طرح های فراکسیون ، نامه های عمومی و اطلاع رسانی به افکار عمومی شانه خالی کرده و می کنند. چون رای خود را قبلا در جای دیگر به نهادهای قدرتمند فروخته اند پیش فروشی کسب و کار امروزه بیشتر جریان های سیاسی شده است این بلایی است که در اطراف ما هر روز در حال تکرار شدن است.متاسفانه در مجلس و همچنین در شورای شهر شاهد بودیم که نمایندگان و عضو شورا پای امضای خود نمی ماند و با یک تقدیر و تشکر از سوی اصحاب قدرت و ثروت وجدان و عمل خود را به حراج می گذارند.

هر چند امروز در عالم سیاست که شدیدا اقتصادی شده است. سخن گفتن از اخلاق امر بیهوده ای است ولی سرخوردگی مردم امری قابل سنجش است. درعموم کشورهای دموکراتیک دنیا فراکسیون ها در تایید و تصویب قوانین فصلی و مقطعی عمل نمی کنند.

رفتار فصلی و انتخاباتی مهمترین نقص فراکسیون در ایران است. به همین خاطر پس از مدتی عموم اعضای این چنین فراکسیونی به فراموشی سپرده تنها نامی پوک و بی ارزش از آنها به یاد خواهد ماند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*