پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
10=1
استان مرکزی

10=1

سردبیر مجازی
26 اردیبهشت 1397
بازدید: 189
نظرات: 0

ایرج رضایی عضو شورای شهر اراک در گفت وگو با عطریاس:

10=1

گروه سیاسی عماد کریمی

طرح پارلمان اصلاحات که از جانب دبیر حزب مردم سالاری پیشنهاد شده است در چه مراحلی است؟

اصلاحات در واقع جبهه است و احزاب و جریان های مختلفی درون دایره اصلاح طلبی می گنجند بعد از انتخابات سال 84   و ریاست جمهوری احمدی نژاد  احزاب شناسنامه دار اصلاح طلب در قالب شورای هماهنگی اصلاح طلبان منسجم شدند، که شامل 18 حزب شناخته شده بود و عهده دار مسئولیت راهبری اصلاح طلبان در انتخابات ها گشت.

به دلیل برخی اختلاف نظرات  برای جلوگیری از آفت ها، شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان تشکیل شد و حاصل آن شد انتخابات مجلس کنونی که عده ای با نام لیست امید وارد مجلس شدند ولی عملا به لیست پایبند نبودند، شورای شهر تهران نیز  امروز درگیر همین موضوع است که حاصل سهم خواهی عده ای شده است. برای رهایی از این مضرات، پیشنهاد پارلمان اصلاحات  داده شد که بتوانیم سازوکاری جدید تعریف کنیم. پارلمان اصلاحات، جایگزین شورای عالی سیاست گذاری خواهد شد و دموکراتیک تر است.

7 نفر به عنوان هیات رییسه مجلس اصلاحات از میان دبیران کل احزاب انتخاب می شوند ؛ با سازوکاری قاعده مند هر حزبی بر اساس منشوری مشخص امتیاز بندی می شود و سهمیه پارلمان اصلاحات را دریافت می کند، هر حزب بین 30 تا 150 نفر می تواند وارد پارلمان اصلاحات کند و نهایتا این پارلمان ترکیبی از افراد استان ها تا چهره های اصلاح طلب کشوری را در بر می گیرد.

با توجه به پیشینه حضور شما در منطقه خنداب چه عواملی باعث شد آقای خسروی رضایی به عنوان فرماندار خنداب انتخاب نشود؟

همانطور که می دانید انتخاب فرماندار سازوکار مخصوص خودش را دارد، البته اقبال بی نظیری نسبت به بنده و اخوی در منطقه خنداب وجود دارد، گواه این موضوع نظرسنجی ها و نظرات مردمی است.

به دلیل  25 سال سابقه اصلاح طلبی شناسنامه دار ما در شهرستان طبیعتا ما دشمنانی داریم و اختلافاتی وجود داشته است و خواهد داشت. اصلاح طلبان استان و شهرستان ایشان را به صورت متفق القول معرفی کردند گرچه خود بنده با این انتصاب مخالفت کردم زیرا معتقد بودم با مطرح شدن ایشان برای اخوی قداره می کشند.

بنابراین احساس می کنم بدون شک دخالت مستقیم نمایندگان در انتصاب فرمانداران که به واسطه انتخابات آتی وجود دارد اتفاق افتاده، کما اینکه به انتخاب من در شورای عالی استان ها ورود کرده و عملا دخالت نا به جا انجام دادند. نتیجه این است یا از اصلاح طلبی ما می ترسند یا به بیان دیگر ترس از اثر گذاری، برند شدن و رقیب شدن دارند؛ شکی ندارم که جز این دلایل دیگری ندارد،از فرماندار فعلی خنداب هم هیچ شناسنامه سیاسی پیش از سال 92 ندیده ام ایشان را به عنوان یک اصلاح طلب نمی شناسم.وی یک فرد اعتدالی است که بعدها در حزب اعتدال و توسعه عضو شدند؛برای ایشان هم آرزوی توفیق دارم.

متاسفانه به اخوی من جفا شد ایشان هزینه داده است و معاون ستاد دکتر روحانی بوده اند. البته این حق را برای استاندار و مسئولین در انتصابات قائلیم به شرطی که خودشان انتخاب کنند و نه اینکه دخالت نمایندگان برای کرسی های بعدی اثرگذار باشند و این مسئله برما کاملا روشن است و الان هم می گویم: نمایندگان محترم که از الان فکر می کنید برای کرسی مجلس می توانید با مهره چینی رای پیدا کنید، باید خدمت کنید و درد مردم را بشناسید، لذا بنده احساس می کنم بزرگترین خطای استراتژیک دولت در انتخاب فرمانداران این است که نیروهای بومی را انتخاب کند. افراد بومی می توانند سپر بلا و حلقه مشترک میان دولت و ملت باشند و بسیاری از مسائل را حل کنند. زمانی که معاون سیاسی می گوید بنای دولت بر انتخاب فرمانداران بومی نیست به نظرم این نوعی کار سیاسی است.

عده ای شما را محور عقلانیت سیاسی می دانند عده ای دیگر معتقدند به خاطر رای دادن به جناح مقابل به جبهه اصلاحات خیانت کردید، خودتان نظرتان چیست؟

ابتدا باید توجه داشت لیست امید در چه شرایطی بسته شده عده ای از اعضای باسابقه  لیست تایید نشده بودند که بتوانیم لیست را ببندیم و باید توجه داشت در آنجا همه به اتفاق فهرست امید را تهیه کردیم.

با توجه به سوابق وجایگاه سیاسی بنده،  سرلیست و رای اول نشدم افرادی بودند که سابقه فعالیت سیاسی اینجانب اندازه سن آن ها بود و با من  برابری کردند، چه معیاری برای سرلیستی و یا ته لیستی وجود داشت و آیا این باج دهی سیاسی نبود برای شهردار شدن؟

بعد از انتخابات با اعضای لیست بیش از صد جلسه داشتیم ،جلساتی طولانی و چند ساعته در این حین متاسفانه  عده ای اجیر شده بودند که حرمت ها  را بشکنند.باید ابتدا شاکله فراکسیون ( رئیس،نایب رئیس و سخنگو) مشخص می شد اما متاسفانه ما همه مراحل را فراموش کرده بودیم و تنها انتخاب شهردار برایمان اولویت داشت. این میان فقط تعدادی از اعضا روی فرد خاصی نظر داشتند من با همه اعضای فهرست امید مذاکره کردم و فرمولی نوشتم که امتیاز دهی مشخصی را تعیین می کرد که  طبق آن معیار شهردار انتخاب می شد ولی به هر ترتیب با این روند مخالفت شد و قرارمان بر انتخاب مستقیم خود فرد گردید. نظر بنده این بود که ما سیاسی هستیم اما نباید سیاسی عمل کنیم، نهایتا قرار بر این شد هر عضو شورا 8 گزینه پیشنهاد دهد ،که با توجه به اشتراکاتی که وجود داشت تعداد گزینه ها از 64 نفر کمتر بود فلذا ما وارد یک مارتن رای گیری شدیم و در پایان 8 نفر از این افراد به نیمه نهایی رسیدند و سپس دو نفر از میان این افراد به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شدند.

با اصرار شخص من چند روز پیش از انتخاب شهردار قرار بر تعیین هیات رییسه فراکسیون شد، توافق ما این بود اعضایی که برای ریاست شورا کاندید می شوند برای هیات رییسه کاندید نشوند؛ این مساله منجر به انتخاب اجماعی خانم محمدی به عنوان ریاست فراکسیون شد؛ بنده هم به عنوان سخنگوی فراکسیون انتخاب شدم، سخنگویی حق مسلم بنده بود ولیکن هر واقعه ای را خانم رحمتی و افراد دیگری از فراکسیون زودتر از بنده که جایگاه رسمی سخنگویی را داشتم  با مصاحبه در رسانه ها اعلام می کردند.

درباره موضوع تعامل با جناح راست ولله العظیم قسم میخورم  من با جناح راست نبسته ام ؛شبی ما در خانه دکتر فلک افلاکی مهمان بودیم ایشان بنده را دعوت کرده بودند و زمانی که به خانه وی رفتم به بنده گفته شد سه عضو اصولگرای شورای شهر هم دعوت شدند؛ ماحصل این جلسه این بود که در شورا باید جرایانات سیاسی را کنار گذاشت و هم دل بود، آقای محصولی فرمود  من 4 دوره در شورای شهر بودم و اگر تشریف بیاورید خواهید دید کار سیاسی با کار شورایی متفاوت است و اختلاف نظرات می تواند بین هم حزبی ها و دوستان انشقاق ایجاد کند،البته بنده و تعدادی از اعضای لیست معتقدیم که سه یازدهم اعضای شورا این افراد هستند و باید به نوعی این ها را میدیدم. من به واسطه تخصصم میخواستم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه  شوم و رفتن به شورای شهرستان را برای خود در نظر داشتم که عده ای اعضای فهرست اصلا جایگاه شورای شهرستان را نمی دانستند. البته به طور کلی تقسیم وظیفه کرده بودیم و هرکس به واسطه تخصصش جایی را در نظر گرفته بود.

سوال نهایی اینجاست که آیا آقای محصولی خروجی فراکسیون بود یا خیر؟

خیر آقای محصولی خروجی فراکسیون نبود، شب رای گیری با همه گفتگوهایی داشتم مبنی بر اینکه انتخاب فردی غیر از آقای سورانه که سرلیست بوده اند و برای ما بزرگ هستند غلط است ، بهتر است ایشان در جایگاه نایب رییس قرار گیرند اما در فرآیند انتخاب هیات رییسه آقای سورانه گفتند نظر یکی از اعضای لیست برای رای به ایشان برگشته است.آقای محصولی کاندید شدند و با 6 رای نایب رییس شورای پنجم شدند.

آیا شما جز این شش نفر رای دهنده به آقای محصولی بودید؟

چون رای مخفی است و هنوز زمانش را مناسب نمی دانم صحبتی نمیکنم اما مدعی هستم که من رای ندادم. رای ها متنوع بوده است و خانم رحمتی با 6 رای انتخاب شدند و این به بدین معناست که آرا متفاوت نوشته شده و یک دست به صندوق ریخته نشده است، بعد از این خبر(رای فراکیسون به محصولی) شورای هماهنگی تشکیل شد و ما آن جا توضیحاتی ارائه کردیم و مجددا قسم نامه (احتمالا منظور همان میثاق نامه شورای عالی سیاست گذاری است)یاد کردیم. اما دوستان نیز بعد از آن هم خلف وعده کردند و در تمامی جایگاه های  بعدی که من در شورا کاندیدا بودم به من رای ندادند هم اکنون در سه کمیسیون نایب رئیس هستم!  زمانی که فرد با سابقه ای مثل بنده را تخریب می کنند عملا اصلاحات را ذبح کردند. عده ای از این دوستان در تهیه لیست در شورای اصلاحات به من رای ندادند تا وارد لیست شوم من هم طبیعتا  به آن ها رای نمی دادم. حال اگر بخواهیم نتایج حضور محصولی را بررسی کنیم در کمال احترام  به آقای فلک افلاکی باید گفت در کنار ایشان یک نفر که به قوانین مسلط باشد لازم بود و این عقلانی است.

در مجموع از خروجی هیات رییسه شورا دفاع می کنید؟

هنوز من از این ترکیب  دفاع می کنم و اعتقادم این است بعد از انتخاب هیات رییسه، تجربه آقای  محصولی به درد شورا خورد اما اگر می شد با حفظ حرمت ها راه دیگری پیدا شود که  این اختلافات را هم ایجاد نمیکرد بهتر بود؛ من از 90 درصد عملکرد شورای پنجم دفاع می کنم؛ شخصا تمام توانم را برای شورای شهرگذاشتم تمام جلسات را بدون استثنا حضور داشتم مگر یکی دوبار به دلیل کسالت، بیش از 140 ساعت در هفته در شورا حضور دارم فکر می کنم برای آسیب شناسی باید همه عوامل را در نظر گرفت و نباید به گذشته برگشت و آینده را باید نگریست چوب لای چرخ شهردار فعلی گذاشتن کار درستی نیست.

من یک نفرم، در ریاضی  نمی توان اثبات کرد که یک با ده برابر است اما من با قدرت می توانم بگویم که من در شورای شهر اثبات کردم که اینگونه است؛ بنده یک نفر بودم و فردی را معرفی کردم و وی شهردار شد پس آدم موفقی بوده ام. درست است  همه اعضای شورا ، شهردار را انتخاب کردند اما بر کسی پوشیده نیست که ذبح شدم تا ایشان انتخاب شوند.

انتخاب آقای تاجران را درست می دانید؟

100 درصد درست می دانم و دفاع می کنم و شکی ندارم

شما موافق 55 متری بودید اما چرا برخی شائبه ها گفته می شود که عدم پیشرفت پروژه در میدان ولیعصر با برخی خویشان شما نسبت دارد؟

پدرخانم بنده در این مسیر ملک دارد ، این برکسی پوشیده نیست به نوعی گل زمین 55 متری است، زمین ایشان 3400 متر می باشد که در معبر ورودی پروژه قرار گرفته است این زمین بخش کوچکی از مساحت کل پروژه است، هم اکنون در خیابان خرم 14 طبقه مجوز داده اند آیا زمین ایشان در میدان ولیعصر که هنوز سندش روی ملک پدر خانم بنده است ارزش اقتصادی بالایی وجوددارد یا ندارد؟  ایشان می تواند 4 طبقه تجاری و اداری و 10 طبقه مسکونی مجوز ساخت بگیرد،قطعا اگر من به خویشاوندی رای بدهم باید رای به لغو طرح بدهم.

آقای تاجران در جایی گفته بودند قرار است پروژه را 4 طبقه اجرا کنند آیا این پیشنهاد شما بوده است؟

خیر اینطور نیست، پیشنهاد بنده این بوده که این پروژه در نقطه مرکزی شهر واقع شده است چرا باید آن را اتوبان کنیم که کاربری تجاری اش از دست برود.

پیشنهادم این بود مثل میدان ولیعصر تهران زیر گذرهایی ایجاد شود و با تفکیک تند رو کندرو،زیرگذر تند رو باشد و روگذر کندرو و همینطور با ساخت تفرجگاه هایی روی سطح می توانیم بین 2 تا 4 هزار میلیارد تومان گردش مالی ایجاد کنیم ؛این حجم می تواند شهر اراک را متحول کند و بر اشتغال هم تاثیر فراوانی بگذارد.

پیشنهادهای متنوعی را برای شهرداری مطرح کردم که اگر اجرایی شود تحولات زیادی را به وجود می آورد مانند: استقلال منافع، سازمان فناوری و اطلاعات ، پارک آبزیان، پایانه های منطقه ای و پارک معلولین از جمله این طرح هاست.

شهرداری مشکل جدی در فقدان و جذب سرمایه دارد حضرتعالی در این حوزه چه اقدامی کرده اید؟

افرادی را برای سرمایه گذاری معرفی کرده ام که در بخش های مختلف وارد شوند، پیشنهاد داده ام که انجمن پیمانکاران را دعوت کنیم و سرمایه گذارن بزرگ داخل و خارج استان را در قالب سمینارها و همایش هایی که توسعه شهر اراک را پیگیری می کنند ترغیب به سرمایه گذاری کنیم.

از همه مهم تر سازمان سرمایه گذاری و سازمان فناروی اطلاعات که قلب سیستم خواهد شد را تا زمانی که عملا راه اندازی نشود رها نمی کنم و آرام نخواهم شد.

تا به حال انتقادی از آقای تاجران نکرده اید اگر استیضاحی از ایشان اعلام وصول شود رای شما چیست؟

اولا استیضاح شرایط خاصی را می تلبد و استیضاح کنندگان باید ادله ای برای استیضاح داشته باشند، احساس می کنم جریان های حین و بعد از انتخابات همچنان فعال هستند و این صحبت ها خوشایند نیست.

تاجران پاک دست است و در عین حال عملکرد خوبی دارد اگر آیتم به آیتم گذشته و حال را بررسی کنیم مثل مباحثی چون: بودجه، پسماند، زیباسازی نیروهای اضافی، بدهی ها و معوقات شهرداری متوجه خواهید شد وی خوب عمل کرده است.

متاسفانه عده ای در نبود ایشان انتقاد می کنند در صورتی که می دانند دقایقی بعد ایشان حاضر می شوند انتقاد باید درست و به جا باشد.

آمدن آقای وکیلی به شهرداری پیشنهاد شما بوده است؟ و چه اتفاقی افتاده که پس از بازداشت وثیقه نیم میلیاردی صادر شده؟

آقای وکیلی بازداشت نشده اند و اگر بازداشت هم شده باشند بنده بی اطلاع هستم وثیقه هم برای شهرداری اراک صادر نشده و بیرون از مجموعه شهرداری بوده است مساله ایشان به شهردار مربوط نمی شود؛ درباره آقای وکیلی باید از خودشان سوال کنید اینجانب از ایشان هیچ شناختی ندارم و حتی شناختم کمتر از شماست.

آقای تاجران زمانی که آمد، گفته بودند چند نفر را همراه خود می آورم ولی عملا فقط یک نفر را آورد این حق طبیعی هر مدیری است اما درباره اینکه چه گذشته و چه می گذرد واقعا بی اطلاع هستم.

روزی که ایشان احضار می شوند تا سوالاتی را کنند کسی آمده و درب اتاقشان را برای حفاظت از وسایلش را بسته است این بازداشت نیست.

مقداری فضاسازی رسانه ای پشت این ماجرا قرار داشته است و بی اخلاقی هایی هم در فضای مجازی شده است.رئیس شورا در رابطه با آقای وکیلی از شهردار سوالاتی کرده اند و جواب هایی نیز گرفته اند.

ورود به ماجرای وکیلی هیچ ضرورتی ندارد ایشان مقطعی آمدند و رفته اند و این قبرستان کهنه شکافتن است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*