پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
حمایت از خانواده زندانیان ضرورتی انکار ناپذیر است
اجتماعی

حمایت از خانواده زندانیان ضرورتی انکار ناپذیر است

Virtual editor
6 خرداد 1397
بازدید: 395
نظرات: 0

حقیقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی:

حمایت از خانواده زندانیان ضرورتی انکار ناپذیر است

گروه فرهنگ، شایسته سلامی

 

مدت های مدیدی است که عمده محققین اقدام به کنکاش درخصوص تاثیرات فراوان محکومیت زندان نموده اند. عمده ترین و پررنگ ترین پیامدهای ناشی از محکومیت زندان عبارتند از، انحلال و از هم گسیختگی جوامع، کاهش فرصتهای شغلی برای زندانیانی که از زندانها ترخیص می شوند، انحراف مسیر سرمایه ها درخصوص مدارس و دانشگاهها و نیز بار مسئولیت های مالی و روانی که بر دوش خانواده ها می گذارد. خانواده ها از تاثیر و نفوذ قابل توجهی بر بسیاری از جنبه های زندگی زندانیان برخوردار هستند. خانواده و بی ثباتی مراقبتی از طرف والدین باعث پیش بینی بسیاری از رفتارهای جنائی در طول زندگی می شوند. فقدان روابط زندانیان با خارج از محیط زندان به عنوان دردناکترین جنبه حبس برای آنان تلقی می گردد. روابط خانوادگی با نرخهای کمتر خودزنی مجرم همراه است. زندانی مادامی که در حبس بسر می برد چنانچه با خانواده خود ارتباط داشته باشد کمتر بخودزنی می پردازد. لذا نرخهای خود زنی در این رابطه کمتر هستند. خانواده ها یکی از مهمترین عواملی هستند که بر بازپروزی زندانیان پس از خروج از زندان تاثیر بسزائی بجای می گذارند. متاسفانه درمورد خانواده های زندانیان تحقیقات و کنکاش های چندانی به عمل نیامده است. به طور کلی درخصوص تاثیرات محکومیت به زندان بر خانواده ها و کودکان زندانیان بررسی های نسبتا کمی در تحقیقات دانشگاهی، آمارهای زندان، سیاست اجتماعی و پوشش رسانه ای اعمال شده است. با این وجود، ما می توانیم از سوابق زندانیان چنین استنباط کنیم که خانواده های آنان از یک نرخ آسیب پذیری بالایی برخوردار هستند. یکی از مهم‌ترین زمینه‌هایی که می‌تواند تمام ابعاد زندگی هرخانواده را تحت تأثیر قرار دهد، عدم توجه به وضعیت کسانی است که به دلایل مختلف در زندان به سر می‌برند. زندانی شدن سرپرست خانواده زمینه ساز بروز آسیبهای اجتماعی فراوان برای اعضای خانواده زندانیان را فراهم می سازد.

فتح اله حقیقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: نامگذاری پنجم خرداد به عنوان روز حمایت از خانواده زندانیان سند گویایی در مورد حفظ کرامت انسانی زندانیان و خانواده‌های آنها فارغ از نوع جرم و نژاد و ملیت است.
حقیقی افزود: اکثر قریب به اتفاق این خانواده ها نقشی در ارتکاب جرمی که از سوی بزهکار خانواده شان انجام شده، نداشته اند و اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم باید گفته شود که اولین قربانی جرم و جنایت آن مجرم، خانواده آن شخص است.
وی ادامه داد: اغلب این خانواده ها از خانواده های آسیب پذیر و افراد نیازمند هستند و اکثر آنها دچار فقر مالی و فقر فرهنگی می باشند و با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. همین امر موجب مشکلات بیشتر در اجتماع خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: اگر بخواهیم به صورت اصولی از این خانواده‌ها حمایت کنیم، تدوین جامعه حمایتی از این اقشار، یک ضرورت انکارناپذیر است و باید با مطالعه بر روی این امر و اقدام به آن از خانواده‌ها حمایت بهتری کنیم. طبیعی است که در صورت عدم حمایت از خانواده زندانیان مشکلات زیادی در خانواده‌ها و همچنین جامعه ایجاد می‌شود که در پی آن آسیب‌های زیادی به اجتماع وارد خواهد شد.
حقیقی تصریح کرد: از مهمترین این آسیب ها می توان به طلاق همسران زندانیان اشاره کرد که همین موضوع طلاق یکی از پنج آسیب اصلی اجتماعی است. ترک تحصیل فرزندان افراد زندانی یکی دیگر از این آسیب ها است. به دلیل اینکه اگر حمایت نشوند باید به دنبال کار بروند و خرج زندگی بدهند.
وی بیان داشت: ناهنجاری های دیگر مانند بزهکاری، اعتیاد، مسائل روحی و روانی و گرایش به تکدی گری می باشد و در صورت عدم حمایت از خانواده زندانیان باید شاهد رشد روزافزون طلاق همسران ترک تحصیل فرزندان، ناهنجاری‌های اجتماعی، مسائل روحی و روانی و گرایش به مشاغل کاذب باشیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی تاکید کرد: امیدواریم طرح جامعی باشد که بتوانیم به نحو بهتر از این خانواده ها حمایت کنیم. البته نهادهای حمایتی و خیرین در حد توانشان کمک های زیادی کردند و از رسیدن آسیب های بیشتر به خانواده ها جلوگیری کردند که باید از آنها تشکر کنیم.

حسین چراغی مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان شهرستان اراک نیز در گفتگو با عطریاس گفت: انجمن حمایت از خانواده زندانیان همانگونه که از نامش پیداست وظیفه حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان را دارد. به علت اینکه این انجمن غیرانتفاعی است و بودجه دولتی ندارد از طریق خیرین و فعالیت‌های اقتصادی به خانواده ها کمک می کند. چراغی افزود: زمانی که شخصی عمدا یا سهوا دچار جرمی می‌شود و راهی زندان می گردد و محکومیت سپری می‌کند، در اصل خانواده های آنها زندانی می‌شوند و بسیاری از آنها از نظر اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه می گردند.
وی ادامه داد: جامعه وظیفه دارد که به خانواده‌های زندانیان رسیدگی کند. چرا که در صورت عدم رسیدگی شاهد ناهنجاری‌های اجتماعی بسیاری خواهیم بود. باید از نظر اقتصادی و فرهنگی به آنها رسیدگی شود تا شاهد کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی باشیم.
مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان شهرستان اراک اظهار داشت: در حال حاضر حدود 503 خانواده تحت پوشش این انجمن هستند که مجموع نفرات این خانواده‌ها به 2250 الی 2260 نفر می رسد.
چراغی تصریح کرد: سال گذشته کمک های مادی و معنوی زیادی به خانواده های زندانیان داشتیم. کلاس های فرهنگی متعددی برگزار کردیم. از جمله کلاس عفاف و حجاب، کلاس تاب آوری و کلاس کاهش آسیب های اجتماعی که شامل مباحث اعتیاد، طلاق و دیگر مشکلات خانواده ها بود.
وی بیان داشت: افراد زیادی در این راه به ما کمک کردند که ما دست این انسان های نوع دوست را می بوسیم. امیدواریم آنها هم به کمک های خود ادامه دهند تا بیش از پیش بتوانیم به خانواده‌های زندانیان خدمت کنیم.
مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان شهرستان اراک تاکید کرد: ادارات کل بسیاری از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، فنی حرفه ای و بهزیستی در این راه کمک های بسیار شایانی به این انجمن کرده اند و ما همیشه با آنها در ارتباط هستیم و خانواده های تحت پوشش را به این مراکز معرفی می‌کنیم.
چراغی ابراز داشت: با تمام خانواده‌های زندانیان در مورد یادگیری حرفه و مشاغل صحبت می‌کنیم که نتیجه آن بهتر شدن اوضاع اقتصادی این خانواده ها است. این امر می تواند یک نوع کمک خرجی توسط خانواده ها برای زندانیانی باشد که از زندان آزاد می شوند.
وی اضافه کرد: کمک های تحصیلی متعددی شامل کیف مدرسه، لوازم التحریر و کمکهای موردی دیگر مانند دارو و درمان از طریق این انجمن به خانواده زندانیان داده می شود. در حال حاضر حدود 10 دکتر متخصص به صورت رایگان اقدام به معالجه خانواده های زندانیان می کنند.
مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان شهرستان اراک همچنین گفت: زندانیانی که آزاد می شوند، بلافاصله از طریق این انجمن به اداره کل زندان ها معرفی می‌گردند و توسط بخش مراقبت پس از خروج زندانیان، تحت پوشش قرار می گیرند.
چراغی افزود: با اقدامات انجام شده وام خوداشتغالی به زندانیان داده می شود. با حمایت هایی که از زندانیان آزاد شده می شود، تا حدود 80 درصد می توان از جرم و بزه در جامعه جلوگیری کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*