پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
1 بهمن 1397
استان مرکزی

مهدی مقدسی:برمواضع اصلاح طلبانه ام تاکید دوباره دارم

سردبیر مجازی
30 اردیبهشت 1397
بازدید: 113
نظرات: 0

عضو فراکسیون امید مجلس، مطرح کرد؛

مهدی مقدسی:برمواضع اصلاح طلبانه ام تاکید دوباره دارم

گروه سیاسی، عماد کریمی

 

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس و نماینده مردم اراک برجام را یک توافقنامه قطعیِ انجام شده و غیرقابل مذاکره دانست و ضمن محکوم کردن اقدام ترامپ در خروج از برجام، مواضع ایران در این خصوص را ادامه پایبندی به تعهدات برجام اعلام کرد و افزود: تا زمانیکه اتحادیه اروپا از این توافقنامه بین المللی خارج نشود و بر آن متعهد بماند، ایران نیز متعهد خواهد بود.

سیدمهدی مقدسی در تشریح شرایط حساس ایران در صحنه بین المللی اظهار کرد: موضوع مهم این روزهای کشور مواضع خصمانه ترامپ علیه ایران بود؛ علی الرغم اینکه برجام یک توافق بسیار مناسب بین المللی بود که به تایید سازمان ملل متحد نیز رسیده بود؛ رئیس جمهور امریکا بدون هیج دلیل قانع کننده ای از آن خارج شد که یقینا این حرکت وی در تاریخ به عنوان یک بی تعهدی و نقض پیمانی دیگر از سوی امریکا ثبت می شود. همانطور که ترامپ در تبلیغات دوره ریاست جمهوری خود مخالفتش با برجام را اعلام کرده بود، انتصاباتش در دولت را نیز در راستای خروج امریکا از برجام شکل داد. نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: البته این اقدام ترامپ و مواضع خصمانه اش علیه ایران را سازمان ملل تایید نمی کند؛ اتحادیه اروپا نیز تا به امروز تایید نکرده و خوشبختانه جمهوری اسلامی هم به آنچه در برجام تعهد داده پاسخگو بوده و این موضوع بارها و بارها توسط آژانس هسته ای و شورای حکام مورد تایید قرار گرفته است. عضو شوری مرکزی فراکسیون امید مجلس گفت: یقینا می بایست ما در شرایط فعلی یک رفتار عاقلانه داشته باشیم و ضمن حفظ برجام و تاکید بر پایبندی بر این سند بین المللی با کشورهای اروپایی نیز روابطی منطقی برقرار کنیم.

مقدسی اظهار کرد: دولت جمهوری اسلامی برهم زدن برجام را نمی پذیرد، مواضع خود را هم اعلام کرده است که برجام یک توافق نامه قطعیِ انجام شده است و دیگر قابل مذاکره نیست و مواضع دکتر روحانی و ظریف در مقابل این حرکت ترامپ مواضعی منطقی است و ما از این مواضع منطقی حمایت می کنیم و در دنیا حقانیت جمهوری اسلامی با رفتار عاقلانه ای که دولت در این مدت داشته اثبات شده است. بنابراین ما باید این مواضع عاقلانه را پی بگیریم و بهانه ای به دست دشمنان ندهیم و کسانیکه در دنیا به دنبال این هستند که شرایط را به ضرر جمهوری اسلامی کنند این فرصت را از آنان بگیریم و مسیر ما در پیگیری مطالبات بین المللی مان یک مسیر عقلانیت و منطق باشد. مواضع مقام معظم رهبری هم در این خصوص شفاف و روشن بوده است و ما باید با پیروی از رهبری در حمایت از دولت یک حرکت رو به جلو داشته باشیم.

نماینده مردم اراک افزود: بنابراین ما هیچگاه در برهم زدن برجام پیشتاز نبوده ایم، طبیعی است اگر اروپا به تعهدات خودش عمل نکند ما نیز قانون اقدام متقابل را در مجلس شورای اسلامی داریم و دولت موظف است مطابق با این قانون عمل کند.

مقدسی در ادامه اظهار کرد: ضمن اینکه اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی حرکت ترامپ در خروج از برجام را محکوم کردند و حرکت های دولت امریکا را خصمانه می دانند اما یک اینکه ما نباید بهانه ای به دست دشمنان دهیم و دو اینکه ما می دانیم دولت امریکا به علت مواضع خصمانه ای که علیه ایران دارد دشمن ماست ولی مردم امریکا اینطور نیستند، بسیاری از آنان مواضع ضد ترامپی دارند و با برجام موافقند بنابراین ما با آتش زدن پرچم امریکا آن هم در صحن مجلس شورای اسلامی مخالفیم هرچند با محکوم کردن دولت امریکا موافقیم و در دفاع از شأن جمهوری اسلامی و حقوق مردم به هیچ وجه کوتاه نمی آییم اما رفتارهای احساسی بهانه به دست دشمنان می دهد.

وی درخصوص شرایط پیش آمده برای هجمه علیه دولت گفت: عده ای از مخالفان دولت از این حرکت ترامپ علیه دکتر روحانی استفاده می کنند اما برجام تصمیم نظام جمهوری اسلامی بود و تصمیم دولت به تنهایی نبود و همه ارکان نظام درگیر این تصمیم بودند بنابراین به افرادی که درحال حاضر از اتفاقات پیش آمده سوء استفاده می کنند اعلام می کنیم که حفظ وحدت و انسجام ملی یک پاسخ دندان شکن به امریکا، اسرائیل و دیگر کشورهایی است که قصد ضربه زدن به کشور ما را دارند. مقدسی ادامه داد: ما حرکت های مخالفین دولت در شرایط فعلی را مناسب نمی دانیم البته دولت شاید در برخی مواضع دارای نواقصی باشد که خود ما نیز به آن منتقد هستیم ولی در شرایط فعلی نباید دولت را محکوم و فضا را برای عقده گشایی مناسب بدانیم. کسانیکه بذر ناامیدی را در جامعه پخش می کنند، یقین بدانند که حرکتی در راستای حفظ منافع مردم و نظام انجام نمی دهند و دشمن تمام ما را نشانه گرفته است، تمام کسانیکه که در زمین نظام بازی می کنند چه مخالفان دولت و چه موافقان را و برای او هیچ حزب و گروهی تفاوت نمی کند. عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: می بایست با حفظ وحدت ملی و رفتاری عاقلانه در مجامع بین المللی از منافع مردم کشورمان دفاع کنیم بطوری که این منافع دچار آسیب نشود، ما از مخالفان دولت دعوت می کنیم در شرایط موجود منافع ملی را به منافع حزبی خود ترجیج دهند تا دولت بتواند با پشتوانه بهتری از حقوق مردم در صحنه بین المللی دفاع کند.

مقدسی اظهار کرد: ما انتقاداتی به دولت داریم بالاخص در انتصاباتش آنطور که باید از نیروهای جوان و بانوان استفاده نکرد و استانداران بعضی از استانها نیز در انتصابات خود گویی حامیان دولت را که در انتخابات گذشته آبرو گذاشتند را بطور کلی فراموش کردند بنابراین از بعضی از رفتارها از سمت دولت و برخی انتصابات در کشور و استانها گله مند هستیم اما در حال حاضر باید به حمایت خود از دولت ادامه دهیم و انتقادات مان سازنده و در راستای حمایت از دولت باشد. این نماینده مجلس افزود: در شرایط فعلی از دولت انتظار داریم که در سیاست های اقتصادی انسجام و دقت نظر بیشتری داشته باشد؛ در کنترل بازار ارز مسیری که انتخاب کرده را تداوم بخشد اما روز به روز اشکالات موجود را کمتر کند؛ در مبارزه با قاچاق کالا جدی تر ورود کند و در حمایت از تولیدات داخلی عزمی راسخ داشته باشد چراکه اتفاقا الان زمان مناسبی است تا تهدید ترامپ را با توجه و نگاه به داخل و حمایت از صنایع به فرصت تبدیل کنیم.

مقدسی اظهار کرد: در شرایط فعلی در سیاست خارجه باید روابط مان را با قریب به اتفاق کشورهای دنیا حفظ کنیم؛ کشورهای آسیایی و همسایه اولویت ارتباطات اقتصادی و سیاسی مان باشد و مراودات تجاری با چین، روسیه و هند را بیشتر کنیم چون در فضایی قرار داریم که تصیمات مان باید توأم با تدبیر و عقلانیت باشد و بدانیم حفظ انسجام ملی و حمایت از دولت یک ضرورت است. نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: به عنوان عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس بر مواضع اصلاح طلبانه خود تاکید مجدد دارم و معتقدم تا به امروز فراکسیون امید ضمن دفاع از مواضع نظام، عقلانیت در رفتار را در پیش گرفته است. فراکسیون امید در شرایط عادی انتقاداتی را نسبت به دولت داشته اما در شرایط فعلی حمایت از دولت را ترجیح می دهد تا موجب سوءاستفاده نگردد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*