پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
1 بهمن 1397
اجتماعی

تحقیق و تفحص از شهرداری میان کارهای دیگر شورا گم شد

سردبیر مجازی
2 خرداد 1397
بازدید: 90
نظرات: 0

حامد آجرلو عضو شورای شهر اراک در مصاحبه اختصاصی با عطریاس:

تحقیق و تفحص از شهرداری میان کارهای دیگر شورا گم شد

گروه شهری، سینا علیدادی

 

«اگر شاهد عدم کارایی و یا بروز مسائل مالی در شهرداری باشم، قطعا و بدون شک رای به استیضاح شهردار خواهم داد.»

این بخشی از سخنان «حامد آجرلو»، جوان ترین عضو شورای شهر اراک است که در مصاحبه اختصاصی با عطریاس از موانع قشر جوان برای حضور در مدیریت شهری می گوید. وی در پنجمین دوره انتخاباتی شوراهای شهر و روستا با چهارده هزار و 549 رای به عنوان آخرین منتخب شورای شهر اراک پا به ساختمان نقره ای رنگ پارک «آزادی» گذاشت، ورودی که لااقل بسیاری از تحلیل گران ستادهای انتخاباتی را متعجب ساخت چرا که آجرلویِ بیست و هفت ساله، اولین جوان دهه هفتادی شهر اراک می باشد که یکی از کرسی های نمایندگی پارلمان شهری را از آن خود کرده است.

هر چند که موفقیت او در انتخابات گذشته تا حد بسیاری به حمایت جبهه اصولگرایان و قرار گرفتن نامش در لیست انتخاباتی ولایت وابسته بود اما در حال حاضر آجرلو خود را شخصیتی «مستقل» می داند که برای ایجاد توسعه شهری از داشتن تعامل با اصلاح طلبان نیز اسقبال می کند.

در انتخابات شورای شهر دوره پنجم اراک با حمایت جبهه اصولگرایان وارد این شورا شدید، حال تا چه میزان نسبت به این حمایت ها پایبند هستید؟

قطعا اشخاص و گروه هایی که در زمان انتخابات از من حمایت کردند امروز نیز همفکر و همراه من می باشند. البته این را در نظر بگیرید آنچه که به عنوان جبهه اصولگرا مطرح می کنید فضایی بوده که من از دوران کودکی با آن بزرگ شدم و همین آشنایی با این فضا سبب شد که امروز به عنوان عضوی از شورای شهر اراک ارائه خدمت کنم.

اگر این آشنایی و قرابت نبود، امروز بنده با چهارصد یا پانصد رای کمتر احتمالا عضو علی البدل پارلمان شهری بودم به همین دلیل بدون شک به حمایت هایی که از بنده صورت گرفته پایبند هستم اما این پایبندی یک شرط دارد و آن این است که مشاوره هایی که به من می شود در چارچوب قانون بدون ضرر به منافع شهری باشد. حال اگر حامیان انتخاباتی من برخلاف این شرط اقداماتی را انجام دهند به هیچ وجه حتی اجازه بیان نظر هم به آن ها نخواهم داد.

به عنوان جوان ترین عضو شورای شهر، وضعیت حوزه ورزش و جوانان شهرداری اراک را به چه صورت می بینید؟

در حال حاضر حوزه ورزش و جوانان شهرداری اراک دچار ضعف های ساختاری می باشد که شورای شهر اصلاح بنیادی و مناسب این حوزه را در دستور کار خود قرار داده و تا حدی نیز این اصلاحات صورت گرفته است.

به هر حال باید توجه داشت که باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک تنها بخش از شهرداری می باشد که به صورت مستقیم با حوزه جوانان ارتباط دارد که معتقد هستم لازم بود از همان ابتدا به صورت همگانی فعالیت می کرد. متاسفانه طی سال های گذشته با عدم بومی گرایی به جوانان اراکی بهای چندانی داده نشده، حال اگر در کنار فعالیت های حرفه ای، ورزش همگانی در شهرداری اراک گسترش می یافت قطعا با گذشت یک برهه زمانی نه چندان طولانی می توانست سبب تغذیه تیم های حرفه ای شود.

برخی اعضای شورای شهر در صحن رسمی، مدام از تحقیق و تفحص شهرداری سخن می گویند اما چرا تا به امروز اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفته است؟

من فکر می کنم شورای شهر پیگیری های لازم را برای انجام تحقیق و تفحص از شهرداری انجام داده ولی این موضوع در بین تمامی دغدغه های شورا با کم رنگ شدن، رفته رفته گم شد.

مگر به جز انتخاب شهردار و انجام تحقیق و تفحص برای اتخاذ تصمیمات حیاتی توسط شورای شهر چه موضوعی مهمتری وجود داشت که این مسئله ی حساس گم شده است؟

درست است که انجام تحقیق و تفحص موضوعی بسیار مهم می باشد و باید در اسرع وقت به نتیجه رسد اما از آنجایی که بارها شاهد مطرح شدن درخواست اعضای شورای شهر برای تحقق این موضوع بودم و به نتیجه نرسیدن آن را نیز دیدم، باید بگویم که تمامی اعضای شورا مقصر هستند و عدم نتیجه گیری از تحقیق و تفحص تنها مربوط به یک عضو نیست. حال اگر بگویم که این مسئله بین کارهای دیگر شورا رها و فراموش شد، اشتباه نگفتم. البته گفتنی است که امروز هم هر از چندگاهی از تحقیق و تفحص سخن به میان می آید اما آن عزمی که برای پیگیری در گذشته شاهدش بودم دیگر وجود ندارد.

پس دیگر گویا شهروندان نباید منتظر ارائه نتیجه تحقیق و تفحص از سوی شورای شهر باشند؟

خیر، تحقیق و تفحص انجام می شود ولی می ترسم از این که زمان برای انجام ارائه مشخص کنم چرا که هفت ماه از صدور دستور برای آغازتحقیق و تفحص می گذرد و هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.

آیا عدم اجرایی شدن برخی از مصوبات شورای شهر نیز به فراموشی اعضای این شورا باز میگردد و یا عزمی برای پیگیری وجود ندارد؟

من از منتقدان اصلی عدم اجرایی شدن برخی مصوبات شورای شهر هستم به همین دلیل پیشنهاد دادم که مشخص شود چند درصد از مصوبات ابلاغ شده شورای پنجم تاکنون توسط شهرداری اجرایی شده است چرا که معتقد هستم پارلمان شهری نباید به یک کارخانه تولید مصوبات بدون اجرا تبدیل شود. این که می گویند از مصوبات سال آخر دوره فعالیتی شورای سابق تنها یک سوم اجرایی شده یک ضعف اساسی است که شورای پنجم اجازه بروز این ضعف را نخواهد داد.

در همین راستا نیز یکی از کارمندان شورای شهر مامور به پیگیری اجرای مصوبات شده تا اگر مصوبی اجرا نشده بلافاصله دلایل عدم اجرایی شدن را به صحن رسمی شورا اعلام کند.

چرا با شروع به کار شورای شهر دوره پنجم میزان تشکیل جلسات غیر علنی افزایش یافته و آیا به نظر شما این موضوع شعار شفاف سازی پارلمان پنجم را زیر سوال نبرده است؟

توجه داشته باشید که برخی مباحث مطرح شده در شورای شهر جنبه درون خانوادگی دارند که اگر نمود بیرونی پیدا کند قطعا به روند کار و امور جاری مدیریت شهری ضربه می زند. به هر سو هر نهاد و مجموعه ای نیازمند جلسات خصوصی به منظور افزایش همفکری ها دارد. این که می گویند در جلسات غیر علنی سخنان تندی مطرح می شود، چیز خاصی نیست و طبیعی است که اعضا سخنان چالشی را در یک محفل خصوصی مطرح کنند.

از سوی دیگر افزایش جلسات غیر علنی، منافاتی با شعار شفاف سازی شورای شهر ندارد. البته گفتنی است که یکی دیگر از مسائل فراموش شده در شورای شهر این بوده که مقرر شده بود سایت شهرداری اراک تمامی تفاهم نامه ها و قرار دادهای دوره پنجم را منتشر کند که گویا توسط مسوولان ذیربط توجهی به این موضوع نشده به همین دلیل به عنوان یک عضو شورا این مسئله را به عنوان یک ضعف می پذیریم.

چرا در انتخابات درون پارلمانی به عنوان رئیس هیچ یک از کمیسیون های پنج گانه شورای شهر انتخاب نشدید؟

از یازده نفر اعضای شورای شهر تنها آقای محصولی تجربه فعالیت شورایی را دارد و مابقی اعضا در این زمینه تجربه کافی را ندارند. حال اگر بنده در انتخابات دورن شورایی در برابر آقای فدایی و تجربه بسیار ایشان در امور عمرانی، رای نیاوردم به این دلیل است که سایر اعضا صلاح ندانستند بنده در آغاز کار مسوولیت کمیسیونی را بر عهده داشته باشم. البته لازم به ذکر است که اگر شاهد تغییر رویه در فعالیت هئیت رئیسه و یا کمیسیون های شورای شهر باشم در انتخابات پارلمانی شهریور ماه کاندیدا خواهم شد ولی به هر سو در حال حاضر چنین قصدی را ندارم چرا که از روند فعلی شورا به ویژه هئیت رئیسه رضایت مناسبی را دارم.

باتوجه به این توضیحات شما ترکیب هئیت رئیسه شورای شهر را مناسب می دانید و علیرغم اعتراض برخی از اعضای شورا در خصوص تاخیر در اجرا و ابلاغ مصوبات باز هم نظر مساعد دارید؟

تا به اینجای کار از روند فعالیت هئیت رئیسه و ترکیب اعضای آن رضایت دارم. البته انتقاداتی که مطرح می شود تنها بر پای کم تجربه بودن این ترکیب است که جای نگرانی ندارد و با گذشت زمان روند فعلی مثبت تر می شود. البته این مسئله را از قبل پیش بینی می کردم و بابت همین به آقای محصولی برای تصدی در سمت نائب رئیسی شورا رای دادم. اگر امروز تمامی شرایط را مورد توجه قرار دهید در خواهید یافت که حضور علی جعفر محصولی در هئیت رئیسه جز سود، ضرری نداشته است.

چرا از انتخاب یک شهردار غیر بومی که تمایل چندانی به استفاده از ظرفیت های شهر اراک ندارد تا این حد حمایت کردید؟

بهتر است از دیدگاه دیگری به این مسئله نگاه کنید. داود تاجران تنها گزینه ملی متناسب با وضعیت شهرداری اراک بود که در بین تمامی کاندیداهای پست شهرداری اراک بیشترین امتیاز را نسبت به ملاک های مد نظر بنده داشت تاجایی که باید بگویم انتخاب شهردار لااقل برای من اصلا روند سیاسی را طی نکرد چرا که رای بنده تنها بر مبنای نیاز سنجی های اراک بود و طبق منطقی که دارم به هیچ وجه کاری به رای آقایان محصولی و سورانه ندارم و نخواهم داشت.

در خصوص جذب نیروی غیر بومی نیز باید بگویم که شهردار به دنبال وجود برخی نیازها مجبور به جذب نیروی غیر بومی است و مخالفتی ندارم که شهردار با اختیارات خود پنچ یا چهار نیروی غیر بومی را برای رفع نیازهای موجود جذب شهرداری اراک کند.

باتوجه به گذشت هفت ماه از دوره شهرداری داود تاجران، عملکرد ایشان را چطور ارزیابی می کنید؟

تا به امروز از اقدامات شهردار راضی هستم. وظیفه شهردار اجرای رویکردهای شورای شهر است که این کار کاملا درست انجام می شود. در خصوص چینش مهره های مدیریتی در شهرداری اراک نیز باید بگویم که نیازی نیست که شهردار مدام از شورا نظر خواهی کند، این موضوع حق ایشان است و شهردار تنها باید پاسخگوی شورا باشد.

نظر شما در خصوص اجرای پروژه 55 متری چیست؟

من از ابتدا موافق اجرای 55 متری نبودم اما سایر اعضای شورای شهر رای به اجرای این پروژه دادند که باید از آن تمکین کرد. به هر سو با شرایط حاکم بر کشور و شهرداری اراک، اجرای 55 متری بسیار سخت است و چندین سال می باشد که شهروندان بلاتکلیف عدم اجرای این پروژه هستند به همین دلیل مخالف اجرای آن هستم و دغدغه اصلی من در حال حاضر این است که ساکنان هسته مرکزی شهر، کمترین آسیب را ببینند. البته این قول را از شهردار گرفتم که تملک املاک مورد نظر را به صورتی انجام دهد که بیشترین سود نصیب مالکان شود.

اگر روزی شورای شهر تصمیم بر استیضاح شهردار بگیرد شما به چه دلیلی رای مثبت به این امر می دهید؟

اگر شاهد عدم کارایی و یا بروز مسائل مالی باشم قطعا و بدون شک رای به استیضاح شهردار خواهم داد . البته امیدوارم مشکلات مالی هیچ زمانی بروز پیدا نکند چرا که بروز این امر در هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست. باز هم تاکید دارم که شهردار منتخب انتظارات من را تا حد قابل قبولی برآورده ساخته تاجایی که از صد نمره به آقای تاجران، نمره نود را می دهم.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*